eLiesma.lv Valmieras un Vidzemes ziņas

Jauno laiku saulvedis. I

GU

Guntis Vīksna, teksts un foto

Autors • 09.09.2022.

Jauno laiku saulvedis. I
Burtu izmērs
Jauno laiku saulvedis. I

Par savu pieredzi stāsta vīrs, kurš savām rokām uzbūvējis ģimenes namiņu (kopējā platība 100 kvadrātmetri) teju meža vidū pietiekami tālu no valsts elektrības, tāpēc savu mājsaimniecību aprīkojis ar neatkarīgu energoapgādes sistēmu, ko darbina saule. Esiet pazīstami, Ivars Reņģe, 37 gadus jauns programmētājs un zinīgs fizikas lietotājs.

Kā nonāci līdz idejai ne tikai izmantot saules paneļus, bet pilnībā visu savas mājsaimniecības elektrifikāciju atstāt tikai Viņas Augstības saules ziņā?


Sākās ar to, ka taisīju sev elektrisku braucamo, ar ko tepat apkārt patrakot. Uztaisīju un sāku lādēt. Sākumā elektrību ņēmu no vecākiem (Ivara tēva māja atrodas pārsimts metru attālāk otrpus dīķim), no turienes man atvilkts kabelis. Bet sirdsapziņa mani grauž – es viņu elektrību tērēju, lai braukātu apkārt ar savu braucamo. Nav labi! Sataisīšu, lai varu to uzlādēt no saulītes. Eksperimentāli pieslēdzu klāt arī māju. Un man gandrīz viss sāka strādāt! Tad izdomāju, ja vēl drusciņ palielinu jaudu, tad taču es panākšu, ka vasarā man māja iet no saulītes. Ziemā gan pieslēgšu vecākus. Sāku visu likt kopā un aizrāvos… Jo vairāk es lieku, jo redzu, ka strādā viss daudz labāk nekā biju gaidījis.


Sāki likt visu kopā. Kuras lietas konkrēti?


Saules paneļi ir mazākā daļiņa. Tos iegādāties un uzlikt var jebkurš, tas ir vienkārši. Man bija pļaviņā uztaisīts režģis, saliku paneļus. Bet nākamais ir – ko darīt ar strāvu? Tā ir līdzstrāva, kurai mainās spriegums, tu īsti to nevari nekur iegrūst. Varbūt ūdeni sildīt. Lai līdzstrāvu dabūtu uz maiņstrāvu, ir inventors. Tikai, kolīdz aiziet mākonis saulei priekšā, viss beidzas… Ja te saslēgta klāt visa smalkā elektronika un tā viss beidzas, tad vajag bateriju. Baterijas jau bija no braucamā taisīšanas. Iegrūžu lieko strāvu baterijās un paņemu, kad vajag.

IVARS REŅĢE

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā

E-avīze no 8,00 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Jaunākie

  1. Novadi zaļo 14.08.2026.

    Ķemeru Nacionālais parks vilina un izaicina

  2. Novadi zaļo 14.08.2026.

    No vienas puses aizsargājam, no otras – meklējam iespējas to nedarīt

  3. Vīru lietas 14.08.2026.

    Profesionāli par kvadricikliem un rolleriem

  4. Vīru lietas 14.08.2026.

    Pigori, kas skan tālu pasaulē

  5. Sabiedrība 14.08.2026.

    Valmieras novada fonda aktivitātes gan Valmierā, gan novadā

  6. Viedokļi 14.08.2026.

    Ārstus un māsiņas turēsim aiz restēm?

  7. Viedokļi 14.08.2026.

    Kad debesu stiprumi sakustas

  8. Pilsētās un novados 14.08.2026.

    Novada pašvaldība parakstījusi sadarbības memorandu ar autopārvadātāju asociāciju «Latvijas Auto»

  9. Viesis 14.08.2026.

    Mākslas pavediens ievīts dzīvē

  10. Kultūra un izklaide 14.08.2026.

    Jūtos savā īstajā vietā

Populārākie

  1. Kultūra un izklaide 14.08.2026.

    Jūtos savā īstajā vietā

  2. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Turpina sakārtot tiltus – šogad remontēs piecus

  3. Kultūra un izklaide 11.08.2026.

    Atvasaras noskaņu Valmierā ieskandinās «Burkānciema mūzikas svētku» noslēguma koncerts

  4. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Rūveniešu viktorīna, divas «Imprūven» izrādes un pārsteigumi: vasaras izskaņa Pitagora pagalmā

  5. Pilsētās un novados 12.08.2026.

    Izcīnīts jau otrais Aivara Ustupa piemiņas kauss

  6. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Sākušies satiksmes ierobežojumi Matīšu šosejā Valmierā

  7. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Mērīja valmieriešus un apkārtnes ļaudis

  8. Pilsētās un novados 12.08.2026.

    Fantastiskas franču noskaņas tepat Jērcēnmuižas parkā

  9. Pilsētās un novados 12.08.2026.

    Informē par Ziemeļu – Baltijas ūdeņraža koridoru

  10. Sports 12.08.2026.

    Artjoms Beršedovs – joprojām ātrākais 100 m skrējienā Latvijā