Jaunieši diskusijā ar politiķiem
Rūjienas kultūras namā diskusijā pie kafijas tases jaunieši iepazinās ar lēmumu pieņēmējiem, kas ikdienā vada un veido novada dzīvi. Tā jauniešiem bija iespēja brīvi izteikt savu redzējumu un vēlmes, lai pēc izglītības iegūšanas atgrieztos Rūjienā un turpinātu veidot dzīvi šeit.
Pašlaik visā Eiropā jauniešu viedokli, vajadzības un intereses ņem vērā, uzklausot viņus pašus, viņu vajadzības tiek apzinātas Strukturētā dialoga diskusijās, kas notiek arī Latvijā ar valsts budžeta atbalstu. Apkopojot aktīvāko novadu jauniešu intereses un vēlmes, tiks sagatavoti rīcības plāni, kam piešķirs finansējumu. Tādēļ ir svarīgi izteikt savu viedokli tieši tagad, kad jauniešus aicina uz atklātu sarunu.
Kādus jautājumus apskatījām diskusijā?
Par brīvprātīgo darbu
Jaunieši uzskata, ka šobrīd vienīgās vietas brīvprātīgajam darbam ir biedrībā «Rūjienas senioru māja» un multifunkcionālajā Jauniešu iniciatīvu centrā. Tur piedāvā iespēju darboties kā brīvprātīgajiem nometnē «Rūjas dadzis», 3x3, pilsētas svētku jauniešu aktivitātēs un festivālu organizēšanā. Jaunieši labprāt iesaistītos brīvprātīgajā darbā arī citur, piemēram, Jeru skolā, sabiedriskās vietās pilsētā, brīvā dabā, Rūjienas vidusskolā, kultūras namā, bērnudārzā. Kādu brīvprātīgo darbu jaunieši labprāt veiktu? Minēta sporta spēļu organizēšana, palīdzība veciem cilvēkiem, sacensības, Ķoņu kalna sakopšana, mūzikas nometnes, dalība pašpārvaldē, tematiskās dienas, sporta un mūzikas festivāli, palīdzība dzīvniekiem, futbola treniņi.
Galvenās prioritātes — radošu izpausmju festivāli (mūzika, sports, dejas, zīmēšana), dabas sakopšana.
Kā pašvaldība var atbalstīt jauniešus izglītības iegūšanā?
Diskusijas bija plašas par profesijas iegūšanas iespējām Rūjienas vidusskolā, motivācijas programmas pilnveidošanu un skolēnu noslogotību mācību procesā, kas bieži prasa mūsdienīgāku pieeju un jaunas darba metodes. Jaunieši izvirzīja svarīgākās prioritātes, kurām būtu jāpievērš uzmanība, lai šodienas skolēni atgrieztos un turpinātu izglītot savus bērnus Rūjienas vidusskolā: piesaistīt jaunus pedagogus un ieguldīt vairāk līdzekļu skolotāju izglītošanai; pašvaldība varētu veidot dialogus ar vecākiem un iesaistīt viņus skolas dzīvē.
Kādam jākļūst Rūjienas novadam, lai tu vēlētos šeit dzīvot, strādāt, veidot savu uzņēmumu?
Sāpīga tēma — iedzīvotāju skaits un mazā pirktspēja. Lai ko uzsāktu, ir vajadzīgi darbinieki, pircēji un uzņēmējdarbību veicinoša infrastruktūra. Uzņēmējdarbības jomā jaunieši izvirzīja šādas prioritātes: konsultants biznesa uzsākšanai, atbalsts skolēnu mācību uzņēmumiem un nodarbinātība vasarā.
Lai jaunieši vēlētos šeit dzīvot, novadam ir jākļūst aktīvākam — padziļināti jāpievērš uzmanība novirzieniem vidusskolā, kā arī jāveido vairāk pasākumu jauniešiem, vajadzīga atpūtas vieta, kas pieejama sestdienās un svētdienās neatkarīgi no laika apstākļiem.
Kādus jauniešu nodarbinātības pasākumus būtiski ir organizēt novadā?
Jaunieši vienprātīgi izteica vēlmi strādāt vasarā, viņi labprāt piepelnītos arī skolas laikā. Tādēļ kā galvenās prioritātes viņi izvirzījuši darbu vasarā un informāciju par tā iespējām, kā arī brīvprātīgu vides sakopšanu.
Jaunieši ļoti labprāt strādātu ģimenes biznesā, mācītos valodas, piedalītos profesiju dienās un uzņēmējdienās. Skolēnu mācību uzņēmumi minēti kā ļoti pozitīva un motivējoša iespēja, tikai vajadzīga lielāka kapacitāte, lai vairāk jauniešu motivētu iesaistīties tādā uzņēmējdarbības formā.
Kādas problēmas tevi satrauc?
* Nodarbinātība vasarā (nav skaidra sistēma, kā jaunieši tiek atlasīti);
* pamesto ēku drošība: bērni un jaunieši regulāri uzturas ļoti nedrošā vidē;
* jauniešu mazā aktivitāte, jo liels laiks tiek pavadīts, telefonos spēlējot spēles, lai gan skolā tas ir aizliegts; skolotājiem būtu jārāda piemērs;
* mācību gada pagarināšana, pēc skolēnu domām, ir neefektīva, jo gada noslēgumā tik un tā nekas vairs nenotiek. Starpbrīžus varētu saīsināt, lai vairāk laika paliktu interešu izglītībai;
* ierobežota iespēja piedalīties www.prakse.lv piedāvātajās prakses darba vietās, jo nav iespēju dzīvot prakses vietas tuvumā;
* nepieciešama elastīgāka interešu izglītība — atbilstoši jauniešu interesēm;
* iespēja atgriezties Rūjienā pēc izglītības iegūšanas.
Par kādām tēmām tu vēlētos piedalīties mācībās/jauniešu pasākumos, lai iegūtu jaunas prasmes, zināšanas?
* Tikšanās un darbošanās ar dažādu jomu cilvēkiem, kuri stāsta, rāda, māca un liek arī darīt, lai izvirzītu nākotnes mērķus.
* Izglītības sistēmas maiņa — uzklausot vairāk izvēles un diskusijas.
* Netradicionālu interešu izglītības attīstīšana un ieviešana, tā, lai tas nebūtu tikai vietējā mērogā (arī modernās dejas, sporta spēles).
Ko jaunieši iegūtu no šīm aktivitātēm? Atbildes: prasmes uzstāties, nekautrēties, brīvi paust viedokli, kļūt daudzpusīgākiem, uzlabot runas spējas, iepazītu cilvēkus un iegūtu draugus, kļūtu veiklāki, aktīvāki, enerģiskāki, uzlabotu fizisko formu, prasmi organizēt, pārvarēt stresa situācijas.
Vai visu šo jūs gribētu Rūjienā? Esiet aktīvi un darbojieties, paudiet viedokli un sekojiet informācijai, kas var mainīt jūsu ikdienas dzīvi un nākotnes mērķus! Pašlaik tiek gatavoti jaunatnes politikas plānošanas dokumenti Rūjienas novadā, un katra viedoklis un intereses ir svarīgas. Līdz decembra beigām aicinām jauniešus vecumā no 13 līdz 25 gadiem aizpildīt anketas http://ej.uz/SD_Rujiena, anketu apkopojums būs 17. janvārī Rūjienas jauniešu forumā «Jaunieši Eiropā — kas tālāk?», un iegūtie dati tiks izmantoti plānošanas dokumenta izstrādē.
Liels paldies Rūjienas jauniešu centra brīvprātīgo komandai — Džūlijai Annai Avotai, Elzai Rozei, Niklāvam Saulītim, Rūtai Zemītei, Agatei Rozei un projekta koordinatorei Viktorijai Bišofei par jauniešu un lēmumu pieņēmēju uzrunāšanu un pasākumu organizēšanu!
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv