Pārmaiņas pasaulē nāks caur bērniem

- 14.Jūnijs, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Ar deviņām izrādēm, izzinošām aktivitātēm un devīzi «Dzīvā pilsēta» no 2. līdz 4. augustam notiks Valmieras vasaras teātra festivāls.

«Festivālā mēs gribam bērniem, pusaudžiem, viņu vecākiem ne tikai izrādes rādīt, bet arī viņus uzklausīt un kopā būt,» tā šī gada festivāla programmas direktors JĀNIS ZNOTIŅŠ, stāstot, ka festivāls vienkopus pulcēs šī brīža labākos māksliniekus, un iestudējumi, kas veidoti īpaši festivālam, tiks izrādīti teātrim neierastās vietās – garāžā, braucošā autobusā, mazdārziņā, parkos un citviet.

Ceturtais Valmieras vasaras teātra festivāls un otrais, kad vislielākā uzmanība festivāla programmā veltīta bērniem, pusaudžiem, jauniešiem.

Šis ir bērnu un pusaudžu izrāžu gads. Koncentrējamies uz šo auditoriju, taču man vienmēr bijis svarīgs princips: festivāls ir ģimenes pasākums, kad bērni izrādes skatās kopā ar vecākiem, kopā iesaistās festivāla notikumos. Jebkura kvalitatīva izrāde bērniem, pusaudžiem ir  domāta arī pieaugušajiem. Un festivāla dienas ir kvalitatīva kopā būšana.

Kāda ir pieredze, vai teātris bērnus, pusaudžus pie sevis velk?

Viņiem patīk. Man nekad nav bijusi problēma ar to, ka viņi kaut ko nesaprastu. Man kā šī gada festivāla programmas  direktoram ir ļoti svarīgi kopā ar visu festivāla komandu radīt unikālu bērniem un pusaudžiem domātu saturu, lai uzrunātu viņus veidā, kas viņiem liek justies kā līdzvērtīgai sabiedrības daļai. Ar šo pārliecību es uzrunāju režisorus, arī tos, kas pirmoreiz strādā  bērniem, uzsverot kolēģiem, ka ir ļoti svarīgi izdomāt, iedziļināties, kādam vecumposmam tu strādāsi. Ja  pusaudžiem, tas ir forši, bet tad tev jāiedziļinās viņu problēmās, jāzina, kas viņus uztrauc. Tā tu tiksi līdz viņiem un pašam būs interesanti. Iedziļināšanās sarunu padara tikai kvalitatīvāku, mēs runājam vienā valodā. Tagad joprojām ir ļoti labs laiks, kad veidot izrādes bērniem un pusaudžiem, ļoti labs laiks tā iemesla pēc, ka kādā brīdī nebija vispār kvalitatīvu izrāžu šai auditorijai, un, ja kāds taisīja, tad, kā es smejos, tas bija pienākuma vai soda pēc.

Tu spēlē bērniem un pusaudžiem un iestudē. Valmieras teātra repertuārā joprojām ir «Staburaga bērni», «Dievs. Daba. Darbs» un «Nekas». Kā tas ir nācis, ka tevi uzrunā šī auditorija?

Skolā teica, ka jāatrod savs ampluā. Studiju laiks ir domāts, lai tu saprastu, kurā virzienā strādāt, vai vismaz apzināties tos virzienus. Ar pieaugušajiem man neveidojās īsts dialogs, bet uztaisīju izrādi bērniem un sapratu, ka man ļoti patīk viņu atklātība, ka man nav ar viņiem jāmānās, un viņi arī no manis prasa atklātību. Jā, man patīk gan kā aktierim bērniem spēlēt, gan kā režisoram izrādes iestudēt. Bērni ir jūtīgi, patiesi, gudri, ar viņiem vajag vadīt kopā laiku, to brīdi, kamēr viņi iepazīst šo pasauli, un, jo jēdzīgāku viņi šo pasauli iepazīs, jo paši viņi augs jēgpilnāki.

KVALITATĪVA IZRĀDE bērniem, pusaudžiem ir domāta arī pieaugušajiem. Un festivāla dienas ir kvalitatīva kopā būšana, – tā Valmieras vasaras teātra festivāla programmas direktors Jānis Znotiņš. Foto no vdt.lv


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru