Lai Latvijā netrūktu jaunu, veselīgu mežu

15.Oktobris, 2019
Ekonomika
Laikrakstā

Pagājušajā piektdienā noslēdzās vērienīgs ikgadējais Latvijas Valsts mežu iepirkums uz sešiem mežsaimniecības darbu veidiem, pavisam kopā 166875 hektāros visā Latvijā. Uzņēmuma Rietumvidzemes mežkopības vadītājs Guntars Kampernovs Liesmai par šīm lietām pastāstīja sīkāk.

Cik svarīga mūsdienu mežkopībā visā tehnoloģiskajā ķēdē ir meža atjaunošana?

Man kā mežkopības vadītājam šķiet, ka tas ir pats galvenais process. Svarīgi pareizi mežu iestādīt, kopt, lai varētu  nākamajām paaudzēm nodot veselīgas un labas mežaudzes.

Vai meža stādīšana šobrīd notiek tikai bijušo cirsmu vietās?

Jā, lielākoties tieši tā arī notiek – mēs atjaunojam izcirtumus. Taču mežu stādām arī lauksaimniecībā neizmantojamās zemēs.

Cik lielos apjomos Latvijas Valsts mežu saimniecībā meža atjaunošana notiek Rietumvidzemē?

Mūsu reģionā mēs katru gadu mākslīgi atjaunojam ap 1000 hektāriem, un aptuveni 900 hektāri tiek atjaunoti dabiskā ceļā.

Ar ko atšķiras mākslīgā meža atjaunošana no dabiskās?

Mākslīgi mežu atjaunojam ar kokaudzētavā izaudzētiem selekcionētiem stādiem. Iepērkam pakalpojumu meža atjaunošanai, stādām mežu. Mūsu reģionā stādaudzētavas ir Strenčos un Valmieras pievārtē. Dabiskā veidā mežs atjaunojas pats, mēs tikai ar savām aktivitātēm rosinām vajadzīgo koku sugu augšanu. Šajā ziņā mums ir vairāki labi sadarbības partneri, ar kuriem meža atjaunošanas lietās  sadarbojamies jau kopš mūsu uzņēmuma Latvijas Valsts meži dibināšanas, nu jau 20 gadus.

Kā izpaužas meža dabiskā atjaunošana?

Katram meža augšanas tipam ir atbilstošākā koku suga, piemēram, smilšainās augsnēs labāk aug priede. Līdz ar to mēs veicinām tieši šīs koku sugas augšanu konkrētā augsnē un konkrētā izcirtumā. Mežs pats iesējas, bet mēs ar kopšanas procesu – atstājot uz hektāru noteiktu konkrētās sugas koku skaitu –  konkrēto koku sugu velkam uz augšu.

BŪS JAUNS! Meža stādīšanas process, veicot kailsakņu stādīšanu tradicionālā veidā – ar lāpstu. Latvijas Valsts mežu arhīva foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru