eLiesma.lv Valmieras un Vidzemes ziņas

Īpaši ārsti palīdz cilvēkiem

IL

Ilze Kalniņa

Autors • 29.03.2017.

Īpaši ārsti palīdz cilvēkiem
Burtu izmērs
Īpaši ārsti palīdz cilvēkiem

Papētīt, ko cilvēka labā iemācījušies zirgi, delfīni un suņi, mudināja kāda nodarbība, kad skatījos, kā mazs, bet gudrs suns palīdz bērnam izprast dzīvi un apgūt skaņas.

Valmieras Zaļajā skolā satiku mazo Evelīnu — meitenīti, kurai nebija nekādu veselības problēmu, bet viņai bija dota tā iespēja kopā ar Dafiju rotaļāties un, iztēlojoties, kā mazā sunene dušojas, mācīties skaņas, klausoties, kā ūdens šņāc, kā fēns rūc, ar kādu klikšķi atveras šampūna pudelīte.

«Dafija ir apmācīta, lai sadarbotos ar bērniem. Šī būtībā varētu būt logopēda vadīta nodarbība, kur bērns mācās pareizu skaņu izrunu, bet kopā ar suni tas ir interesantāk. Rādot, ar ko un kā jāmazgā sunītis, bērns apgūst arī praktiskās iemaņas, skrūvējot vaļā šampūna pudelīti, tiek trenēts arī satvēriens,» paskaidroja kanisterapeita asistente Ligija Frišfelde, kura strādā ar četriem terapijai apmācītiem suņiem, bet kanisterapija jeb dzīvnieka asistēta terapija iegūst arvien lielāku popularitāti un atzinību rehabilitācijas procesā.

Suņa būtība ir dziedējoša

Rehabilitologi uzskata, ka sadarbošanās ar suni raisa pozitīvas emocijas. Tas bieži palīdz bērnam atraisīties, un nodarbībās suns, neko nezinot par psiholoģiju kā zinātni, bijis labākais psihologs un uzticamākā atbalsta persona. Beznosacījumu mīlestība un dzīvnieka enerģija ir dziedējoša.

Todien, kad runājām ar Ligiju, Zaļajā skolā strādāja arī Roda. Lielā Bernes ganu šķirnes kucīte ļāvās skolnieces Imanuelas glāstiem un ķemmēšanai. Imanuelai viena rociņa ir darbīgāka nekā otra un vājākā ir jātrenē, un Rodas ķemmēšana ir viens no veidiem, kā to darīt. Protams, bērns varētu arī spaidīt gumijas bumbiņas, mīcīt plastilīnu, bet attiecībām ar Rodu ir milzīga pievienotā vērtība: suņa smaids, elsas, kustības, tas viss liek vairāk un vairāk priecāties par dzīvi.

SUNS PIEDALĀS NODARBĪBĀ, kur kanisterapeita asistente Ligija Frišfelde, stāstot, kāpēc Dafijai patīk mazgāties, mazajai Evelīnai ierāda dažādas sociālās prasmes, un, liekot atkārtot skaņas, bērns apgūst pareizu to izrunu. Jāņa Līgata foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā

E-avīze no 8,00 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Populārākie

  1. Dzīvesstils 07.08.2026.

    Komsi – čau-čau puika no Somijas. Ik vasaru Valmierā

  2. Viesis 07.08.2026.

    «Dzīve ir skaista!»

  3. Sports 07.08.2026.

    «Salacas Mauciens» aicina uz leģendāru nakts piedzīvojumu

  4. Sabiedrība 07.08.2026.

    Pusaudžu resursu centram Valmierā – 5!

  5. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Turpina sakārtot tiltus – šogad remontēs piecus

  6. Kultūra un izklaide 07.08.2026.

    Izzinot rumāņu unikālos kreklu izšuvumus

  7. Kultūra un izklaide 07.08.2026.

    Festivāls ielīksmo pilsētu

  8. Sports 07.08.2026.

    Izlases vārtsargi nav glābēji Daliņā

  9. Nedēļas nogale 07.08.2026.

    Laikmetīgās mākslas izstāde Strenčos

  10. Kultūra un izklaide 11.08.2026.

    Atvasaras noskaņu Valmierā ieskandinās «Burkānciema mūzikas svētku» noslēguma koncerts