Latvija pelnījusi modernu depozīta sistēmu

- 3.Novembris, 2020
Ekonomika
Laikrakstā

Pēc gadiem ilgām diskusijām un nesekmīgiem mēģinājumiem panākt kompromisus starp nozarēm dzērienu iepakojuma depozīta sistēma Latvijā sāks darbu 2022. gada februārī. Valsts vides dienestam uzdots konkursa kārtībā izvēlēties vienu operatoru, kam uzticēt šīs sistēmas ieviešanu un uzturēšanu turpmāko septiņu gadu garumā. Viens no diviem pretendentiem ir dzērienu ražotāju pārstāvētā apvienība Depozīta iepakojuma operators. 

Otrs pretendents – Nulles depozīts – apvieno vairākus vietējās industrijas uzņēmumus un piedāvā inovatīvu tehnoloģisko risinājumu. To sola nodrošināt Latvijas IT uzņēmuma WinGo Deposit gudrā atkritumu šķirošanas iekārta, kas spēj pieņemt un atpazīt pat bojātus dzērienu iepakojumus un citus materiālus, piemēram, baterijas. Par pasaulē unikālo tehnoloģiju un to, kādu labumu sabiedrībai tā piedāvā, Liesmai stāsta iekārtas autors – rūjienietis VISMANDS MENJOKS.

Kas ir Nulles depozīta risinājums un ar ko tas unikāls?

Dzērienu iepakojumu savākšanas tehnoloģijas pasaulē tiek lietotas jau vairākas desmitgades un pamatā balstās uz pagājušā gadsimta beigās piedāvāto risinājumu, kas pieprasa nododamajam materiālam būt nevainojamam. Tas ir ērti iekārtu ražotājam, jo var viegli atpazīt iekārtā ielikto, bet nav ērti sabiedrībai, kas vēlas savākt un nodot otrreizējai pārstrādei visa veida depozīta iepakojumu. Dabā visvairāk tiek izmestas PET pudeles un lielākā daļa no tām ir jau sabojātas, tātad neder vecajām tehnoloģijām. Mēs, jaunāko tehnoloģiju ekspertu grupa, kuriem patiesi rūp dabas aizsardzības tēma, pērn sapratām, ka pienācis laiks jaunai tehnoloģiskajai iekārtai.

VISMANDS MENJOKS. Foto no interneta


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru