eLiesma.lv Valmieras un Vidzemes ziņas

Skolas bez uzspiestām skolēnu formām

DI

Diāna Šalgūna

Autors • 21.09.2016.

Burtu izmērs

Kopumā ir vecāki, kas atbalsta formas, kas neatbalsta un tādi, kam ir vienalga. Šis stāsts galvenokārt ir par vecākiem, kas ir formu pretinieki. Man pašai kā divu bērnu mātei un uzklausot arī līdzīgi domājošu vecāku domas, šķiet, ka skolas formu jautājums Latvijā ir ļoti sasāpējis un ir laiks runāt par to skaļi. No malas skatoties, liekas, kas gan var būt piemīlīgāks par vienādi skaistiem bērniem — tik vienoti, tik saliedēti. Realitāte ir pavisam cita. Kā jau iepriekš minēju, formu ieviešanas procedūra nav oficiāli reglamentēta, jo skolas forma likumdošanā nemaz nav paredzēta, taču tas netraucē izglītības iestādēm masveidā un kļūdaini interpretēt atbilstošus Izglītības likuma pantus, lai tomēr uzspiestu formas.

Vairumā gadījumu process, kā tiek ieviesta forma, ir negodīgs un ir vērojama necieņa pret bērniem un vecākiem. Turklāt LR Satversmē noteikts, ka valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību, taču izglītības iestādes padomes pieņemtais lēmums par skolēnu formām nevajadzīgi palielina vecāku izmaksas skolēna sagatavošanai skolas gaitām, nemaz nerunājot par ģimenēm, kur ir vairāk par diviem bērniem. Skolas formas vairumā gadījumu ir nekvalitatīvas, nesimpātiskas, dārgas, kā arī ar ierobežotu izvēli.

Daudzbērnu ģimenēm vispār jābūt bagātām, lai katram bērnam iegādātu formu, turklāt arī katram rezerves komplektu. Vairumā izglītības iestāžu valda haoss, bet neviens neatļaujas skaļi par to runāt — vecāki ir neapmierināti, taču pašiem cīnīties ar skolu ir praktiski bezjēdzīgi. Nemaz nerunājot, ka pret tiem vecākiem, kas atļaujas neklusēt un apstrīdēt obligātās skolas formas, tiek lietotas emocionāli nospiedošas sankcijas — vecāki tiek ignorēti, netiek sveicināti, atsevišķos gadījumos tas ietekmē arī bērnus, jo pret viņiem var tikt izrādīta atšķirīga attieksme.

 

Redakcijas piezīme. Diānas viedoklis pilnā apjomā izlasāms portālā ManaBalss.lv pie viņas ierosinātās iniciatīvas Skolas bez uzspiestām skolēnu formām! (manabalss.lv/skolas-bez-uzspiestam-skolenu-formam). Ikvienam ir iespēja arī par šo iniciatīvu nobalsot. Savācot 10000 balsu, šis jautājums tālāk nonāktu Saeimas darba kārtībā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē «Liesma» — digitāli vai drukātā formātā

E-avīze no 8,00 €/mēn. — lasāma web un mobilajās lietotnēs. Vai izvēlies drukāto laikrakstu «Liesma» no 9,50 €/mēn. — pastkastē trīs reizes nedēļā, ar pieeju arī e-avīzei.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Jaunākie

  1. Novadi zaļo 14.08.2026.

    Ķemeru Nacionālais parks vilina un izaicina

  2. Novadi zaļo 14.08.2026.

    No vienas puses aizsargājam, no otras – meklējam iespējas to nedarīt

  3. Vīru lietas 14.08.2026.

    Profesionāli par kvadricikliem un rolleriem

  4. Vīru lietas 14.08.2026.

    Pigori, kas skan tālu pasaulē

  5. Sabiedrība 14.08.2026.

    Valmieras novada fonda aktivitātes gan Valmierā, gan novadā

  6. Viedokļi 14.08.2026.

    Ārstus un māsiņas turēsim aiz restēm?

  7. Viedokļi 14.08.2026.

    Kad debesu stiprumi sakustas

  8. Pilsētās un novados 14.08.2026.

    Novada pašvaldība parakstījusi sadarbības memorandu ar autopārvadātāju asociāciju «Latvijas Auto»

  9. Viesis 14.08.2026.

    Mākslas pavediens ievīts dzīvē

  10. Kultūra un izklaide 14.08.2026.

    Jūtos savā īstajā vietā

Populārākie

  1. Kultūra un izklaide 14.08.2026.

    Jūtos savā īstajā vietā

  2. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Turpina sakārtot tiltus – šogad remontēs piecus

  3. Kultūra un izklaide 11.08.2026.

    Atvasaras noskaņu Valmierā ieskandinās «Burkānciema mūzikas svētku» noslēguma koncerts

  4. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Rūveniešu viktorīna, divas «Imprūven» izrādes un pārsteigumi: vasaras izskaņa Pitagora pagalmā

  5. Pilsētās un novados 12.08.2026.

    Izcīnīts jau otrais Aivara Ustupa piemiņas kauss

  6. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Sākušies satiksmes ierobežojumi Matīšu šosejā Valmierā

  7. Pilsētās un novados 11.08.2026.

    Mērīja valmieriešus un apkārtnes ļaudis

  8. Pilsētās un novados 12.08.2026.

    Fantastiskas franču noskaņas tepat Jērcēnmuižas parkā

  9. Sports 12.08.2026.

    Artjoms Beršedovs – joprojām ātrākais 100 m skrējienā Latvijā

  10. Pilsētās un novados 12.08.2026.

    Informē par Ziemeļu – Baltijas ūdeņraža koridoru