eLiesma.lv Valmieras un Vidzemes ziņas

Ej, bāliņi, taisnu ceļu

AU

Ausma Dzintare

Autors • 19.04.2016.

Ej, bāliņi, taisnu ceļu
Burtu izmērs
Ej, bāliņi, taisnu ceļu

Skolas gaitas viņš uzsāka Mārkalnes pagastskolā, turpināja Alūksnes draudzes skolā, tad Valmieras skolotāju seminārā, kuru pabeidza 1913. gadā. Skolotāja gaitas viņš uzsāka Valmieras draudzes skolā, tad turpināja Rīgā, bet, sākoties I pasaules karam, sekoja darbs latviešu bēgļu skolā Tartu un Jaroslavļā. 1917. gadā tika iesaukts armijā, 1919. gadā atgriezās Latvijā. Savā autobiogrāfijā Artūrs Salaks raksta: «Pirmos iespaidus mūzikā guvu no mātes, kas agros rītos dziedāja korāļus. No šuvēju meitenēm noklausījos tautas dziesmas un rotaļu melodijas, no puišiem iemācījos koklēt. (…) Doma kļūt par mūziķi man radās, jau mācoties Valmieras skolotāju seminārā. Gribēju kļūt vijolnieks, uzstājos pašdarbnieku koncertos, bet sākās I pasaules karš, septiņi gadi pārtraukums. Un pārliecinājos — virtuozs no manis vairs neiznāks. Bet mūzika mīļa. Un laime — Rīgā atver konservatoriju. Nedrīkst vairs garām iet, jāiet iekšā, jāliek eksāmeni kompozīcijas un teorijas klasē pie prof. Jāzepa Vītola. Izturu un tieku uzņemts.»

Studiju gados topošais komponists iztiku nopelna, strādājot pedagoģisku darbu Rīgas 4. ģimnāzijā (1920. — 1934.) un vēl citās skolās. Iepazinies ar Jurjānu Andreja savāktajiem tautas mūzikas materiāliem, Artūrs Salaks  pievēršas vēl neizpētītai senai latviešu kompozīcijas teorijai. Piecu vasaru ceļojumos pierakstīta 2161 folkloras vienība (1611 melodijas, 529 dziesmu teksti, 21 rotaļa un deja). Daļa (pāri diviem simtiem) vēlāk pavairotas kā tautas dziesmu apdares, kas «sabalsotas ar īpatnējiem latviskas balss vešanas principiem,» kā vēlāk rakstīja A. Salaks. Tās apkopotas un izdotas krājumā Manas dzimtenes dziesmas. Vēl tolaik izdotas un populāras Artūra Salaka sastādītās dziedāšanas grāmatas skolām Vadonis mazajiem dziedātājiem un Dziedāsim pēc notīm. 1927. gadā Artūrs Salaks Rīgā nodibināja un sešus gadus vadīja jaukto kori Fortissimo, kas tajā laikā bija viens no lielākajiem koriem Latvijā. Tas koncertēja ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā, dziedot ne vien tautas dziesmas, bet arī lielo formu skaņdarbus, piemēram, Alfrēda Kalniņa Amerikā sacerētās kantātes Jūra sarežģītās partitūras pirmatskaņojumu Latvijā. Taču īpašu popularitāti trīsdesmito gadu beigās Artūrs Salaks iemanto ar kori Dziesmotā senatne, kuram arī veltīta lielākā daļa komponista tautas dziesmu apdaru, kas sabalsotas, izmantojot īpatni latviskos balsu principus (teicēja, vilcēji, locītāji, sīkaliņas, kori apzīmēdams ar vārdu pulks). Pāri par 50 tika ieskaņotas radio skaņuplatēs. A. Salaks bija viens no pirmajiem latviešu skaņražiem, kas dainu izpildījumā atkal ievedis kokli — šo seno, daiļo instrumentu, kas tik lielu lomu spēlējis latviešu nacionālās kultūras uzplaukumā.

Kora priekšā, pavadot dziedājumu ar savu iecienītāko instrumentu – kokli.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā

E-avīze no 8,00 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Jaunākie

  1. Apmaksātā publikācija 24.08.2026.

    Jumta renovācija vai jauna jumta izbūve – kvalitatīvs jumts sākas ar pareizo izvēli

  2. Kultūra un izklaide 21.08.2026.

    Fotoizstāde aicina paskatīties plašāk un vērīgāk

  3. Kultūra un izklaide 21.08.2026.

    Kokles skaņas vieno cilvēkus no dažādām pasaules malām

  4. Uzņēmējdarbība 21.08.2026.

    Jaunumi no ZAAO

  5. Nedēļas nogale 21.08.2026.

    Līču skolas līkločos

  6. Viedokļi 21.08.2026.

    Latvijā dzīvojam «bez problēmām»

  7. Viedokļi 21.08.2026.

    Ekspedīcija kapsētā. Ar mistikas klātbūtni

  8. Pilsētās un novados 21.08.2026.

    Mākslinieki ziedo gleznas Valmieras pansionātam

  9. Viesis 21.08.2026.

    Dziedāt un dziedināties

  10. Sports 21.08.2026.

    Valmieras regbija klubam “Fēnikss” bronza Latvijas čempionātā!

Populārākie

  1. Pilsētās un novados 19.08.2026.

    Salacas garšas Mazsalacā

  2. Nedēļas nogale 21.08.2026.

    Līču skolas līkločos

  3. Vēsturē 18.08.2026.

    Pabeigta senā Rīgas – Valkas – Tērbatas lielceļa Latvijas posma vēsturisko krogu apzināšana un izpēte

  4. Kultūra un izklaide 18.08.2026.

    «Jāiet ir tautās!» – 96 gadus vecais «Zelta ritmu» dalībnieks atklāj savu dzīvesprieka recepti

  5. Mūsu drošībai 19.08.2026.

    Iepazīst bruņutehnikas ražošanu un izmantošanu

  6. Projekts 18.08.2026.

    Inovāciju fonds – būtisks finanšu instruments Zaļā kursa mērķu sasniegšanai

  7. Izglītība 18.08.2026.

    Diasporas jauniešu personības izaugsmes nometne «Olimpiskais kvants 2026»

  8. Viedokļi 18.08.2026.

    Septiņas profesijas,kas izturēs mākslīgāintelekta laikmetu

  9. Pilsētās un novados 19.08.2026.

    Noslēgušies būvdarbi un turpinās mācību vides aprīkošana četrās Valmieras novada skolās

  10. Pilsētās un novados 21.08.2026.

    Mākslinieki ziedo gleznas Valmieras pansionātam