Jauniešiem vajag, lai viņus sadzird

- 29.Janvāris, 2018
Pilsētās un novados
Portālā

Tikko Valmieras novada fondā apstiprināts Trikātas Jauniešu centra iesniegtais projekts par plīts iegādi centra vajadzībām.

«Tāpat kā mājās, visas interesantākās sarunas notiek un labas idejas rodas virtuvē; to zinot, arī mūsu jaunieši septembrī izteica vēlēšanos, lai centrā būtu plīts. Tā kā biju viņus mudinājusi ne tikai izteikt idejas, bet arī darboties, nolēmām rakstīt projektiņu, ko sadarbībā ar biedrību «Labāka rītdiena» arī paveicām. Augstskolā jau biju nodarbojusies ar dažādiem rakstu darbiem, zināju, kā projekti jāraksta, esmu dažas reizes arī citiem palīdzējusi,» pastāstīja Trikātas Jauniešu centra pārstāve ILZE OZOLA.

Cik ilgi jau darbojaties Jauniešu centrā?

Beverīnas novada pašvaldība darbu ar jauniešiem bija uzticējusi biedrībai «Labāka rītdiena», kas savukārt caur Nodarbinātības valsts aģentūru mani iesaistīja projektā «Jauniešu garantijas», un sākumā centrā darbojos kā brīvprātīgā. Runājos ar jauniešiem, spēlējām spēles.

Par ko ar jauniešiem runājāt?

Par visu ko. Jauniešiem vajag, lai viņus dzird, lai uzklausa viņu idejas. Tajā pašā laikā viņiem pašiem bail ko uzsākt. Esmu pārliecinājusies, ka pirmais, kas man jāpanāk, — jāizveido ar viņiem attiecības.

Kāda vecuma jaunieši ir centra aktīvākā publika?

Trikātā tie ir pamatskolas audzēkņi, jo vecāki jaunieši vairāk vai mazāk ir Valmierā — mācās, strādā. Jaunākajam centra apmeklētājam ir deviņi gadi. Lai arī esmu gados jauna, pagaidām viņi mani uzrunā uz jūs, un tas man galīgi nepatīk. Bet es viņus šajā ziņā ļoti labi saprotu, jo arī pašai svešus cilvēkus grūti uzrunāt uz tu. Mēģinu ar jauniešiem pajokot, paķert uz zoba, lai interesantāk, bet pagaidām šī distance ir saglabājusies.

No 28. novembra līdz 31. janvārim Trikātas Jauniešu centrā izsludināts «Aktivitāšu turnīrs», kura laikā varēja iegūt punktus par centra apmeklējumu, aktīvu dalību tā rīkotajos pasākumos un palīdzību to organizēšanā, kā arī par savas idejas realizēšanu. Kāda bija atsaucība šim aicinājumam?

Vienmēr esmu bijusi starp aktīvākajiem, bet starp cilvēkiem, kuri ierosināja idejas. Domāju, ka tā būs arī centrā — no jauniešiem nāks idejas un kopā ar viņiem tās īstenosim. Sākumā idejas arī tika izteiktas, tostarp par plīts iegādi, bet iet un darīt viņiem īsti vēl nav drosmes.

Oktobrī mums notika pirmais volejbola turnīrs, nākamajā sestdienā rīkojam otro. Pirmajā reizē jaunieši gaidīja, ka es sameklēšu tiesnešus un nokārtošu visu pārējo. Šoreiz tiesnesi (skolasbiedreni) sameklēja Līga. Viņa arī sarunāja sporta skolotāju, kas Lailu apmācīs. Tātad zināma iniciatīva jau tiek izrādīta. Sākums ir lēns, bet to var saprast, jo līdz šim, ja kas notika, tad neregulāri. Ceru, ka pamazām viss mainīsies. Bet saprotu, ka tas nebūs viegli.

Vēl man ir ideja visiem kopā aizbraukt pie Burtnieku jauniešiem. Un, tā kā Trikātas jaunieši ir diezgan sportiski, gribam izveidot slidotavu. Vieta noskatīta (izrādījās, ka tur arī agrāk bijusi slidotava, vienīgi laika apstākļi tādi neziemīgi).  Rīkosim arī diskotēkas, ballītes.

Vai ir bijusi arī kāda neparastāka ideja?

Jā, piemēram, par lielizmēra boulingu ar lieliem ķegļiem. Domāju, ka arī tā nav tik nereāla ideja.

Vēl oficiāla lēmuma nav, bet acīmredzot kļūšu par Jauniešu centra vadītāju, un mums sola arī nelielu budžetiņu, tā ka aktivitātes būs vieglāk plānot. Kad būs skaidrs, ka tas burkāns ir sasniedzams, varbūt radīsies vēl kādas idejas. Kad kaut kas sāks notikt, iespējams, arī gados vecāki jaunieši iesaistīsies. Projektus finansējuma iegūšanai var atrast, tie paši Erasmus projekti ar jauniešu apmaiņas programmām varētu ieinteresēt. Bet jāsasniedz kāda kritiskā masa, lai tas viss virzītos tālāk. Rokas neesmu nolaidusi.

Jauniešu centra telpas palikušas iepriekšējās?

Jā. Sākumā jauniešiem tur bija atvēlēta tikai viena istaba, bet pēc remonta telpas tika paplašinātas un ir zāle galda tenisam, biljardam, novusam, tā ka vietas pietiek.

Biju patīkami pārsteigta, kad Ziemassvētkos uz centru tika atvests sporta inventārs — kijas, spēles, krāsains papīrs. Sākumā nodomāju, ka tas viss ir pašvaldības sarūpēts, bet izrādījās, ka ziedojums, skaisti iepakots, nācis no zemnieku saimniecības «Jaunstrūkas», no Valda Circeņa.

Tagad, kad būs plītiņa, varēsiet visi kopā ko pagatavot, padalīties ar receptēm.

Kad satikāmies ar Rankas pagasta jauniešiem, viņi stāstīja, ka tieši šādi pasākumi ar ēst gatavošanu, īpaši picu vakari, ir visapmeklētākie. Un nav jau tajās reizēs tikai ēšana — pie galda arī sarunas labāk raisās.

ILZE OZOLA uzskata, ka nepietiek tikai idejas radīt, jāspēj tās arī īstenot. Ārijas Romanovskas foto

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem

Komentāri
Pievienot komentāru