Pie čaklajiem cieminiekiem

- 4.Jūnijs, 2021
Sabiedrība
Laikrakstā

Camphill ciemats «Rožkalni» ir maza sociālterapeitiska kopiena Latvijā, kas veidota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām netālu no Valmieras. Tur var satikt cilvēkus, kuri dzīvo un strādā kopā, apstrādājot 30 hektārus auglīgas zemes, ražo veselīgu pārtiku un veido rokdarbus no dabas materiāliem. 

Tā ir kopiena, kurā katram ir dota iespēja veikt jēgpilnu un noderīgu darbu un tajā pašā laikā justies gan novērtētam, gan cienītam. Saimniecībā tiek nodrošināta iespēja jauniešiem iemācīties saimniekot un uzņemties atbildību. Tur valda naturālā saimniecība – ražo visu, ko zeme spēj sniegt ciemata iedzīvotāju vajadzībām. «Rožkalni» ir vienīgais Camphill ciemats Latvijā, kas darbu sācis 1999. gadā un pastāv vēl joprojām.

JĀNIS ROZE, Camphill valdes priekšsēdētājs:

«Mēs gadu laikā esam attīstījušies, jo mērķis ir veidot ciematu. Bija viena māja, tad 2000. gadu sākumā pabeidza salmu māju. Bet ar divām mājām tas vēl nav ciemats. Skandināvijā ir Camphill ciemati pat ar astoņām mājām, kurās dzīvo 30-40 cilvēki ar garīgas attīstības traucējumiem. Mēs šobrīd varam nodrošināt 10 cilvēkiem šādus dzīves apstākļus, bet mums ir lieli plāni. Ir jau gatavs projekts un tiek intensīvi strādāts pie līdzekļu vākšanas, un esmu pārliecināts, ka jau nākamajos Ziemassvētkos būs trešā dzīvojamā māja. Tad mēs varēsim šādu vidi nodrošināt 14 cilvēkiem, un tas ir tā vērts. Mūsu iekšējo resursu pietiek, lai mēs paši sevi varam nodrošināt – tikko iestādījām kartupeļus, ir lopiņi. Paši veidojam arī produkciju. Man ir prieks ka šeit netiek lietota nekāda ķīmija. Darbinieku mums pietiek – šobrīd mums ir  trīs pastāvīgas ģimenes, kas dzīvo kopā ar mūsu cieminiekiem. Mums ir grū­ti pie­ņemt so­ci­ā­la­jā dar­bā tik ie­ras­to vār­du klients, tāpēc mums ir cieminieki, kas šeit dzīvo.

JĀNIS ROZE AR SOFIJU, kura šeit dzīvo kopā ar ģimeni, kas ir atbraukusi no Ziemeļīrijas. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru