Lāzergravēšana – maģisks pasākums

- 7.Maijs, 2021
Nedēļas nogale
Laikrakstā

MĀRTIŅŠ JIRGENSONS nodarbojas ar lāzergravēšanu tepat Valmierā. Lai gan dažāda veida gravējumi mūsdienās ir bieži sastopami, viņš izceļas ar to, ka gravē uz pilnīgi visa, kas vien ienāk prātā, piemēram, uz ābola, uz stikla, uz platēm un citiem priekšmetiem, kā arī gravē uz dažādiem materiāliem cilvēka fotografētus attēlus. 

Mārtiņš gan atzīst, ka šobrīd viss notiek eksperimentējot, jo tikai nesen uzsācis savu hobiju. «Liesma» aicināja Mārtiņu uz sarunu par un ap lāzergravēšanu. 

Kas ir lāzergravēšana? 

Tā ir tāda ļoti patīkama nodarbe. Principā tas ir ļoti karsts staru kūlis, kas iededzina kaut ko uz jebkāda materiāla – līdz pat mīkstajiem metāliem, kā vieglais alumīnijs, arī āda, papīrs un vēl viss kaut kas cits. Tas ir ļoti smalks pasākums un reizē arī ļoti precīzs, jo precizitāte ir līdz 0,01 milimetram. 

Cik ilgi nodarbojaties ar lāzergravēšanu? 

Vieglāk būtu uzskaitīt, cik naktis! Apmēram mēnesi, varbūt mazliet ilgāk, bet visbiežāk tikai pēc darba, pa vakariem, pa brīvdienām.

Kā nonācāt līdz lāzergravēšanai?

Es pat īsti nezinu... Man ļoti patīk 3D puzlītes. Kādā reizē es kaut ko sāku skatīties pa interneta dzīlēm un uzreiz ienāca prātā tāda doma – kā tad viņi tās iegūst, protams, ka griež ar lāzeru.  Tā es sāku meklēt pašu lāzeru, kamēr atradu īsto, tad pasūtīju to no Ķīnas. Kamēr tiku muitai cauri, mati bija sirmi, bet pēc četru mēnešu pacietības tas bija mājās. 

Kādus priekšmetus esat apgravējis?

Šeit es varētu minēt visu, kas nonāk manā redzes lokā, piemēram, akmens, māla podiņi, arī uz motocikla esmu gravējis, uz dažādiem metāla un plastmasas priekšmetiem, stikla pudelēm, biksēm, platēm, papīra, telefona vāciņiem, no koka esmu kastītes veidojis ar lāzera palīdzību, arī uz augļiem, piemēram, banāniem un āboliem. Taču neesmu pārliecināts par lāzera nekaitīgumu, jo tas var būt bīstams cilvēka veselībai, bet pats auglis izskatās ļoti labi. Esmu lasījis informāciju par pašu lāzeru, proti, tas ir drošs un blakus var stāvēt jebkas, bet nekur nav rakstīts par to, kas notiek tur, kur ir tas stars. It kā nekam nevajadzētu būt, bet neesmu pārliecināts, varbūt cilvēkiem nebūtu jāēd apgravētie augļi. Pats esmu eksperimentālos nolūkos skatījies, kādi tie augļi paliek pēc dienas, cik ilgi viņi saglabā estētiku. Tiklīdz uzgravē, nekas nenotiek, bet pēc laika kļūst mazliet tumšāks. Esmu gravējis arī uz ēdiena traukiem, un izskatās tiešām fantastiski, parasti veikalā nevaru paiet garām interesantu preču plauktiem. Mēnesis arī ir diezgan īss laiks, lai es visas savas idejas realizētu.

MĀRTIŅŠ JIRGENSONS un viņa lāzergravējumi. Foto no personiskā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru