Novadniekam, izcilam arhitektam Konstantīnam Pēkšēnam – 160

- 14.Marts, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

8. martā gan Mazsalacā, gan Rīgā tika atzīmēta mūsu novadnieka, ievērojamā arhitekta Konstantīna Pēkšēna 160 gadu jubileja.

Ramatas pagasta Nuķu pusmuižā dzimis un bērnību pavadījis viens no visu laiku ievērojamākajiem latviešu arhitektiem Konstantīns Pēkšēns (1859 – 1928), kura projektētos daudzstāvu mūra namus un koka ēkas varam apskatīt ne tikai Rīgā, bet vairākās Latvijas pilsētās. Rīgā vien pēc viņa projektiem eklektisma formā un racionālā jūgendstila formā uzceltas vairāk nekā 250 ēkas.

K. Pēkšēns bija arī viens no studentu biedrības «Selonija» dibinātājiem, aktīvs sportists, vairāku kredītiestāžu un banku padomju loceklis, Rīgas Latviešu biedrības runas vīrs un pilsētas domnieks. Ar savu milzīgo profesionālo pieredzi, publicējot rakstus par dažādiem ar būvniecību saistītiem tematiem, viņš devis jūtamu ieguldījumu Pirmā pasaules kara laikā izpostītās Latvijas atjaunošanas darbā. Plaši pazīstama bija K. Pēkšēna sanitāri tehnisko darbu firma, kas pirms Pirmā pasaules kara bija lielākais centrālapkures sistēmu montāžas uzņēmums Rīgā.

8. martā, arhitekta dzimšanas dienā, Mazsalacas pilsētas bibliotēkā notika izstādes «Jūgendstils un Pēkšēns» atklāšana. Izstādē eksponēti skolēnu radošie gleznojumi par izpētīto tēmu, kuros ir iekļauti jūgendstila motīvi un paņēmieni. Mazsalacā izstāde apskatāma līdz 30. aprīlim, bet maija beigās tā ceļos uz Ramatas pagastu, kur būs pieejama visu vasaru.

Gatavojoties jubilejai, Mazsalacas Mūzikas un mākslas skolas 7. klases audzēkņi pētīja K. Pēkšēna biogrāfiju un dzimtas koku Mazsalacas novada muzejā, kā arī viesojās K. Pēkšēna dzīvoklī muzejā «Rīgas Jūgendstila centrs» un iepazinās ar jūgendstila arhitektūru, aplūkojot Alberta un Antonijas ielas ēkas.

Arī Ramatas sākumskolas un pirmsskolas grupiņas «Taurenīši» audzēkņi martā, atzīmējot arhitekta jubileju un gatavojoties izstādei, zīmē darbiņus par tematu «Mana sapņu māja», kuri tiks prezentēti aprīlī Ramatā.

Savukārt pārstāvji no Mazsalacas novada tika ielūgti uz K. Pēkšēna 160 gadu jubilejas svinībām Rīgā, piemiņas brīdi arhitekta atdusas vietā Rīgas Meža kapos un Margaritas Fedinas (Maskava) fotoizstādes «Arhitekta Konstantīna Pēkšēna Rīga. Noskaņas» atklāšanu muzejā «Rīgas Jūgendstila centrs».

Pie K. Pēkšēna piemiņas vietas, kur pulcējās muzeja pārstāvji, radinieki un novadnieki, tika nolikti ziedi un aizdegtas svecītes, kā arī izteikta pateicība Jānim Vēverim par kapa vietas labiekārtošanu un sakopšanu.

Vēlāk muzeja direktores vietniece Zaiga Bogdanova mums laipni izrādīja «Rīgas Jūgendstila centru» un arhitekta dzīvokli. Pēc tam tikāmies jubilejas pasākumā muzejā un M. Fedinas fotoizstādes, kurā bija iekļautas K. Pēkšēna projektēto 25 namu fotogrāfijas ar īpaši izceltām detaļām, atklāšanā, cienājāmies ar svētku kliņģeri un kavējāmies patīkamās sarunās ar interesantiem cilvēkiem un personībām.

Konstantīna Pēkšēna jubilejai veltītie pasākumi vēl turpināsies visa gada garumā. Septembrī visi laipni aicināti uz Ramatas pagastu, arhitekta dzimto pusi. Pasākuma norise vēl tiek precizēta, tāpēc sekojiet līdzi informācijai!

Liels paldies muzeja «Rīgas Jūgendstila centrs» darbiniekiem par laipno uzņemšanu un kataloga «Rīgas jūgendstils» dāvinājumu novada bibliotēkām, Mazsalacas novada pašvaldībai un Ramatas pagasta pārvaldei par atbalstu brauciena organizēšanā, Mazsalacas Mūzikas un mākslas skolas skolotājām Lailai Stradai un Gitai Sirmajai ar audzēkņiem par atsaucību!

KONSTANTĪNA PĒKŠĒNA 160 gadu jubilejas izstādē. Jāņa Brenča foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru