Galvassāpes vai migrēna. Kā rīkoties
«Iedodiet kaut ko pret migrēnu!» ir lūgums, ko tik mulsinoši bieži aptiekā dzird farmaceiti. Taču – vai katras galvassāpes ir migrēna – palīdz noskaidrot neiroloģe «Veselības centru apvienībā» Dace Bērziņa un «Mēness aptiekas» farmaceite Ērika Pētersone.
«Cilvēki, kuri nekad nav saskārušies ar migrēnu, bieži vien spriež, ka tās ir tādas pašas galvassāpes, kādas piedzīvo pēc liekas šampanieša glāzes izdzeršanas gadumijas ballītē, tikai mazliet stiprākas,» stāsta «Mēness aptiekas» farmaceite Ērika Pētersone. Daudzi klienti, lūdzot aptiekā «kaut ko pret migrēnu», patiesībā vēlas vienkāršu pretsāpju līdzekli nelielām galvassāpēm, kas traucē strādāt.
Taču migrēnas lēkmes ir kas vairāk par nedaudz traucējošu sāpošu galvu.
Mokošā migrēna
«Neatkarīgi no tā, vai migrēnas lēkme sākas mājās vai ārpus tās, ikdienas plānus tā var izjaukt, jo šīs galvassāpes parādās pēkšņi un var turpināties gana ilgi,» skaidro neiroloģe «Veselības centru apvienībā» Dace Bērziņa. «No smagām migrēnas sāpēm cieš daudzi. Nesen publicētā pētījumā secināts, ka vairāk nekā 52% cilvēku visā pasaulē ir piedzīvojuši dažāda veida galvassāpes, tai skaitā migrēnas. Pētnieki arī norāda, ka vismaz 15% pasaules iedzīvotāju jeb 1,1 miljards cilvēku katru dienu izjutuši galvassāpes. Pusei no viņiem ir migrēna. ASV Nacionālais galvassāpju fonds (The National Headache Foundation) lēš, ka gandrīz 40 miljoni amerikāņu ir saskārušies ar migrēnas izraisītām galvassāpēm. Lai arī sākotnēji šķiet, ka tas ir vājš mierinājums, savā ziņā tas vieš cerību. Jo vairāk cilvēku skar kāda konkrēta veselības problēma, jo lielākas iespējas, ka šajā jomā būs daudz pētījumu, tātad – būs arī risinājums,» teic neiroloģe.
Publicitātes foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv