Katrai upei ir tiesības līdz jūrai tikt

- 5.Augusts, 2020
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Pasaules Dabas fonda un Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) paspārnē iniciatīvas «Dari labu dabai» ietvaros notiek talkas, kurās brīvprātīgie palīdz atjaunoties biotopiem, retu sugu dzīvotnēm, upju straujtecēm. Piektdien tāda bija arī Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, lai palīdzētu Kurliņupei.

Elīna Pekšēna, Pasaules Dabas fonda izglītības projekta vadītāja: «Pasākums ir interneta lietotāju balsojuma rezultāts. Pavasarī tāds notika, lai noteiktu, kuru dabas saglabāšanas misiju atbalstīsim Colgate Latvia jaunās zobu pastas Smile for Good kampaņas ietvaros. Varēja izvēlēties dabisko pļavu vai straujteces atjaunošanas talku. Uzvarēja upe. Pēc tam kopā ar speciālistiem izvērtējām, ka šajā teritorijā palīdzība nepieciešama vispirms Kurliņupei.»

Kad todien talkas vieta pie upes iezīmēta ar «Dari labu dabai» karogu, brīvprātīgos uzrunāja Pasaules Dabas fonda valdes priekšsēdētājs Uģis Rotbergs: «Arī mazajām upēm tāpat kā lielajām ir tiesības aiztecēt līdz jūrai. Mūsu pienākums ir viņām palīdzēt šīs tiesības īstenot.»

Dabas izglītības centra «Ziemeļvidzeme» vadītāja Inta Soma nedaudz iepazīstināja ar upi: «12 kilometrus garā Kurliņupe sākas Viļķenes pagastā un ieplūst jūrā netālu Veczemju klintīm. Sākumā tā ir vien izmeliorēts novadgrāvis. Kādreiz upe bijusi daudz dabiskāka un ainaviski skaistāka, par to vēl liecina smilšakmens atsegumi tās krastos, kur mitinās arī vieni no skaistākajiem Latvijas putniem — zivju dzenīši. Kurliņupe agrāk ir bijusi ar ūdeņiem daudz bagātāka, tajā bijušas straujteces, līdz kurām no jūras ienākuši pat taimiņi. Kad nu cilvēki dabai nodara tā, ka upe paliek gandrīz bez ūdens, ierodas vēl bebrs un veido uzpludinājumu. Tā arī Kurliņupē bebri ir uzbūvējuši tādus dambjus, ka lejastecē izveidojies pilnīgs ūdens iztrūkums. Bet šī upe taču atrodas dabas liegumā «Vidzemes akmeņainā jūrmala», tādēļ pat bebriem te negribam atļaut rīkoties, kā viņiem vien patīk.»

KURLIŅUPES «ATBRĪVOTĀJU» KOMANDA UZ BEBRU DAMBJA. Aiz tā ūdens līmenis upē bija pat vairāk nekā metru dziļš. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru