Dārzs ar saules krēsliņiem, Muviju un citiem brīnumiem

- 14.Jūnijs, 2019
Dzīvesstils
Laikrakstā

Raunas pagastā mājās «Bērziņi - 2» zemnieku saimniecībā «Kaliņi» saimnieko LĀSMA un ULDIS RIEKSTIŅI. Par viņu plašā apkaimē iecienīto stādaudzētavu tūrisma bukletos teikts: «Saimniecībā audzē vasaras puķes un ziemcietes, graudzāles, dārzeņu un garšaugu stādus, dekoratīvos krūmus un nedaudz arī skuju kokus. Augus var apskatīt daiļdārzā dažādās formu un krāsu kompozīcijās. Stādaudzētava interesentiem pieejama no aprīļa līdz oktobrim.» Nesen arī «Liesma» pieteicās ciemos.

Kad agronoms tiek pie auglīgas zemes

Ieejot «Bērziņos», pārsteidz plašums un vēriens, ar kādu tur saimnieko. Arī ar izdomu sastādīto dekoratīvo augu brangums, tā vien liekas, ka tos baro rītā – vakarā. Saimniecei gan par to savs sakāmais:

«Te vienkārši ir ļoti auglīga zeme. Liec tajā, ko gribi, viss aug un priecē. Šīs ir manas dzimtas mājas, kurām padomju laikos visapkārt bija piespiedušies mazdārziņi. Kad senču zemi atguvām vēsturiskajās robežās, sākām plānot jauna dārza izveidi, bet, tā kā tolaik Latvijā vēl nebija pieejams tik bagātīgs stādu materiāls kā pašlaik, tad nekas cits neatlika, kā sākt pašiem tos audzēt gan no sēkliņām, gan arī spraudenīšiem.

Pēc profesijas esmu Lauksaimniecības akadēmiju absolvējusi agronome, tādēļ arī savā saimniecībā jau no paša sākuma visu centos paveikt profesionāli. Viss, kas pašlaik redzams stādu audzētavā un daiļdārzā, soli pa solim pašu spēkiem un ar pašu finansējumu, iztiekot bez kredītiem, tapis kopš 2000. gada, bet stādu audzēšanā intensīvāk kopš 2007. gada. Joprojām saimnieciskajā darbībā uzsvaru liekam uz vasaras puķēm, dārzeņiem un garšaugiem, bet atbilstoši pircēju pieprasījumam atrodam laiku arī ziemcietēm, tostarp arī pēdējā laikā modē nākušajām graudzālēm, kuras pie mums pamostas krietni vēlāk nekā citi augi, toties vasaras nogalē priecē katra ar savu vienreizību.

Pieaugot ražošanas apjomiem, ar savu produkciju fiziski vairs nespējam kā agrāk apmeklēt tirdziņus, tādēļ izvēlamies tikai dārzkopju iecienītākos pasākumus, piemēram, Stādu parādi Siguldā, toties no agra pavasara līdz vēlam rudenim mūsu stādu placis Raunas centrā ir atvērts pircējiem. Sākotnēji pēc stādiem brauca galvenokārt novada ļaudis, bet tagad satiekam pircējus arī no kaimiņu novadiem, kā arī no Cēsīm, Valmieras, Smiltenes. Tas priecē un dod jaunu darba sparu!»

TANDĒMS. Saimnieki Lāsma un Uldis Riekstiņi nepārprotami ir uz viena viļņa. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru