"Sējējs 2020" – «Baltijas ogu kompānija»

- 17.Novembris, 2020
Viesis
Laikrakstā

Gadskārtējā, lauksaimnieku prestižākā konkursa «Sējējs 2020» nominācijā «Gada veiksmīgākā kopdarbība» galveno balvu, kā zināms, ieguva kooperatīvā sabiedrība «Baltijas ogu kompānija».

Uz «Liesmas» jautājumiem atbildes sniegt piekrita lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības «Baltijas ogu kompānija» valdes priekšsēdētājs, Beverīnas novada Brenguļu pagasta z/s «Abullāči» saimnieks PAULS KANTĀNS. 

 

«Liesmā» ne reizi vien ir tapušas fotoreportāžas no «Abullāčiem», kur jūs viens no pirmajiem Latvijā pakāpeniski sākāt ierīkot kaut ko nebijušu – kultivēto krūmmelleņu plantāciju. Cik gadu jau pagājis, kopš jūs ar lidmašīnu no ASV uz Latviju atvedāt pirmos stādus? Cik liela pašlaik ir jūsu saimniecība un kāda kopumā bija šī sezona? 

Pirmos krūmmelleņu spraudeņus atvedām 1995. gadā. Apsaimniekojam 46 ha zemes. Patlaban krūmmellenes audzējam 7 ha platībā un ir iestādīti 2,8 ha dzērveņu.

Ir zināms, ka LPKS «Baltijas ogu kompānija» darbību uzsāka 2010. gadā, apvienojoties sešām ogu audzēšanas saimniecībām – z/s «Abullāči», SIA «Arosa-R», SIA «Dai­leko», z/s «Dālders», SIA «Very Berry» un z/s «Vējiņi». Kā nonācāt pie slēdziena, ka šo saimniecību tālākas attīstības vārdā nepieciešams kopdarbs? Ar ko to sākāt?

Visā Eiropā lauksaimnieki ir apvienojušies kooperatīvos. Tie palīdz risināt praktiski visas ražotāja ikdienas problēmas. ES mudināja to darīt arī jaunajām dalībvalstīm, tāpēc tajā laikā bija pieejams ES līdzfinansējums arī kooperatīvu dibināšanai augļu un ogu sektorā. Tobrīd tas bija ļoti augsts – 75%. Bija arī pirmie divi pozitīvie piemēri – «Mūsmāju dārzeņi» un «Baltijas dārzeņi». 

SĒJĒJS. Pauls Kantāns, saņemot prestižo balvu nominācijā «Gada veiksmīgākā kopdarbība». Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru