Pār Gauju pāri braucu...

- 20.Maijs, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Kad noplok pali un ir iespējas doties dabā, nenožēlosit, ja aizbrauksit līdz Līgatnei uz Gaujas labo krastu, kur jūs sagaidīs pārceltuve un pārcēlājs. Viņš pat par ne dikti lielu samaksu jūs pāri Gaujai ar prāmi pārvedīs un, ja vēlēsities prieku dubultot, arī atpakaļ.

Turklāt iespēju vien ar upes straumi un pārcēlāja roku spēku un prasmi virzītu prāmi kaut tikai pavizināties Baltijā citur pat neatrast (citus kustina motori). Tādēļ vien Līgatnes pārceltuve ir iekļauta pat tehnikas vēstures pieminekļu sarakstā.

Pirms kara te bijis tilts, kas karā iznīcināts un nav atjaunots. Bet Līgatnes papīrfabrikā strādājošajiem vajadzēja no Pārgaujas uz darbu tikt, tad nu tieši fabrika šādu pārceltuvi ierīkoja. Fabrika sen vairs nestrādā, bet pārceltuve gan, joprojām vietējos un arī dažas mašīnas pāri vedot.

Kā jau vēstures piemineklis it sevišķi vasarās tā ir objekts tūristiem. Reizēm pārceltuvi izmantojot arī, lai Gaujas vidū skaistas svinības nosvinētu. Dažs līgavainis, gluži kā tiltam pāri nesot, te līgavu uz rokām esot turējis, kamēr prāmis upei pāri tiek. Pēdējā laikā klāt nākusi ceremonija, ka tuvinieki, pildot aizgājēju pēdējo vēlēšanos, atvedot urniņu un no prāmja Gaujas vidū kaisot pelnus.

KAS IR AIZ «STOP»? Nobrauktuve uz Līgatnes pārceltuvi, pārcēlāju namiņš un informatīvais stends par tuvējiem dabas objektiem un kā te upei pāri tikt. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru