Jubilejas izstāde noslēpumainajam akadēmiķim

- 27.Oktobris, 2023
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Nedēļas amplitūdā ar veseliem četriem notikumiem ir akcentēta pirmā latviešu izcelsmes mākslas akadēmiķa, pirmā nozīmīgākā portretista Jāņa Staņislava Rozes (1823-1897) 200 gadu jubileja. 

Slavenais gleznotājs dzimis tagadējā Kocēnu pagastā, tālab Valmierai ir goda lieta gan rūpēties par viņa neaizmiršanu, sevišķi tik apaļā gadskārtā, gan arī tiesības lepoties ar Rozi kā vienu no pirmajiem 19. gadsimta latviešu profesionālajiem gleznotājiem, kura dzimtā vieta ģeogrāfiski laimējusies mūsu novadam.

Pirmais un galvenais ir Valmieras muzeja Izstāžu namā mākslinieciskās noformētājas Andas Bolužas iekārtotā izstāde. Tajā skatāmi pavisam 16 Rozes gleznoti portreti, kas atvesti no visu trīs mūsu valsts lielo muzeju krājumiem. «Gleznas, kas ir valsts muzeju ekspozīcijās, netiek dotas, kā arī ne tās, kuru stāvoklis cienījamā vecuma dēļ neļauj tās transportēt,» skrupulozo mākslas darbu atlasi skaidro Valmieras muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Arta Rozīte. Izstādei atvestie portreti kruzuļoti zeltītajos, masīvajos rāmjos skatās apmeklētājiem tieši acīs. Uz izstādes laiku ar tumšām papildu sienām pārveidotajā telpā ir eleganti nopietna, bet pievelkoša un silta noskaņa. 

Eksponāta pamatā Jāņa Staņislava Rozes pašportrets, kas no vairākiem viņa pašportretiem vienīgais nonācis līdz mūsdienām.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
veerotaajs - 27.Oktobris, 2023 - 13:35

Vai laikraksts patiešām nevar atrast kādu kompotentāku izstāžu aprakstnieku, kurš neglveztu muļķības par Izstādei atvestiem portretiem kruzuļoti zeltītajos, masīvajos rāmjos, kas skatās apmeklētājiem tieši acīs.

Pievienot komentāru