Laiks, kas negaist

- 26.Februāris, 2020
Valmierietis
Laikrakstā

Pērn aprīlī jau rakstīju par leģendāro Gustava V braucienu 1929. gadā, šoreiz — par mūsu tuvāko kaimiņu igauņu viesošanos. Jiri Jāksons izkāpa Valmieras stacijā. Četrus gadus vēlāk šis cieņas apliecinājums no Zviedrijas karaļa puses valmieriešiem diemžēl aizgāja secen... Ar laiku šo svarīgo personu un viņu svītu sagaidīšana folklorizējās, fantāzijai mijoties ar patiesību, un, kā jau vienmēr, ir izvēle: ticēt vai ne. 

Tere tulemast! / Laipni lūdzam! Kā apliecinājums Latvijas un Igaunijas noslēgtajai savienībai (1923.) sekoja Valsts prezidenta Jāņa Čakstes vizīte pie Igaunijas Valsts vecākā Jiri Jāksona Tallinā 1925. gadā trīs dienas, no 24. līdz 26. februārim. Tā paša gada maijā sekoja Igaunijas Valsts vecākā pretvizīte. Visu pavasari latviešu prese nebeidza cildināt „ieliktos stipros pamatus starp Latviju un Igauniju”, uzsverot, ka „turpmāk un mūžu mūžos Latvija un Igaunija – divas nedalāmas puses!” (Jaunākās Ziņas, Nr. 104). Turpat sadaļā Latvijas ziņas lasāms, ka “Igaunijas Valsts vecākā apsveikšanai 9. maijā no pašvaldības iestāžu un sabiedrisko darbinieku pārstāvjiem nodibinātas rīcības komitejas. Augstā viesa apsveikšanā piedalīsies skolas un sabiedriskās organizācijas. Valmierieši pasniegs albumu ar Ziemeļlatvijas un Valmieras skatiem.” Dažas dienas pirms īpašā notikuma  ar intriģējošu virsrakstu “Kā Igaunijas Valsts vecāko sagaidīs Rīgā?” laikraksts informēja, cikos un kur varēs piedalīties: “Vakar, 5. maijā, Rīgas prefekta Grīnvalda vadībā prefektūrā notika sabiedrisko organizāciju delegātu apspriede par Igaunijas Valsts vecākā Jāksona un pārējo viesu sagaidīšanu un uzņemšanas kārtību Rīgā. Pavisam pieteikušās vairāk kā 100 dažādas organizācijas. Visvairāk pieteiktas sporta un ugunsdzēsēju biedrības un studentu organizāciju konvents. Organizāciju delegāti, ne vairāk par 5 no katras, ar karogiem, pēc iespējas svētku tērpā bez mēteļiem, nostāsies stacijas laukumā. Pa ielām, kur brauks augstais viesis, pa visu ceļu izvietosies skolēnu, skautu un gaidu rindas. 

SVĒTKU ROTĀ. Ar abu valstu karodziņiem un zaļumu vītnēm izrotātā Valmieras stacija 1925. gada 9. maijā. Foto no Valmieras muzeja krājuma


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru