No agra pavasara līdz vēlam rudenim

- 5.Jūnijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Aptuveni 20 gadus Raunā zemnieku saimniecībā «Mežnoras» to saimnieki ĀRIJA un AIVARS URBASTI audzē zemenes siltumnīcās. Pašlaik zemenes aug vairāk nekā 2000 kvadrātmetru lielā platībā. Mūsu saruna par to, kā pie pircēja nonāk vietējās zemenes un ko tās prasa no audzētāja.

Gan veiksmes, gan neveiksmes

«Esam vieni no pirmajiem, kas mūsu reģionā sāka nodarboties ar zemeņu audzēšanu zem jumta,» – iepazīstoties saka «Mežnoru» saimnieki Ārija un Aivars. Abi, laipni izrādot saimniecību, turpina: «Pa šiem 20 gadiem esam daudz mācījušies un gājuši cauri gan veiksmēm, gan neveiksmēm. Katra ziema, vasara un rudens joprojām ir kā jauni izaicinājumi. Saimniecībā zemenes pašlaik aug piecās siltumnīcās, un katrā no tām ir aptuveni divi tūkstoši stādu. Šobrīd tapšanas stadijā ir arī sestā siltumnīca, kurā zemeņu stādus plānots stādīt jūlijā. Paši jauno siltumnīcu arī ceļam, jo vismaz zinām savu konstrukciju, zinām, ka ne vējš, ne sniegs tai neskādēs un turēs vismaz 15 gadus, plus vēl fakts, ka tā sanāk lētāk.

Ar šo ilgo gadu pieredzi esam sapratuši, ka zemeņu audzēšanā vislabāk tomēr ir katru gadu visu sākt no jauna. Tāpat kā gurķi un tomāti siltumnīcās noražo tikai vienu sezonu, tā arī pie mums nu notiek ar zemenēm. Pirmajos gados, sastādot jaunos stādus, skatījāmies, ka tie vēl rudenī ir ļoti skaisti, tādēļ domājām, ka no tiem pašiem iegūsim pienācīgu ražu arī nākamgad, bet izrādījās, ka otrā gadā ogas bija tik mazas, ka par tirgus preci to vis nenosauksi. Bijām ieguldījuši lielu darbu, vecās lapas izgriežot, savācot, platības izravējot, bet rezultāts pievīla, sapratām, ka tas nav tā vērts. Siltumnīcās dienas vidū temperatūra var būt pat vairāk nekā +40℃, līdz ar to sakņu sistēma tiek ļoti novājināta un nākamajā gadā tik labi vairs nespēj ražot. Saldētos jeb frigo stādus stādīšanai parasti pērkam agri pavasarī, kā arī ap jūliju, lai būtu arī zemeņu raža vēl vēlā rudenī.

SAIMNIEKI. Ārija un Aivars Urbasti zemeņu laikā. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru