Zivju dzenītis – Gada putns

- 17.Janvāris, 2020
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Savu Dabas simbolu – zivju dzenīti –  pirmā nosauca Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB). Šis Latvijas Sarkanajā grāmatā 3. kategorijā iekļautais putns sastopams upju un ezeru krastos, kur ligzdošanai rok alas.

Maz iepazītais Tiek sākts darbs pie jauna Latvijā ligzdojošo un ziemojošo putnu atlanta, bet izrādījies, ka par zivju dzenīti informācijas ir pamaz. Tādēļ, izvēloties to par Gada putnu, ornitologi aicina šo putnu pētīt cītīgāk un novērojumus reģistrēt portālā Dabasdati.lv. Aicinājums īpaši attiecas uz laivotājiem, jo zivju dzenīšus vislabāk var pamanīt tieši no ūdeņu puses. LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus: «Nav informācijas, ka zivju dzenīšu skaits samazinās, taču ziņas par šo sugu ir trūcīgas, jo to specifiskā dzīvesveida dēļ (galvenokārt pie upēm) šo putnu uzskaiti līdzšinējās uzskaites programmas neietvēra. Lai iegūtu priekšstatu par šīs sugas populācijas pārmaiņām, īpaši koncentrēsimies uz upēm, kur zivju dzenīšu uzskaites senāk tomēr ir veiktas.» 

Tīra ūdens vēstnesis Šis putns pie neaizsalušajiem ūdeņiem Latvijā reāli ir sastopams visu gadu. Alas piederību zivju dzenītim droši var noteikt pēc zivju smakas, jo putns pārtiek galvenokārt no zivtiņām, kuras ķer ūdenī. Tie var ienirt pat 10 metrus. Zivju dzenītim ir arī dabas dota reta dāvana – spēja skatīties dažādi. Gaisā tam ir monekulārā redze (skatās ar vienu aci), taču zem ūdens binokulārā (abu acu kopredze).

ZIVJU DZENĪTIS. Tas gan nemaz nav dzeņu radinieks. Lukas Lukasika foto no Vikipedia


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru