Godinot pianisti Jautrīti Putniņu

- 28.Februāris, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Godinot pianisti, valmierieti, vienu no spilgtākajām 20. gadsimta latviešu mūziķēm Jautrīti Putniņu (8.03.1929. – 22.01.2017.), 6. martā pl. 18.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (Mūkusalas ielā 3, Rīgā) korē (11. stāvā) notiks pianistes 90 gadu jubilejai veltīts koncerts ...Augšup!

Mana sadarbība ar Jautrīti Putniņu ilga vairāk nekā divdesmit piecus gadus. Lai rastu iespēju bērniem muzicēt kopā ar profesionāliem mūziķiem, kas modinātu bērnos lielāku interesi par mūziku, kā arī rosinātu jaunos mūziķus nopietnāk izkopt savas muzikālās dotības, kopā ar Jautrīti Putniņu nodibinājām un realizējām Mūzikas festivālus, Dārza koncertus, Latviešu mūzikas dienas, koncertus Jāzepa Vītola kamermūzikas zālē Valmierā. Visos šajos pasākumos Jautrīte Putniņa spēlēja gan solo programmas, gan arī programmas kopā ar saviem domubiedriem mūzikā. Koncertprogrammās bieži tika iekļauti arī teatrāli uzvedumi, kā arī tā saucamās jautrās daļas, kurām Jautrīte arī pati šuva tērpus, darināja maskas un idiofonos instrumentus. Jautrītes Putniņas koncertos bija neparasta gaisotne, ar pārliecību pasniegta patiesība. Pianiste pārsteidza un pārliecināja ar savu spēli, kura balstījās uz īpašu skaņas un skaņkārtas izjūtu, spēju lasīt starp nošu līnijām, ar nevienu citu nesajaucamām interpretācijām un radošu, nepastarpinātu pieeju mūzikai un muzicēšanas procesam vispār, tāpat arī ar senās taustiņinstrumentu mūzikas un cita maz spēlēta repertuāra popularizēšanu. Jautrīte Putniņa bija daudzu mūziķu radošā iedvesmotāja – pie Jautrītes nāca, lai viņas vadībā sagatavotu programmas, nāca pēc padoma un iedvesmas.

Savās atmiņās Jautrīte rakstīja: «Mūzika man ir kā reliģija. Skanoša mūzika ir mana apsolītā zeme. Es jūtos drošībā. Pasargāta. Apmīļota. Vajadzīga. Jo kādam taču jāatver nošu grāmata un skaņas jāizlaiž pasaulē. Man nav šaubu, ka ir mūžīgā dzīvošana. Par to mani katru mīļu dienu pārliecina mūzika. Tas ir kā vienīgais tilts, kas savieno šo pasauli ar viņsauli... Viss plūst, viss mainās. Vēsture sēnalas aizskalos, un graudi mūzikā vienmēr būs graudi. Ja man šodien jautātu, ko es vēlos visvairāk, es atbildētu: Lai katram bērnam tiktu mācīta mūzika pēc katra varēšanas un saprašanas, bet pilnīgi visiem bērniem

Koncertā ...Augšup! kopā ar Jautrītes Putniņas domubiedriem mūzikā – dziedātāju Antu Jankovsku, pianistiem Helēnu Kundrātu un Rihardu Plešanovu, vijolniecēm Anitu Balčunu un Birutu Vaivodi, saksofonistu Vilni Kundrātu, tubistu Jāni Dimantu, NMV Rīgas Doma kora skolas audzēkņiem flautisti Rūtu Sīpolu un pianistu Klāvu Ābolu – muzicēs arī valmierieši – Mūzikas skolas Universum skolotāju Ingunas Birznieces, Elitas Zviedrānes, Ritmas Pētersones-Cepītes un Aivara Cepīša audzēkņi. Jautrītei Putniņai veltītajā koncertā skanēs mūzika no baroka laikmeta līdz pat mūsdienām. Koncertā tiks izmantotas Jautrītes Putniņas darinātās lelles un idiofonie instrumenti. Koncerta afišu veidojis Jautrītes Putniņas dēls Māris Putniņš, koncerts organizēts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Mūzikas skolu Universum.

Aicinu klausītājus uz koncertu, lai godinātu Jautrītes Putniņas piemiņu un ieklausītos mūzikā. Uz tikšanos!

JAUTRĪTE PUTNIŅA un Aivars Cepītis pirms kāda no koncertiem Mūzikas skolas pagalmā. Foto no Aivara Cepīša personīgā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru