Dziesmas skan tālu!
Sedā ir solīds kultūras nams, pilsētā ir arī kupls pašdarbnieku pulks. Nevar noliegt, ka blakus latviskajiem Strenčiem Seda ir izteikti multikulturāla vide ar savu īpašu šarmu. Nedaudz par kultūras jomu un pašdarbniekiem pastāstīja Sedas kultūras centra pasākumu organizatore ARTA ŠOMASE, vēl paspilgtinot tos iespaidus, ko pats pērn šeit guvu, piedaloties Sedas pilsētas svētkos. No tās augusta dienas arī fotogrāfijas.
Interesants kolektīvs ir Sedas meiteņu ansamblis – kvintets Varavīksne. Lielā, jo esot arī mazā Varavīksne, zina stāstīt Arta Šomase. Lielākoties visas dziedātājas mācās Strenčos mūzikas skolā, tā nopietnāk Jeļenas Tēraudkalnes vadībā darbojas kopā tikai kopš pagājušā gada. Dzied gan latviešu, gan krievu valodā. Regulāri uzstājušās ik gadus Sedā 18. novembra pasākumos ar latviešu tautasdziesmām, bet pērn izcīnīja tiesības dziedāt uz Čehova Krievu drāmas teātra skatuves Latvijas Simtgades koncertā kopā Martu Kristiānu Kalniņu un ansambli Rakstu raksti. Viņu kopīgā izpildījumā Mazākumtautību dienas koncertā skanēja krievu tautas dziesma Aiz upītes. Ansambļa vadītāja Jeļena Tēraudkalne ir dzimusi sibīriete, ieprecējusies Latvijā, viņa Varavīksnes meitenes mācījusi dziedāt jau kopš mazotnes, taču šādā sastāvā lielā Varavīksne dzied kopā tikai gadu. Jeļenas ģimenē ir četri bērni, meita Simona dzied mātes vadītajā ansamblī. Arī tērpi Varavīksnes meitenēm mātes un meitas pašu šūdināti!
Ar krietni lielāku stāžu ir dāmu ansamblis Sudaruška, kam nāamšgad kopā būs pavadīti jau apaļi desmit gadi. Latviskā tulkojumā sudaruška varētu apzīmēt jestru kundzīti, nu, laikam tieši tādas ir arī visas sešas (vēl pērn Sedas pilsētas svētkos septiņas) dziedātājas. Arī Sudaruška pērn dziedāja Rīgā Vērmanes dārzā Latvijas Simtgades koncertā Mazākumtautību dienā.
LIELĀ VARAVĪKSNE. Dzied (no labās) Simona Tēraudkalne, Frančeska Brjuņina, Polina Popova, Andželika Brita un Violeta Ragilo.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv