Septembra sākumā – vērienīgi Kokmuižas svētki

- 23.Augusts, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Turpinot iedzīvināt leģendām bagāto Kocēnu novada kultūrvēsturisko mantojumu, 6. un 7. septembrī Kocēnos jau piekto reizi notiks atjaunotie Kokmuižas svētki. Pasākuma tēma šogad ir «Leģendas atdzimšana» un tās satikšanās ar mūsdienu pasauli. Pavisam drīz no jauna atdzims leģendārais Kokmuižas brūzis, kas savulaik bija varenākā lauku alus darītava Vidzemes guberņā. Tajā tapa Eiropā iecienītāko veidu alus, un šobrīd noslēgumam tuvojas brūža atjaunošanas darbi, lai leģendāro alu pēc 80 gadiem atkal brūvētu Kokmuižā.

Kokmuižas svētkus ieskandinās braucošais Kocēnu pūtēju kvintets, piektdienas vakarā Kokmuižas ezeriņā uz īpaši koncertam pielāgota plosta uzstāsies virtuozais ģitārists Mārcis Auziņš. Pēc koncerta promenādei otrpus esošajā dīķī svinīgi atklās strūklaku, tā papildinot labiekārtoto pils kompleksu ar vēl vienu vides objektu, kas izdaiļos apkārtējo ainavu un priecēs Kokmuižas iedzīvotājus un viesus. Būs iespēja doties izbraucienos ar laivu, savukārt vakarā nesteidzīgi baudīt brīvdabas kino — Rīgas kinostudijas mākslas filmu «Svešais», kurā vienā no lomām ir leģendārā Zilākalna Marta, un vienu no jaunākajām latviešu kino dokumentālajām filmām — Kaspara Rogas režisēto «Meklējot Mr. Kauliņu».

Sestdien pasākumu norises teritorija būs gana plaša, aptverot vēsturisko Kokmuižas pils kompleksu un tā apkārtni.

Vēsturiskā brūža atdzimšana

Svētku centrālais notikums būs vēsturiskā un leģendām bagātā Kokmuižas brūža atdzimšana. Lai gan autentiskā alus darītavas ēka pēc II Pasaules kara nav saglabājusies, aizvadīto piecu gadu laikā, aktīvi strādājot un piesaistot investīcijas no Eiropas Savienības struktūrfondu un pašvaldības budžeta līdzekļiem vairāk nekā pusotra miljona apmērā, Kocēnu novada pašvaldība ir atgriezusi vēsturisko spozmi vienai no muižas kompleksa ēkām, lai nākamajā gadā tajā darbu uzsāktu Kokmuižas brūzis. Svētkos pie brūža ēkas, klātesot Kocēnu novada domes priekšsēdētājam Jānim Olmanim un «Valmiermuižas alus» saimniekam Aigaram Ruņģim, notiks svinīgā atslēgu nodošana, ko papildinās YAMAHA Mūzikas skolas audzēkņu  priekšnesums. Ikvienam būs iespēja izstaigāt atjaunotās ēkas pirmo stāvu, iepazīt jauno Kokmuižas brūža tēlu, izzināt alus darītavas vēsturi, degustēt Kokmuižas brūvējumus un aplūkot Jāņa Birkmaņa, Ainas un Anta Bergu ģimenes alus kausu kolekciju izstādes.

Svētkus bagātinās mūzikas programma

Sestdiena sāksies ar Kocēnu novada pašdarbības kolektīvu sasaukšanos Kokmuižas promenādē uz lielās skatuves, tajā piedalīsies Dikļu pūtēju orķestris, Kocēnu pamatskolas skolēnu deju kolektīvs «Saulītes» un Kocēnu kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs «Savieši». Kocēnu novada jauktais koris «Imera» izdziedās mūziķa un dzejnieka Valda Atāla dziesmu programmu «Lai sadera dvēselītes». Jau zināmu un arī jauno mūziķu priekšnesumus intīmākā gaisotnē būs iespēja baudīt Kokmuižas dārza koncertos pils parterī.

Dienas noslēdzošo daļu ar koncertu uz lielās skatuves ieskandinās džezfanka apvienība «Very Cool People» un Evilena Protektore, savukārt svētku kulminācijā leģendāru dziesmu programmu izpildīs Antra Stafecka, Igo un Ivo Fomins ar pavadošo mūziķu grupu.

Svētkos neiztikt bez Muižas tirgus un aktivitātēm

Kā ierasts, neatņemama Kokmuižas svētku sastāvdaļa ir Muižas tirgus, ko šogad papildinās gardēžu tūrisma ceļa «Livonijas garša» tirgotāju labumi. Muižas tirgus placī dažnedažādas vērtīgas, garšīgas, sadzīvē un atpūtā noderīgas lietas piedāvās amatnieki un mājražotāji.

Muižas tirgu ar dažnedažādiem garšu labumiem papildinās arī gardēžu tūrisma ceļa «Livonijas garša» tirgotāji. Tirgus laukumā viesmīlības pieturvietu saimnieki aicinās iegādāties jau iecienītus labumus: maizi, medu, kūpinājumus, dažādus sierus, spēcinošus smiltsērkšķus, alu, vīnus un uzlējumus. Apmeklētāji varēs arī lūkoties pēc kāda pārsteidzošāka «atraduma». Gardēžu tūrisms ceļa «Livonijas garša» tirgotāju dalība Kokmuižas svētku tirgū tiek nodrošināta «Interreg Igaunijas — Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam» līdzfinansētā projektā.

Visas dienas garumā sev tīkamu nodarbi Kokmuižas pils kompleksa teritorijā varēs atrast gan mazi, gan lieli — izjādes ar zirgaudzētavas «Kocēni» zirgiem, izbraucieni ar laivu, Kokmuižas promenādes lapenē norisināsies sapņu ķērāju meistarklase kopā ar Judīti Bukšu, izklaides ar ūdensbumbām piedāvās veikparks «Rancho», šīs sadaļas neatņemama sastāvdaļa arī šajos svētkos būs Kocēnu 38. skautu vienības aktivitātes, būs atvērta Turies.lv virvju trase, sporta laukumā bērnus gaidīs piepūšamās atrakcijas un citas aktivitātes.

Ikviens būs aicināts doties pastaigā pa Kokmuižas teritoriju kopā ar gidu Tomu Treimani, lai izzinātu aizraujošus faktus par senatnīgo un noslēpumaino Kokmuižu. Pulcēšanās informācijas punktā, kas būs izvietots autobusu pieturvietā «Kocēni». Informācijas punktā ikvienam būs iespēja iegūt informāciju par svētku norisēm, kā arī iegādāties Kocēnu novada pašvaldības izdotās grāmatas — Jāņa Kalnača «Kokmuiža un tās alus darītava» un Inetas Amoliņas «Liktenis, mājas, cilvēki. Kocēnu novada personības». Savukārt atmiņas par svētkiem būs iespēja iemūžināt vēsturiskā fotostūrītī Kokmuižas pils parterā.

Kokmuižas pilī – teātra māksla un virtuālā realitāte

Kokmuižas pils lielajā zālē būs iespēja noskatīties Kauguru pagasta amatierteātra «Vīzija» jaunāko iestudējumu — latviešu dramaturga Jāņa Anerauda neTikumu nemainības komēdiju «Grēku grāmata». Lai arī luga sarakstīta 1956. gadā, tā nav zaudējusi tēmas aktualitāti — šeptmanība un veiklu shēmu izmantošana pašlabuma gūšanai ir bijusi aktuāla kā padomju laikos, tā arī mūsdienās.

Kokmuižas pils pirmajā stāvā Vidzemes Augstskola piedāvās interesentiem izmēģināt spēkus kordiriģēšanā. Virtuālās un papildinātās realitātes risinājums #izlīdziVītolam ļaus uzzināt, kā tas ir – diriģēt Jāzepa Vītola «Gaismas pili».

Kokmuižas svētkus vadīs radio un TV personība Jānis Romanovskis, pasākuma apmeklējums bez maksas.

Svētkus organizē Kocēnu novada pašvaldība.

KOKMUIŽAS PILS vēsturiskie tērpi.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru