Akreditācija un izstādes Naukšēnu Cilvēkmuzejā

- 30.Augusts, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Zināms, ka visām iestādēm ik pa laikam jāiztur noteiktas pārbaudes. Arī mums, muzejiem. Paralēli visiem ikdienas darbiem un pasākumiem jāspēj sagatavoties akreditācijas komisijas vizītei. No vienas puses šķiet — kam tas viss vajadzīgs? Bet patiesībā, paskatoties tā pamatīgāk, saprotam, ka tā iespējams visu salikt pa plauktiņiem. Sakārtot to, kam mazāk bijusi pievērsta uzmanība, kas apaudzis putekļiem.

Naukšēnu Cilvēkmuzejs akreditācijai gatavojās no pavasara. Sākām ar dokumentu sakārtošanu, to apstiprināšanu domes sēdēs. Tā reāli un godīgi rakstot stratēģijas un attīstības politiku pieciem gadiem, tikām skaidrībā, kas jāsamazina, pie kā jāpieliek vairāk pūļu.

Muzejā strādāju jau pietiekami ilgi, lai saprastu, ka ir vajadzīga plānošana visa gada garumā. Muzeja darbs nav tikai tūristu sagaidīšana. Mūsu uzdevums ir vākt, pētīt vēsturi, organizēt pasākumus, kā arī rūpēties par tūrismu novadā. Reizēm vajadzīgs arī pastrādāt pēc darba laika, lai to visu paspētu.

Jā, mēs esam maziņš muzejs, bet ar savu odziņu. Mēs spējam uzrunāt tūristu. Pamatīgs darbs ir pielikts jau muzeja pirmsākumos, Evas Engeres un Arņa Ozoliņa laikos. Kā atzīst tūristi un arī akreditācijas komisija, kura pie mums ieradās 21. augustā, mēs esam unikāli! Mums ir savs Disko un vienreizējs muzeja iekārtojums!

Pārbaudes laikā akreditācijas komisija trīs cilvēku sastāvā vadījās pēc noteiktiem kritērijiem 17 lapaspušu garumā. Izejot cauri visiem šiem kritērijiem, noskaidrojās, ka viss ir kārtībā. Sarunām par muzeja darbu, tā nākotnes plāniem, pieslēdzās arī mūsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Zuments. Runāts tika daudz, izsmeļoši. Kā atgādināja akreditācijas komisijas vadītāja A. Jirgensone – 2016. gadā, kad arī mūsu muzejā pabija Baltijas muzeologi, viņu grupai mūsu muzejs bija paticis VISVISLABĀK!  Daži pat iemīlējušies muzejā. Svarīgākais atzinums – muzejs lika smaidīt. Galvenais vēlējums – iztulkot asprātīgos un tai pašā laikā saturīgos tekstus, lai arī nelatvieši var priecāties līdzi (tāds bija grupas secinājums).

Komisija ir aizbraukusi. Tagad atliek gaidīt uzaicinājumu apliecības saņemšanai un strādāt tālāk. Vislielākais mīnuss ir cilvēkresursu nepietiekamība. Tāpēc jādomā, kā tikt ar to galā. Varianti ir. No kaut kā atteiksimies, kaut ko ņemsim kā ārpakalpojumu. Bet pats galvenais uzsvars, ko gribētos likt: muzejs ir domāts arī vietējiem iedzīvotājiem, skolēniem. Tā ir vieta, kurā katrs var atnākt un palīdzēt radīt mūsu stāstu – stāstu par Naukšēniem un Ķoņiem.

Viens no ierosinājumiem, ko akreditācijas komisija jau ir izteikusi iepriekš – jārada tāds darba laiks, lai arī vietējie var atnākt uz muzeju. Tā arī esam nolēmuši – no 2019. gada 1. janvāra tiks samazinātas muzeja apmeklējuma dienas. Dienās, kad muzejs būs slēgts, mēs varēsim izdarīt vairāk muzeja darbā, dodoties izziņas ekspedīcijās ārpus tā, bet darba dienās mēs būsim atvērti no pl. 10 līdz 18. Jo mēs vēlamies, lai jūs,  naukšēnieši, varat atnākt pie mums! Kaut vai tikai parunāties, ko ieteikt...

Runājot par muzeja darbu šajā gadā: ir bijusi Muzeja nakts, Ģimeņu rīts un zefīru gatavošanas darbnīca novada svētkos, izveidots reklāmas rullītis novada tūrismam u.c.

Šobrīd muzejā apskatāma izstāde par novada ģimenēm. Jāteic gan, ka tā ir tikai neliela daļiņa – 11 ģimenes, no stiprām dzimtām. Ģimeņu ir daudz. Un katrai savs stāsts. Atliek tikai pētīt un pētīt.

Tā kā muzeja jubileja, 15 gadi, mums iekrita vienā laikā ar akreditāciju, tad aicinām to nosvinēt ar kavēšanos – 8. septembrī! Šoreiz nebūs sēdēšanas, klausoties kādu koncertu, bet gan kopīga ekskursija pa Naukšēnu novadu.

Kopā apmeklēsim Eriņu muižu, Eriņu mototrasi, bijušo Ķoņu skoliņu un Ķoņu kalnu, kur noslēgumā par Ķoņu kalnu, Akmens izziņu taku mums pastāstīs Dainis Ozols, un būs arī silts paēdiens tradicionālās tortes vietā! Uzzināsim ko vairāk paši par savu novadu. Aicinām pēc ekskursijas kopīgi vēl iestādīt kādu kociņu Doktorāta parciņā Meža dienu ietvaros!

Ekskursija ir bez maksas ar pieteikšanos līdz 6. septembrim pa tālruni: 26452037! Mūs izvizinās Naukšēnu novada autobuss. Ja kāds vēlas piebiedroties ar savu auto, laipni aicināti, tikai ar pieteikšanos!

DIĀNA Dzimtu stāstu ekspozīcijā. Alekseja Koziņeca foto

Komentāri
Pievienot komentāru