Par Virsaiti Valmierai

- 27.Marts, 2019
Valmierietis
Laikrakstā

* Zviedrijā 60. gados izdots pasaulē izklīdināto šaniešu atmiņu apkopojums Jāņa Kārkliņa (1891–1975) grāmatā Latviešu Pūcesspieģelis. It kā sasauce ar Šarla de Kostēra romānu Leģenda par Pūcesspieģeli. Grāmata par Šanas biedrību un tās Virsaiti tapusi Ternejas pagastā, Rūjienas pusē, dzimušā Jāņa Abuča grāmatu apgādā Ziemeļblāzma. Šanas biedrības arhīvā atrodama atklātne, kas 1960. gada 8. novembrī zīmogota Zviedrijā, sūtīta Mr. Kārlim Konrādam. Jā, misteram viņa īstajā vārdā un uzvārdā uz veco ļaužu pansionātu Ļeņina ielā 25, Valmierā: ... tricienu tempos ar pirmrindnieku degsmi strādājot, ir uzcelts un trimdas tautas apbrīnai nodots Šanas un tās Virsaiša piemineklis 3 stāvos no 1224 plāksnēm. Punkta pielikšanas ballē (ar garīgiem iestiprinājumiem) Miķeli Amālijas d. lūdzu ierasties Ārlandes lidlaukā Sv. Lūcijas (jaunās gaismas karalienes) karnevāla laikā 13. dec., kad te izsniedz Nobela prēmijas gudrākiem un uzņēmīgākiem eksemplāriem, un Šanas tauta ieradīsies globāli no visiem kontinentiem. Čabata! Tavs būvinženieris ar liesmainu sveicienu –– J. Kr.

Par tempiem un degsmi –– protams, pasmiešana par to, kā tolaik raksta autora dzimtenē. Čabata šaniešu valodā –– draugs. Ziņu  par grāmatas iznākšanu autors sūta uz adresi, kurā tobrīd laikraksta Liesma redakcija. Arī tāpēc, protams, liesmains sveiciens. Grāmatā  Liesma minēta, arī redaktora Viļa Liepiņa (it kā) rakstītais pirms Kārļa Konrāda 80 gadu jubilejas, kā gaviļnieks cietis Valmieras buržuju sabiedrībā, kad bagātnieki nodarbojās ar žūpošanu, bet strādnieki ar garozu graušanu.

Sūtījums nogādāts adresātam, tāpēc saglabājies biedrības arhīvā. Grāmatā rakstīts arī (izdomāts, iztēlots), kā avīzes redaktors ierodas pansionātā sveikt dižo valmierieti jubilejā. Taču gaviļnieks un viņa istabas biedri, no rīta svinēšanu sākuši,  tikmēr  jau nolūzuši...

ŠANAS  BIEDRĪBAS VIRSAITIS. Kārlis Konrāds (1889 —1972).


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru