Sv. Sīmaņa baznīcas zvani atgriežas

- 5.Jūnijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pērn 30. novembrī «Liesma» vēstīja par to, kādēļ 28. novembrī Valmierā sākās viena no vecākajiem Latvijas dievnamiem – LELB Sv. Sīmaņa baznīcas (1283) – vēsturisko zvanu nocelšana. Draudzes vadība zināja teikt, ka Sv. Sīmaņa baznīcas tornī līdz šim atradušies divi bronzas zvani: vecākais 1754. gadā Stokholmā izgatavotais diametrā ir 942 mm un svarā aptuveni 480 kg, bet jaunākais 1902. gadā Rīgā tapušais zvans diametrā ir 830 mm un sver aptuveni 350 kg. Abi zvani laika ritumā bija saplaisājuši un vairs neskanēja, tādēļ bija nolemts tos vispirms nocelt un tad pirms vešanas restaurācijai uz Nīderlandi novietot baznīcā valmieriešu un pilsētas viesu apskatei.

To, ka abi zvani varēs doties restaurācijā uz Nīderlandi gan pēc agrākā izskata, gan arī pēc skanējuma, paredzēja Sv. Sīmaņa baznīcas torņa iekštelpu projekts. Jau esam informējuši, ka Sv. Sīmaņa draudze kā partneris piedalās Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētajā projektā «Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos». Projekts paredzēja, ka par ERAF līdzekļiem būs iespējams segt 75% no visām torņa iekštelpu atjaunošanas izmaksām.

Nu Sv. Sīmaņa baznīcas abi vēsturiskie bronzas zvani pēc sekmīgas restaurācijas Nīderlandē ir atgriezušies savās mājās. Ārzemēs saplaisājušo zvanu atjaunošanai esot izmantota īpaša tehnoloģija, kas tiem piešķīrusi to kādreizējo izskatu un gravējumus. Atjaunots arī abu skanējums. Plānots, ka zvani tiks pieslēgti elektroniskajai sistēmai, kas dienas laikā iezvanīs katru stundu, taču dievkalpojumus kā allaž ieskandinās zvaniķis.

NOTIKUMS. Valmieras un Sv. Sīmaņa baznīcas draudzes vēsturē 2019. gada vasarīgi siltā 4. jūnija diena ieies ar to, ka līkumotās Gaujas krastā majestātiskā Dievnama tornī atgriezās atjaunotie zvani. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru