Atbalsta sportistus un aktīvus cilvēkus
Līdz ar Valmieras peldbaseina atvēršanu pilnvērtīgi darbu sācis arī Vidzemes Olimpiskā centra Sporta veselības centrs.
Tā ir vieta, kur par sportistu veselību rūpējas augsta līmeņa speciālisti. Saruna ar centra vadītāju ELĪNU MIČULI-BIKAUNIECI, kura uzskata, ka Valmierai ir visas iespējas izaicināt galvaspilsētu kvalitatīvas sporta veselības nodrošināšanā.
Elīna Mičule-Bikauniece ir fizioterapeite ar vairāk nekā astoņu gadu pieredzi, specializējusies sportistu un sportiski aktīvu cilvēku rehabilitācijā. Pabeigusi Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju un Rīgas Stradiņa universitāti, mācījusies Bulgārijā.
Elīna ir guvusi pieredzi praksē Latvijas Olimpiskajā vienībā pie Mareka Osovska, strādājusi ar Latvijas labākajiem atlētiem un pieņēmusi jaunu izaicinājumu – vadīt Sporta veselības centru Valmierā.
Kā tu nonāci Valmierā?
Viesojoties pie vecākiem, nejauši pamanīju Vidzemes Olimpiskā centra paziņojumu, ka tiek meklēts cilvēks, kurš varētu organizēt un attīstīt Sporta veselības centra darbu. Sludinājumā norādītais termiņš gan bija pagājis, bet intereses pēc aizsūtīju informāciju par sevi un saņēmu uzaicinājumu uz tikšanos. Man ļoti patika Vidzemes Olimpiskā centra vadītāja Arta Jansona progresīvais domu gājiens un idejas par augstas kvalitātes sporta veselības nodrošināšanu Valmierā, tādēļ pamazām sāku strādāt Valmierā, un no fizioterapijas nodrošināšanas vienu dienu nedēļā esam izauguši līdz Sporta veselības centram, kas sniedz dažādus veselības pakalpojumus. Tas viss ir realizējies tikai tādēļ, ka Artis Jansons uzticējās arī manam redzējumam un sniedza savu pārliecību un atbalstu tam, ka arī ārpus Rīgas varam nodrošināt augsta līmeņa sportistu un jebkura fiziski aktīva cilvēka veselības aprūpi.
Vai sporta veselības centra darbs ir vērsts uz sportistu veselības nodrošināšanu?
Jā, bet ne tikai! Pašlaik esam aizsākuši ievērojamu, Latvijā vēl nebijušu pilotprojektu, kurā ar Valmieras pilsētas pašvaldības atbalstu rūpējamies par Valmieras Bērnu sporta skolas audzēkņu veselību un fizisko sagatavotību. Valmiera patlaban ir vienīgā pilsēta Latvijā, kurā bērniem tiek nodrošināta šāda veida diagnostika, piesaistot sporta ārstu un fizioterapeitu pilnīgi visiem audzēkņiem, kā arī tiek veikta preventīva rehabilitācija, ietverot pamata bāzes ārstnieciskās vingrošanas nodarbības, lekcijas par veselīgu uzturu, dzīvesveidu, lekcijas par psiholoģisko sagatavotību, individuālas konsultācijas un palīdzību akūtu traumu gadījumā. Projekta mērķis ir ar preventīviem pasākumiem veicināt un uzlabot bērnu veselības stāvokli jau no agra vecuma. Veicot šo diagnostiku, kontroli un rehabilitāciju, uzlabojot bērna veselības stāvokli, tas tālāk attiecīgi arī sekmēs viņa sportisko sniegumu. Vislielākais paldies šajā projektā sakāms Artim Jansonam un Valmieras pilsētas pašvaldības vadītājam Jānim Baikam, jo cilvēku iniciatīva ir ļāvusi projektu īstenot. Ieguvēji ir valmierieši, mūsu bērni un pilsēta, kura ir soli priekšā citām pilsētām Latvijā, pastiprināti rūpējoties par jauno sportistu veselību.
Valmieras sporta kompleksos bieži trenējas Latvijas vadošie sportisti, kā arī sportisti no tuvām un tālām valstīm. Vai arī tas ir viens no iemesliem, kādēļ radies Sporta veselības centrs?
Taisnība, Vidzemes Olimpisko centru apmeklē un tajā trenējas arī komandas no ārvalstīm, un viens no mūsu mērķiem ir palīdzēt arī viņiem, bet tas nav bijis centra izveides primārais mērķis. Sadarbība gan ir iespēja pilsētai un arī mums. Nesen, tiekoties ar Igaunijas vēstnieku, runājām par to, ka Igaunijā ir augsti attīstīti ūdens atrakciju un SPA piedāvājumi, bet sporta veselības jomā esam sasnieguši daudz vairāk. Pašreizējais pluss: mēs varam piedāvāt ne vien relaksējošu atpūtu, bet arī sporta rehabilitāciju un kvalitatīvu sporta infrastruktūru arī kaimiņiem un citām komandām no ārvalstīm. Valmierai ir visas iespējas izaicināt galvaspilsētu kvalitatīvas sporta veselības nodrošināšanā un kļūt par vēl vienu vietu ārpus Rīgas, kur saņemt iepriekš nosauktos augsta līmeņa pakalpojumus.
Sporta veselības centra darbības nišas ir daudzpusīgas.
Mūsu darbības pamatvirziens ir fizioterapija un sporta rehabilitācija. Otrs virziens, kurā strādājam, ir fizioterapija grūtniecēm, jaunajām māmiņām un zīdaiņiem. Fizioterapeiti ar pacientiem darbojas zālē, arī baseinos, izmantojot dažādu inventāru, kas palīdz izvirzīto mērķu sasniegšanā. Trešais virziens – ķermeņa veselības un estētikas procedūras. Mēs visu laiku apgūstam arvien jaunas, inovatīvas metodes un atbalstām darbiniekus jaunu zināšanu apguvē.
Tātad centra pakalpojumi var būt saistoši ne tikai aktīviem sportistiem, bet arī cilvēkiem, kuri sevi tik cieši ar sporta pasauli nesaista.
Aicinām pie sevis visus, kam ir svarīgi justies labi. Labas veselības uzturēšanā ļoti būtiska ir prevencija. Ja cilvēka veselība kāda iemesla pēc ir pasliktinājusies, varam palīdzēt to uzlabot. Piemēram, dažādu traumu gadījumā un pēcoperāciju periodā varam palīdzēt cilvēkiem pilnvērtīgi atgriezties ikdienas ritmā. Pašlaik komandā strādā deviņi veselības speciālisti, arī sporta ārsts un māsiņa. Piedāvājam inovatīvas tehnoloģijas, diagnostiku un rehabilitāciju.
IEGUVĒJI ir valmierieši, mūsu bērni un pilsēta, kura ir soli priekšā citām pilsētām Latvijā, pastiprināti rūpējoties par jauno sportistu veselību, – tā Elīna Mičule-Bikauniece.