Lai biznesam būtu labi

- 22.Septembris, 2020
PROJEKTS
Laikrakstā

Mūsu valstī pašos augstākajos varas gaiteņos bieži mēdz pieminēt uzņēmējdarbībai alias biznesam labvēlīgu vidi, tādu apstākļu radīšanu konkrētā teritorijā, lai tur varētu uzsākt un veiksmīgi attīstīt uzņēmējdarbību, kas nenoliedzami ir visas valsts labklājības pamatā. Lai radītu biznesam labvēlīgu vidi, sava roka jāpieliek gan valstij, gan pašvaldībai, gan arī pašiem uzņēmējiem.

Ar ko atšķiras jaudīgai uzņēmējdarbībai iekārojama teritorija no vienkāršiem zemes pleķiem? Protams, ar trim biznesam nepieciešamām lietām – ceļiem (maģistrālajiem, pievedceļiem, ielām, arī dzelzceļu, retāk ūdensceļu kopā ar ostu), sakariem (gan stabiliem mobilajiem telefona sakariem, gan jaudīgu interneta pieslēgumu) un infrastruktūru (visplašāko pazemes inženierkomunikāciju spektru, sākot ar ūdensvadu un kanalizāciju, arī centrālo apkuri vai gāzes vada atzaru, un beidzot ar jaudīgu elektrisko pieslēgumu un optisko interneta kabeli). Iespējams, ka piemirsti kādi patiešām ekskluzīvi sīkumi, taču pamats uzņēmējdarbībai noteikt ir šis trio – ceļi, sakari un infrastruktūra.

Šoreiz sašaurināsim pētījumu loku līdz pavisam lokālam projektam faktiski tikai vienas, taču reģionā lielākās pilsētas – Vidzemes industriālās galvaspilsētas Valmieras robežās. Kas notiek bijušā Valmieras gaļas kombināta teritorijā, kuru savulaik ar ambicioziem plāniem iegādājās, taču ģeopolitisko vētru iespaidā bija spiests atstāt Krievijas uzņēmējs Sergejs Čerņins, un tai pieguļošajās arī pilsētas pašvaldībai piederošajās zemēs, ko noteikti varam dēvēt par topošo Valmieras industriālo parku? Kā šeit tiek veidota uzņēmējdarbībai pievilcīga vide? Par to stāsta Valmieras pašvaldības Attīstības pārvaldes vadītāja vietnieks GINTS BĒRTIŅŠ.

Varbūt vispirms dažus skaitļus par topošo Valmieras industriālo parku.

Pašvaldība šo teritoriju – apmēram 15 hektārus – iegādājās, papildus vēl pašvaldībai pieder zeme adresē Eksporta ielā 8, kā arī bijusī mazuta noliktavas teritorija Dzelzceļa ielā, kur atrodas kurināmā rezervuāri, kurus jau vairākus gadus neizmanto. Patlaban divu projektu līdzekļi ir novirzīti, lai visu šo teritoriju – gaļas kombinātu, Eksporta ielu 8 un Dzelzceļa ielu 9, kopā vairāk nekā 20 hektārus – sakārtotu, izveidotu nepieciešamo infrastruktūru, lai te varētu piedāvāt zemes gabalus uzņēmējiem industriālai darbībai. Lai izmantotu gan kā laukumus, gan varētu tur kādas ēkas būvēt.

Biznesam starta pozīcijā tā būs gluda zemes virsma ar visām nepieciešamajām inženierkomunikācijām apakšzemē? Un vēl arī dažas ēkas, kuras projektā paredzēts atstāt no jau esošajām.

Jā. Vispirms tiks pilnīgi no jauna izbūvēta Eksporta iela, ar to pašlaik nodarbojas Smiltenes ceļinieku uzņēmums 8CBR, smiltenieši strādā arī teritorijā Eksporta ielā 8. Tiks pārbūvēta arī Rūpniecības iela, tur pagaidām darbi vēl nenotiek. Teritorijā tiks ierīkota arī vēl viena ieliņa, tā faktiski būs inženierkomunikāciju maģistrāle. Visā pārējā gaļas kombināta teritorijā tiek demontētas tās ēkas, kuras tehniski vairs nav atjaunojamas. Paliek trīs lielās ēkas – administratīvais korpuss un divas tehniskās ēkas. Tās tiek atstātas turpmākai renovācijai. Visu no graustiem atbrīvoto teritoriju paredzēts noplanēt, konkrēti saplānot pa atsevišķiem gabaliem teritoriju nav paredzēts, viss būs atkarīgs no potenciālo investoru vēlmēm.

Kuri pirmie pieteiksies, tie varēs izvēlēties labākos gabalus?

Jā. Protams, ka pašvaldībā tas viss ies caur izsoli. Esošās kautuves vietā paredzēts izbūvēt jaunu ražošanas ēku 4000 kvadrātmetru platībā, ar apkuri un ventilāciju, praktiski jau gatavu ražošanas izveidei. Turpat 300 kvadrātmetros būs arī biroja telpas, ģērbtuves, dušas un viss pārējais. Tātad galvenie darbi patlaban Valmieras industriālajā parkā – ielas, teritorijas attīrīšana un nolīdzināšana, ražošanas ēkas būvniecība. Abu šo projektu kopējā vērtība ap 10 miljoniem eiro, 7 no tiem dos Eiropa.

Ko iegūs Valmiera, realizējot šo projektu?

Lielais pluss – būsim sakārtojuši pietiekami lielu pilsētas teritoriju, pēc tam šeit būs noteikti labāk, nekā tas ir pašlaik, kad viss tur galīgi pamests, ēkas iet bojā un rada papildu bīstamību tiem, kas tur varbūt kādreiz arī mitinās. Vēl viens pluss, ka izveidojam jaunu ielu tīklu, te jāatzīmē arī šogad pabeigtais Kauguru ielas rekonstrukcijas projekts. Tātad šai teritorijai nodrošināta piebrauktuve no Valmieras apvedceļa puses. Galu galā te būs sakārtota vieta, kur uzņēmēji varēs nākt un sākt kaut ko darīt! Ņemot vērā, ka teritorija Eksporta ielā 8 robežojas ar privātmājām, tad tur, protams, netiks piedāvāta teritorija kādiem skaļiem biznesiem. Darbus esam uzsākuši šogad, cerams, ka jau nākamā gada rudenī būs iezīmējušās galvenās Valmieras industriālā parka kontūras, jau varēsim uz turieni vest interesentus – potenciālos biznesa partnerus un investorus.

NO DRONA LIDOJUMA. Tā izskatās bijušā Valmieras gaļas kombināta teritorija starp (vēl topošo, kreisajā pusē) Eksporta, Kauguru (augšmalā) un Rūpniecības (labajā pusē) ielām. Armanda Miķelsona aerofoto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru