PROJEKTS

Oleru muiža – dabas, kultūras un amatu prasmes krustpunktā

- 30.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Tā teikts mājaslapas www.olerumuiza.lv vizītkartē. Ar atbildību paustais atbilst 18. gadsimta 80. – 90. gados agrīnā klasicisma stilā celtā muižas ansambļa kā Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanas un atjaunošanas koncepcijā. Viss notiek mērķtiecīgi, autentiski un profesionāli. Jau trīsdesmit gadus par šo vidi gādā muižas tagadējie saimnieki – biedrība «Oleru muiža», tās valdes priekšsēdētāja IEVA ZEMĪTE un atbildīgais par ēku atjaunošanu Mg.art. KĀRLIS ZEMĪTIS.

Kokmuiža laiku laikos

- 26.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Viduslaikos Valmiera bijusi knapa. Kā lai nebūtu, ja aiz Dzirnavu ezeriņa un upītes jau sākās Valmiermuiža, pāri Gaujai Kaugurmuiža, bet aiz Jāņparka – Kokmuiža. Kur tad Valmiera varēja izplesties?

Mujānu biedrības nama atdzimšana

- 24.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Kur ir Mujāni?

Vai tāpēc, ka Valmieras novads ir brangi liels, vai tāpēc, ka mums ir ļoti daudz vēsturiski nozīmīgu vietu, kurās risinājušies interesanti un svarīgi notikumi, bet vēl arvien ir vietas, par kurām nav dzirdējuši visi, un jautājums «Kur ir Mujāni?» aizvien vēl izskan pat no novadniekiem. Par to smaidot dažreiz brīnās Mujānu Izglītības biedrības nama saimnieki Dace Kitnere un Mareks Nika. Kopš 2016. gada, kad viņi uzsāka biedrības nama atjaunošanu, par nama atdzimšanu, tā interesanto vēsturi un namu kā jaunu novada kultūrvietu, kas regulāri piedāvā dažādus sarīkojumus, vēstīts diezgan daudz.

Pašiem jāpieskata savas bagātības

- 23.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Kādreiz bieži braukāju pa pasauli, lielākoties pie copes draugiem Skandināvijā, bet tagad pārsvarā dodos uz vietējām upēm un ezeriem priecāties par zivīm, jo mums to ir daudz,” teic pieredzējis makšķernieks Guntis Kārkliņš.

Attieksme mainījusies

- 23.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Kopš seniem laikiem Latvija varējusi lepoties ar zivju sugu daudzveidību. Laika gaitā klimata pārmaiņu ietekmē Baltijas jūras un iekšējo ūdeņu piesārņojuma, upju un ezeru eitrofikācijas, biotopu degradācijas, migrācijas šķēršļu, maluzvejniecības un vēl citu faktoru dēļ ihtiofauna ir mainījusies – dažu sugu stāvoklis pasliktinājies, citu uzlabojies, kā arī parādījušās populācijas, kādu agrāk pie mums nebija.

Cīņa ar invazīvajām sugām nav bezcerīga

- 23.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Latvijas dabā arvien vairāk izplatās svešzemju augi, kas apdraud vietējās ekosistēmas. Par Sosnovska latvāņa ļaunumu visiem sen zināms, cīņa ar šo augu izplatību jau gadiem notiek valstiskā līmenī. Bet ir daudz skaistu augu, par kuriem pat neaizdomājamies, ka varētu būt bīstami, jo ir svešinieki un strauji savairojas, nomācot tradicionālos biotopus un barības ķēdes. Tāda ir arī Kanādas zeltgalvīte jeb zeltslotiņa, ar kuru pērn cīņu uzsāka arī Kuldīgas pusē.

Valmiermuiža: reāli plāni tuvākajai desmitgadei

- 17.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Iesākumam pats sāls par vienu no Latvijā visplašākajiem mūsdienas piedzīvojušajiem muižu kompleksiem, ko savā 2022. gadā Jelgavas tipogrāfijā nodrukātajā grāmatā Valmiermuiža teicis Dr. art. Jānis Kalnačs: «Valmiermuižas ēku kompleksu, izņemot abus pils pamatkorpusus, Lēvenšterni izveidoja 19. gadsimtā.

Sena pērle Salacas krastā

- 16.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Iedomājieties, ka ir 1804. gads. Salisburga. Nevajag iztēloties pat laiku, bet sajūtu. Tur Salaca, muiža un līdzās tās kompleksam ir saslieti linu statiņi. Tāda fotogrāfija, drīzāk jau palielināts divu gadsimtu sens ikdienas dzīves attēls ir saglabāts Mazsalacas muzejā. Muzejā, kas aizņem šīs pašas Salisburgas pils pirmo stāvu.

Budenbrokas muižas stāsti

- 10.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Atskats vēsturē

«Budenbrokas muiža, kura šobrīd sanāk Valmieras novadā, atrodas starp divām, pavisam noteikti dzirdētām un lielām muižām - Dikļu muižu un Ozolu muiža. Budenbroka sākotnēji 16. gadsimtā saukusies Skuju – Pālēnu muiža un radusies pateicoties Koskulu dzimtai, kura darbojusies Ozolu muižā, jo kuram gan baronam tajā laikā ir tikai viena muiža?

Sēļu muiža kā kultūrvieta novadā

- 9.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Skatoties vēsturē, pirmās ziņas par Sēļu muižu saistāmas ar 1561. gadu – zīmīgo pārmaiņu gadu. Livonijas ordeņa mestrs Rīgas arhibīskaps un Livonijas bruņniecības pārstāvji zvērējuši uzticību Polijas karalim Sigismundam II Augustam.

Vislielākā nozīme ir attieksmei

- 3.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Valsts vides dienesta (VVD) Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas vadītāja ILZE LUIKA darba gaitas VVD uzsāka pirms gandrīz 20 gadiem un karjeras laikā uzkrājusi gan zināšanas, gan pieredzi, kas ļauj viņai novērtēt pārmaiņas sabiedrības attieksmē, likumdošanā un arī vides aizsardzības jomā kopumā, tāpēc sarunā ar viņu apspriedām aktualitātes un analizējām problēmas.

Nevis sašust, bet iet un darīt!

- 3.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Madonietis Gatis Gailītis videi draudzīgi dzīvo gadiem ilgi. Viņš uzskata – sargāt un kopt dabu, kurā dzīvojam, ir pašsaprotami un rūpēties par to ir ikviena Latvijas iedzīvotāja primārais uzdevums. Kopā ar meitu un viņas draugiem Gatis vairākkārt ir iesaistījies vides sakopšanā, ar savu iniciatīvu padarot tīrāku apkārtni sev un citiem.

Kopīgs darbs dod labumu visiem

- 3.Aprīlis, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Klimatu mēs ietekmējam ar savām ikdienas darbībām, piemēram, to pašu pērno lapu dedzināšanu pavasaros. Tā ir ne tikai nevēlama, bet administratīvi sodāma rīcība. Sagrābtās lapas nedrīkst vest arī uz mežu, jo tās satur ekosistēmai neparedzētas vielas un šādi var nodarīt postu.

Jāmācās ķieģeli izgatavot no jauna

- 26.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

No šosejas virskārtas nofrēzēts vecais asfalts var vēlreiz noderēt ceļu būvē, tāpat nojaucamai ēkai katru ķieģeli var rūpīgi atlikt malā. “Pirmais mums nebūtu jāmeklē ekonomiskais vai saimnieciskais labums, bet jādara tāpēc, ka tas ir atbildīgi un ilgtspējīgi. Tie ir atslēgas vārdi jebkuram centienam aprites ekonomikas virzienā, skaidrojot nepieciešamību pārstrādāt un otrreiz izmantot būvniecības atkritumus, uzsver Latvijas Būvuzņēmēju apvienības pārstāve Brigita Vīksne.

Lādētāju mudžeklis atšķetināts

- 26.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

2022. gada rudenī Eiropas Parlaments atbalstīja tiesību aktu, kas ļauj Eiropas Savienības (ES) patērētājiem visas savas elektroniskās ierīces uzlādēt ar viena tipa lādētāju. Līdz šī gada beigām visiem mobilajiem tālruņiem, planšetdatoriem un kamerām, ko pārdod ES, jābūt aprīkotiem ar "USB C" tipa uzlādes pieslēgvietu. Savukārt no 2026. gada pavasara šī prasība attieksies arī uz klēpjdatoriem.

Ļauj mantām nonākt īstajās rokās (1)

- 26.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Kā padarīt lietas ilgmūžīgas, ir viens no lielākajiem mūsdienu izaicinājumiem. Diemžēl pat tās preces, ko iegādājamies ar garantiju, vajadzības gadījumā tiek vienkārši nomainītas pret jaunām, tās labo reti. Lai milzīgo patēriņu mazinātu kaut uz pusi, ir pieejami dažādi maiņas punkti, kur lietām varam dot jaunu dzīvi. Tikai pašiem jāvēlas to darīt!

Ideja, padoms, rezultāts

- 26.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Noslēgumam tuvojas Mediju atbalsta fonda atbalstītā projekta «Mēs paši» rakstu sērija «Esi vesels!». Šajā reizē, turpinot aizsākto sarunu ar Novada pašvaldības Sporta pārvaldes vadītāju RIHARDU ZALTI, neliels ieskats veselības veicināšanas iespējās Valmieras novadā.

Jāņa Daliņa stadions – vadošā vieglatlētikas bāze Baltijā

- 20.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Viens no faktoriem, ar ko izceļas Jāņa Daliņa stadions, ir tā atrašanās vieta. Reti kur stadions ir nomaļus no pilsētas augstceltnēm, automašīnu radītiem sastrēgumiem un apmeklētājiem ļauj sajust brango priežu spēku un līkumotās Gaujas tuvumu. 2021. gada augustā tika pabeigta Jāņa Daliņa stadiona rekonstrukcija, iegūstot mūsdienīgu vieglatlētikas bāzi. Par stadiona ikdienu, profesionālu sportistu un valmieriešu iespējām to izmantot saruna ar Jāņa Daliņa stadiona vadītāju MEGIJU STALBERGU.

57 sporta klubi – nopietna saimniecība!

- 19.Marts, 2024
PROJEKTS
Laikrakstā

Valmieras novads Latvijā, iespējams, ir viens no sportiskākajiem. Galu galā mums pat starptautisku atpazīstamību regulāri nodrošina BMX braucēji uzreiz no diviem Valmieras klubiem, turpat arī futbolisti, basketbolisti, florbolisti, hokejisti, vieglatlēti, peldētāji, airēšanas slalomisti, tenisisti, badmintonisti... Par situāciju kopumā novadā vislabāk informētais cilvēks, protams, ir RIHARDS ZALTE, Valmieras novada pašvaldības Sporta pārvaldes vadītājs.