Pašu rokām

- 2.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Lai gan Ķoņu pagasta Veccelmos pie JĀŅA RIEKSTIŅA ierodamies priekšpusdienā, saimnieks vēl aizņemts rīta slaukšanā, jo tikai nesen atjaunojusies elektrība. Piena lopkopībai Jānis pievērsies kopš 1991. gada, sākot ar mazumiņu – trīs līdz piecām gotiņām, pakāpeniski palielinot ganāmpulku. Šobrīd tajā ir 32 slaucamas govis, no kurām vidēji no katras gadā tiek iegūti vairāk nekā 6500 l piena. Piens tiek realizēts SIA Zeltaleja, kas pēc izslaukuma ierodas ik pārdienas. Kādā no šīm reizēm pienvedējs arī nolauzis norādi ar mājasvārdu, ko saimnieks vēl nav paspējis atjaunot, tāpēc arī mums, caur hortenziju aleju iebraucot dārzā ar ābelēm, ogulājiem, vīnogām un īpaši veidotām puķu dobēm, sākotnēji piezogas šaubas, vai esam nonākuši īstajā vietā, un, tikai ieraugot telīšu novietni, jūtamies puslīdz droši, ka neesam kļūdījušies.

«Cik varam, tik darām,» stāsta saimnieks, skaidrojot, ka lopbarības sagādei, kam šobrīd atvēlēta galvenā vērība, tiek izmantoti gan pašu tīrumi, gan nomātās teritorijas, taču viss tiekot gādāts pašu spēkiem. «Mums ir sava tehnika, no citiem neesam atkarīgi,» uzsver Jānis, rādot iespaidīgo tehnikas parku – presi, pļaujmašīnu, grābekļus, tinējus un pārējos agregātus. «Tie nav moderni, bet visu var sadarīt – modernie, ja salūst, par milzu naudu būtu jāved uz servisu, šos es pārsvarā pats varu pieremontēt.»

Ganāmpulku palielināt Jānis negrasās, jo ar saviem spēkiem vairāk par pašreizējo izdarīt neesot reāli iespējams. Vasarā govis barojas ganībās, fermā ierodas tikai uz slaukšanu divas reizes dienā un lai pārlaistu nakti. Lai arī tuvumā manīts lācis, Jānis uzskata, ka govis viņš neaiztiks, drīzāk jau meklēs, kur ogas vai bites.

JĀNI RIEKSTIŅU apošņā Latvijas zilās šķirnes telīte – varbūt saimnieks kaut ko garšīgu atnesis? Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru