Kāpēc šogad pieaug elektroenerģijas cena?

- 17.Jūnijs, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Gada sākumā bija vērojams elektroenerģijas cenu kāpums, kas bija vēl viens pierādījums tam, ka mūsdienu pasaulē viss ir saistīts – īpaši energoresursu tirgos. Tas, kas notiek HES rezervuāros Ziemeļvalstīs, kāds ir dabasgāzes pieprasījums Eiropā un cik maksā CO2 emisijas kvotas, šodien tiešā veidā ietekmē elektroenerģijas tirgotājus un lietotājus arī šeit.

Eiropā un arī citās pasaules valstīs ir sākusies ekonomikas atveseļošanās no Covid-19 pandēmijas izraisītā ekonomiskās aktivitātes krituma. Jau šobrīd var novērot pieprasījuma pieaugumu, kas atspoguļojas arī elektroenerģijas patēriņā. 

Ekonomikas atjaunošanos sekmē arī aktīvs vakcinēšanās process. Ķīnā pakāpeniski pieaug ekonomiskā aktivitāte, kā arī ASV un Eiropā apstiprinātās ekonomikas stimulu paketes veicina energoresursu pieprasījuma kāpumu, piemēram, naftas cenu.

To, ka 2021. gada pirmajos trīs mēnešos strauji kāpa elektroenerģijas cena gan Ziemeļvalstīs, gan arī Baltijas valstīs, noteica vairāki iemesli: lielāks elektro­enerģijas pieprasījums aukstāku laikapstākļu dēļ un – galvenokārt – augstākas citu energoresursu cenas, kā arī zema hidroloģiskā situācija. Mūsu elektro­enerģijas tirdzniecības reģionā Nord Pool sistēmas elektroenerģijas vidējā cena bija gandrīz trīs reizes augstāka nekā pērn (+173%) un sasniedza  42,14 EUR/MWh.

Vistiešākā ir laikapstākļu ietekme – ziemā un pavasarī bija zemāka gaisa temperatūra, attiecīgi  palielinājās pieprasījums pēc lielākas elektroenerģijas un siltuma ražošanas, kas ietekmēja to cenu.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru