Izlēmība kultūras vērtību saglabāšanā

- 27.Septembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Eiropas Kultūras mantojuma dienas notikumi Rūjienā izvērtās pacilāti, jo tās norisi pārdomāti bija sagatavojusi Izstāžu zāles un muzeja vadītāja Līga Siliņa. Pulcēšanās pie tēlnieka Kārļa Zemdegas pieminekļa agronomam, bijušajam zemkopības ministram un Ministru prezidentam Arturam Alberingam «Sējējs», kas 1939. gada augustā tika atklāts, 1952. gadā nogāzts, salauzts un aprakts, no jauna atdzimis un iesvētīts1988. gada 18. novembrī, šobrīd notīrīts un saposts, atspoguļo sabiedrības attieksmi par saglabājamām vērtībām un vēlmi uzzināt vairāk par A. Alberinga personību.

Dienas tēmā «Iznīcināts un augšām cēlies» L. Siliņas atraktīvais stāstījums par pieminekļa tapšanu, par tā nozušanu un atjaunošanu klātesošajos radīja interesi. Savdabīgi, ka pie pieminekļa goda sardzē stāvēja 8. klases skolēni (toreiz viņiem bija piecpadsmit) ar savu audzinātāju Dzintru Gulāni, kuri 1977. gada sestdienas talkā atrada un izraka zemē nogremdētās pieminekļa silueta daļas. Šobrīd viņiem laiks noskaitījis 56. gadskārtu. Toreiz notikušais izvērtās kā pārkāpums, un jaunā skolotāja, saņēmusi audzināšanā savu pirmo klasi, pedagoģes gaitas uzsākot, tika sodīta vairākās instancēs un organizācijās ar stingro rājienu, ar noliegumu jebkad izbraukt no Latvijas. Šobrīd D. Gulāne to sāpīgi atceras, bet ir gandarīta, ka laika gaitā notikušais viņu un toreizējos skolēnus ir reabilitējis.

Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes nodaļas pārstāve Antra Priedīte novērtēja rūjieniešu patriotismu un vērtību izpratni, bet pateicību par ieinteresētību izteica Rūjienas pašvaldības domes priekšsēdētājs Guntis Gladkins. Ar ikdienas vērību «Sējēju» sargājusi Indra Ūdre. Viņas uzrunāts, Ringolds Arnītis parūpējies par pieminekļa ārienes spodrināšanu. Kopā domājot un īpašos brīžos kultūras mantojumu godinot, apliecinām stāstu par mums pašiem, mūsu valsti, cilvēka dzīves kvalitāti, vērtību skalu ceļā uz nākotni.

Kopā ar Jozus Budrecka sievu Rasmu un dēlu Kasparu Bērtuļa kapos atdevām godu un nolikām ziedus cilvēkam, kurš 1992. gada 17. februārī, atjaunojot Rūjienas baznīcas jumtu, zaudēja dzīvību, bet Sv. Bērtuļa evaņģēliski luteriskajā baznīcā svētbrīdī klausījāmies ģitārista Andra Grīnberga muzicēšanā. Šeit sanācām, lai atgādinātu, ka baznīca arī ir kultūras vērtība, kas kādreiz tika uguns mēlēm izpostīta, bet tagad lepni pret debesīm slejas atjaunotais tornis ar gaili.

Ielūkojoties kaut nelielā daļā kultūras mantojuma, rūjienieši un viesi gan no Gulbenes, gan apkārtējiem pagastiem, arī no Rīgas, Cēsīm varēja secināt, ka ceļā uz savu valsti un tās simtgadi esam gājuši ar cerību dzirksti, ka pieminekļu dažādība un aizsardzība ir saglabājama vērtība arī Ziemeļvidzemes pilsētā Rūjienā.

MĒS NOSARGĀJĀM! Pie «Sējēja» pieminekļa Rūjienā tā kādreizējie atradēji piemiņas brīdī šogad. Ulda Rusmaņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru