Slaveni latviešu mūziķi festivālā Sviests

Etnofestivāls Sviests 15. jūnijā Valmiermuižas parkā pulcēs latviešu mūzikas māksliniekus, kuri atzinību guvuši kā pašu mājās, tā pasaulē.

Nule kā savu pirmo albumu Visuma vizošā tumsa prezentējis radošais muzikālais duets ZeMe, kurā apvienojusies kokles karaliene Laima Jansone un DJ galdu un elektronikas meistars DJ Monsta. Pirms apvienības izsludinātā koncerta septembrī duets, kuru dziļi iedvesmojusi zemes mitoloģija, kāps arī uz etnofestivāla Sviests 2019 skatuves. ZeMe dziesmu melodijas ceļas no latviešu tradīcijās sakņotās mūzikas kombinācijā ar jaunākajām mūsdienu tehnoloģijām un brīvās improvizācijas un dzīvas lūpošanas saspēles. Šī dueta īpašā skaņa rodas, kokles meditatīvajām skaņām saspēlējoties ar ekspresīvo skrečošanu.

15. jūnijā Valmiermuižā uz etnofestivāla Sviests skatuves kāps arī starptautiski atzītākā world music grupa, Latvijas postfolkloras kustības aizsācēji un līderi – Iļģi. Viņu mūzikā valdošais noskaņu spektrs variē no suģestējoša miera, kas dod spēku likt bēdu zem akmeņa, līdz nevaldāmā dzīvespriekā dzirkstošai vitalitātei: viena rada, uztur otru, tās ir divas viena otrai neatšķeļamas puses, bez kurām nevar pastāvēt veselums – dzīve, kuras mūžseno kārtību apliecina Iļģu skaņu māksla. Izmantojot tautasdziesmu kā iedvesmas avotu, Iļģi ne tikai nav vairījušies no mūsdienīgu muzikālu tēmu un instrumentu izmantojuma, bet arī ir kuplinājuši skanējumu ar citu tautu folkloras elementiem.

Īpaši etnofestivālam Sviests 2019 videomāksliniece Katrīna Neiburga veidos videomākslu ciklam Pagānu gadagrāmata, kuru vienīgo reizi būs iespēja noskatīties festivāla laikā – 15. jūnijā Valmiermuižas parkā!

Pagānu gadagrāmata ir suģestējošs tautas mūzikas un tās atspulga mūsdienās sakausējums, vienota un aizraujoša svīta. Cikls veidots nosacītās piecās daļās – Atkusnis, Pavasaris, Vasara, Rudens un Ziema, kurās RTU vīru kora Gaudeamus un solistu atskaņotās dziesmas saistītas ar konkrētu gada laiku ritu. «Tās ir gadalaiku nomaiņas ārpus pilsētas – tur, kur mēs parasti vairs neesam – pie upes, kas tek dienu un nakti, pie jūras, kas dzīvo savu dzīvi neatkarīgi no mums, pļavās, kuras zied savvaļā ar saviem putniem, un mežos, kuros slēpjas zvēri. Šīs dziesmas ir domātas pilsētas cilvēka iekšējam es kā vesela gada retrospekcija – tur, kur parasti mēs neesam,» teic pats cikla komponists Uģis Prauliņš.

Festivāla dienas daļā – amatnieku un mājražotāju tirdziņš, seno amata prasmju meistarnīcas, tautas muzikantu un deju koncerts. Festivāla dienas daļā ieeja ir bez maksas, bet biļetes uz etnofestivāla Sviests vakara daļu pieejamas pasākumu platformā kurpes.lv un tirgotavā līdzās Valmiermuižas alus darītavai.

Festivālu rīko: Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs Lauska, to atbalsta Valmiermuižas alus darītava, Burtnieku novada pašvaldība, Valmieras pilsētas pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, garškopju kustība Gardu muti, AUDIO, Ramirent, Valmieras Namsaimnieks, ZAAO, Valmieras Kultūras centrs, tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs KasTe.

DUETS ZeMe. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru