Jānis Saukums. Dzīves un daiļrades tuvplāni

- 27.Janvāris, 2021
Valmierietis
Laikrakstā

Aizritējuši jau simt trīsdesmit gadi, kopš dzimis viens no mūsu mākslas vēsturē piemirstajiem māksliniekiem Jānis Saukums. Viņa galvenā radošās darbības sfēra bija pedagoģija, bet daudzpusīgais talants vienlīdz veiksmīgi izpaudās zīmējumā, mākslas kritikā, akvareļu glezniecībā, dizainā, grāmatu grafikā, ekslibros un karikatūrā. 

Laikabiedri norāda, ka šāda daudzpusība izskaidrojama gan ar dzīves apstākļiem, gan ar viņa paša radošajām tieksmēm. Tomēr, veltot savas spējas dažādām nodarbēm, mākslinieks nevarēja pilnībā koncentrēt spēkus vienam galvenajam uzdevumam, lai tā sasniegtu viengabalainu mākslinieciskās izteiksmes īpatnību. Jāņa Saukuma darbi ir raksturā ierasti, to vēstījums un izmantotās metaforas iztiek bez divdesmitā gadsimta pirmās divdesmitgades avangarda. Paveiktā izteiksmē vienmēr ļoti nozīmīgas ir tradicionāla reālisma vērtības. Viņa māksla galvenokārt ir labsirdīga saruna par cilvēka dabu reālistiski skaidru, vijīgu līniju formu aprisēs. 

Bērnība un mācības

Mākslinieka dzimtās mājas Vecates «Sapatas» pēc tā laika administratīvā iedalījuma atradās Bauņu pagastā. Jānis Saukums piedzima 1890. gada 2. aprīlī (v. st. 21.martā) mežsarga ģimenē. Tēvs bijis izmanīgs vīrs, kurš veiksmīgi pratis ietirgot sev dažādus labumus no vietējā muižnieka. Jau bērnībā zēns izrāda pastiprinātu interesi par zīmēšanu. Viņa mākslinieka gaitu iedīgļi meklējami Valmieras pilsētas skolā, kur jauneklis iestājās pēc Jaunates pagasta skolas absolvēšanas.

AR STILĪGU BĀRDIŅU. Mākslinieks Jānis Saukums. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru