Pasaulē nes Valmieras vārdu

- 23.Februāris, 2018
Viesis
Laikrakstā

Pirms nedēļas Valmierā, gan Vidzemes Olimpiskajā centrā, gan pie tā atkal varēja redzēt daudzu jo daudzu šķirņu lielus un mazus, biezāka un plānāka kažoka un izskata suņus, kuri no malu malām bija sabraukuši uz tradicionālajām šķirnes suņu nacionālajām divu dienu izstādēm. Gan suņu īpašniekiem, gan viņu četrkājainajiem audzēkņiem šīs vienlaikus ir liela satraukuma un svētku dienas. Lai arī vairāku gadu garumā jau uzkrāta liela pieredze, ne mazāks satraukums un atbildības sajūta ir izstāžu organizatoriem.

Šajā piektdienā «Liesmas» viesis ir izstāžu organizatora — biedrības «Valmieras Kennelklubs» — valdes priekšsēdētāja vietniece RITA MORGUNOVA, kura intervijai spēja atrast laiku uztraukumu pilnajā dienā, kad klubs pārvācās uz jaunām telpām.

Cik ilgi «Valmieras Kennelklubs» jau pastāv?

Jau ap 25 gadiem. Tā iesācēja bija Maruta Papelbo, kuru visi joprojām atceramies. Klubs dzimis Valmierā un arī turpina darboties Valmierā, apvienojot Vidzemes reģiona biedrus ar visām suņu šķirnēm arī no tuvākās apkārtnes. Pašlaik mums ir 120 biedri, klubā reģistrētas 60 dažādas šķirnes. Esam Latvijas Kinoloģiskās federācijas biedrs, nodarbojamies ar vaislas darbu, suņu apmācību un organizējam izstādes.

Cik ilgi Valmierā jau notiek šķirnes suņu nacionālās izstādes?

Izstādes Valmierā notiek no kluba dibināšanas sākuma, pēdējā laikā divreiz gadā. Ir jau sakrājusies plaša katalogu kolekcija. Lai arī daudzi dalībnieki ir no citām valstīm, mūsu rīkotās izstādes neskaitās starptautiskas, tātad netiek piešķirts tituls «Starptautiskā čempiona kandidāts», bet gan «Latvijas čempiona kandidāts», taču tajās drīkst piedalīties citu valstu pārstāvji no FCI sistēmas. Starptautiskās izstādes drīkst organizēt tikai Latvijas Kinoloģiskā federācija.

No kura laika esat šo nacionālo izstāžu organizatore?

Jau no paša sākuma, kad tās organizējām kopā ar Marutu Papelbo. 1998. gadā viņa, starp citu, pēc vispārējās paklausības apmācības kursa pieņēma eksāmenu manam pirmajam sunim. Marutai ļoti iepatikās, kā pārbaudījums tika izturēts. Saņēmām visaugstāko atzīmi — piecnieku — un sarkano diplomu. Tad arī Maruta teica, ka gribētu mūs redzēt «Valmieras Kennelklubā». Tā no Rīgas terjeru kluba pārnācu uz Valmieras klubu, sākās mana mūža mīlestība uz šiem suņiem. Man bijuši gan suņu puikas, gan meitenes, un pašlaik man ir jau piektais īru terjers. Šie suņi ir aktīvi, interesanti, var gan sportot, gan piedalīties izstādēs. Ar viņiem esam izbraukājuši vairākas valstis, cenšamies visur piedalīties.

Uz izstādēm Valmierā no daudzām valstīm ierodas gan dalībnieki, gan eksperti. Kā veidojas šie kontakti?

Esam zem starptautiskas FCI sistēmas, un FCI mājaslapā ievietots saraksts, kurš eksperts kuru šķirnes suņu grupu drīkst tiesāt. Pavisam suņi iedalās vienpadsmit grupās. Mums jāpiesaista tādi eksperti, kuri ir zinoši un drīkst tiesāt visas šķirnes.

Vai eksperti izstādēs pamatā ir vieni un tie paši?

Nē, katru reizi meklējam jaunus, lai dalībniekiem būtu interesanti saņemt neatkarīgu vērtējumu no cita eksperta.

Vai negadās, ka katra eksperta vērtējums ir atšķirīgs?

Bieži gadās, ka ekspertīzes laikā eksperts izsaka subjektīvu viedokli, jo nevar noliegt, ka simpātijas var piederēt vienai vai otrai šķirnei, tajā pašā laikā tas, ko vērtē eksperts, ir atbilstība suņu šķirnes standartam. Domstarpības var rasties par augumu — pārāk liels vai mazs, tādā gadījumā augums tiek pārmērīts. Ekspertam ir ļoti jāpārzina prasības, kas attiecas uz konkrētu šķirni. Un eksperta atzinums ir svarīgs, lai saimnieks varētu pie nepilnībām piestrādāt.

Kā ārvalstu eksperti vērtē Valmieras izstādes?

Katru reizi esam saņēmuši ļoti labas atsauksmes. Viņi uzskata, ka Valmierā izstādes notiek Eiropas līmenī. Gan vieta laba, gan daudz dalībnieku un šķirņu. Šajā februāra izstādē bija pārstāvētas 162 šķirnes, arī ļoti retas, Latvijā nesastopamas. Tāpēc arī pie mums brauc, jo Valmieras vārds jau izgājis pasaulē.

RITA MORGUNOVA ar vienu no saviem īru terjeriem — Tresiju, kura jau sasniegusi interčempiona titulu. Foto no personiskā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru