Privātmāju celtniecība: buma nav, lietas notiek

- 19.Jūlijs, 2022
Laikrakstā

Kaut arī pašlaik dažādu apstākļu pēc celtniecības nozare daudzviet buksē, tomēr nevarētu teikt, ka, piemēram, Valmierā un pilsētas tuvākajā apkārtnē būtu apstājusies privātmāju būvniecība.

Jā, daudzviet varbūt tempi kļuvuši lēnāki, jo ar materiāliem ir problēmas gan cenas, gan piegādes termiņu dēļ, taču mājokļus cilvēki turpina celt gan paši, gan iegādāties jau gatavus. Arī dažādu projektu attīstītāji gluži pierimuši nav. 

Dažas būtiskas lietas tiem, kuri plāno iegādāties jau gatavu māju vai arī šim mērķim atbilstošu zemes gabalu, atgādina bankas Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais: «Iegādājoties jebkura veida nekustamo īpašumu, jāiepazīstas ne tikai ar objektiem, kas jau atrodas tuvākajā apkārtnē, bet arī ar teritorijas attīstības plāniem un nākotnē ieplānotajiem infrastruktūras objektiem. Ja mājas tuvumā tiek plānota jauna šoseja, loģistikas centrs vai vilciena sliedes, ne vienmēr tas var traucēt vai pasliktināt īpašuma stāvokli, bet tomēr tā ietekmi iepriekš ieteicams izvērtēt.

Līdzīgi kā iegādājoties zemi, privātmājas iegādes gadījumā ir ļoti svarīgi pārliecināties par juridiski nodrošinātu piekļuvi īpašumam jeb to, kam pieder ceļš, pa kuru var nonākt līdz īpašumam. Tas vien, ka dabā pastāv fiziska piekļuve mājoklim, nenozīmē, ka tāda saglabāsies arī nākotnē un tai ir juridisks pamats.

Veicot zemes gabala iegādi ar mērķi uzcelt privātmāju, pirms īpašuma iegādes ir īpaši svarīgi noskaidrot nepieciešamo komunikāciju pieejamību. Būtiskākā lieta ir elektrības pieslēgums, jo nereti blakus esoša elektrības infrastruktūra nenodrošina zemu un vienkāršu tās pieslēgšanu, un šīs izmaksas var radīt būtisku sadārdzinājumu kopējām zemes iegādes izmaksām. 

Nebaidieties sazināties ar vietējo pašvaldību un izstāstīt par konkrētā zemes gabala iegādes plāniem, jo nereti tieši tur ir iespējams saņemt detalizētu un plašu izklāstu par esošajiem zemūdens akmeņiem.

Pirms zemes iegādes vēlams veikt arī grunts izpēti, kuras laikā, veicot urbumus zemē, speciālisti precīzi noteiks tās sastāvu un to, vai konkrētajā vietā ir paredzami kādi sarežģījumi mājas būvniecības procesā, tā, piemēram, purvaina grunts, kura paredz tehniski sarežģītu risinājumu mājokļa celtniecībai.»

MĀJAS AUG KĀ SĒNES PĒC LIETUS! Tā sauktajā Hallartes pļaviņā blakus Nameja alejai pie Viesturskolas diezgan labā tempā ar privātmājām tiek aizpildīti visi tur esošie apbūves gabali. Te katrs zemes īpašnieks projektu realizē saviem spēkiem, tāpēc katram sava arhitektūra un katram arī savs temps. G. Vīksnas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru