Mācības beigušās. Nu gaida konkurss «Laukiem būt»

- 14.Novembris, 2018
Laikrakstā

Novembra sākumā jaunieši, kuri bija šoruden piedalījušies SIA «Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs» Valkas un Valmieras nodaļu organizētajās mācībās, pulcējās Naukšēnos. Tikšanās notika pie vietējo uzņēmēju SIA «Bauņa sēta» īpašniekiem Diānas un Jāņa Bauņiem viņu vīna darītavas degustāciju telpā. Tur mācību noslēgumā satikās visi tie, kuri bija gatavi nodot vērtējumam savu uzņēmējdarbības ideju.

Mācības par uzņēmējdarbību

Vispirms bija mācības. To teorētiskā daļa ilga piecas dienas. Tāpat kā pagājušajā gadā pasākumu Valkas un Valmieras nodaļas organizēja kopā. Mācības uzsākām 4. oktobrī, kad jaunieši ieguva zināšanas ideju ģenerēšanā. To atraktīvā veidā pasniedza piedzīvojumu organizācijas «Lūzumpunkts» apmācību vadītājs Māris Resnis. Viņš rosināja jauniešus domāt daudz plašāk par ierastajiem rāmjiem. Kā jau programmā bija paredzēts, turpmākās mācību dienas tika veltītas tam, lai izzinātu nosacījumus uzņēmējdarbības pamatos, tirgus izpētē, risku analīzē, mārketingā un reklāmā, finanšu plānošanā un arī publiskajā runā, lai pēcāk jaunieši varētu pārliecinoši prezentēt savu biznesa ideju. Īpaši veiksmīga šogad izvērtās jauniešu tikšanās ar Olitu Untālu – ALTUM Valmieras filiāles vadītāju, kura, mūsuprāt, veiksmīgi sasaistīja finanšu institūcijas piedāvājumu jaunajiem uzņēmējiem ar savas ģimenes uzņēmējdarbības pieredzi un sadarbību ar kredītiestādēm. Rezultātā izvērtās auglīga diskusija par interesējošajiem finanšu risinājumiem.

Pēc pieredzes pie uzņēmējiem

Kā vienmēr viena no jauniešus visvairāk piesaistošajām mācību dienām ir tā, kurā viņiem ir iespēja doties pie uzņēmējiem. Pieredzes brauciens notika 1. novembrī, to saplānojām tā, lai pēc iespējas vairāk aptvertu tieši tās uzņēmējdarbības nozares, kuras interesē šās konkrētās mācību grupas dalībniekus. Vispirms devāmies uz Raunas un Gulbenes novadiem. Tā kā vairākiem jauniešiem ir interese par ķiploku audzēšanu un to realizāciju, tad ieradāmies nu jau plaši zināmajā uzņēmumā «Latvijas ķiploks», kura īpašnieces Inese Krūklīte un Sintija Rude labprāt dalījās ar savu pieredzes stāstu par to, kā viņām, uzsākot sadarbību, izdevies attīstīt uzņēmumu, kas tagad piedāvā tirgū daudzveidīgus ķiploku produktus no pašu audzētām izejvielām. Ne mazāk uzrunājoša bija arī turpat netālu esošā SIA «Latnature», kuras ražotnē top dārzeņu čipsi un dārzeņu sausmaizītes, kas izgatavoti pēc īpašas receptes, tos kaltējot zemā temperatūrā – no selerijām, bietēm, burkāniem, ķirbjiem un kale kāpostiem. Tālāk ceļš veda uz Gulbeni, kur mums bija šīs pieredzes dienas gardākais notikums – Ineses Veismanes kūku bodes «Gardums» apmeklējums. Tas bija kārtējais iedvesmojošais un šoreiz arī ļoti gardais stāsts par to, kā no hobija attīstījusies uzņēmējdarbība brīdī, kad beidzies darbs bankā un bijis jādomā, ko darīt. Tas deva apstiprinājumu jauniešiem, ka ir jāsāk vien darīt un jāpapildina prasmes, tad arī viss iecerētais izdosies. Pavisam atšķirīga pieredze jauniešus sagaidīja uzņēmumā SIA «Dabas Prieks», kas ir kafijas grauzdētava «Tīrs miers». Tur, ieklausoties uzņēmējā Kalvī Lapsiņā, mācību dalībnieki guva apstiprinājumu tam, ka mūsdienās nav nemaz vairs tik svarīgi atrasties tuvu patērētājiem, lai uzņēmums būtu veiksmīgs. Izrādās, ka var arī dzīvot laukos, skaistā, senatnīgā vietā savā īpašumā un tirgot savu saražoto produkciju, izmantojot interneta iespējas.

Katram sava uzņēmējdarbības iecere

Viscentīgākie mācību dalībnieki šogad bija no Burtnieku novada, jo veiksmīgi tika sasaistītas LLKC organizētās mācības ar Burtnieku novada uzņēmējdarbības konkursu «Ideja Burtnieku novadam». Novada izsludinātajā konkursā, kura kopējais balvu fonds ir 2600 eiro, mācību dalībnieki startēs, lai saņemtu atbalstu savas uzņēmējdarbības idejas realizācijai. Sākotnēji mācībām pieteicās ļoti liels dalībnieku skaits (vairāk nekā 20), lielākā daļa no tiem bija Smiltenes tehnikuma audzēkņi, kuriem diemžēl pietrūka motivācijas pabeigt mācības ar biznesa plāna izstrādi. Izturīgākajiem mācību pabeidzējiem prezentētās idejas bija ļoti atšķirīgas – no ķiploku audzētājām, kuras gala produktu plāno realizēt katra savā īpašā veidā, konditorejas izstrādājumu ražotājām, zivju dīķu turētājiem, skaistuma radītājiem līdz pat pirtniekam un vēl citām radošām uzņēmējdarbības idejām.

Mācību, kas notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes «Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai» ietvaros, noslēgumā jaunieši saņēma sertifikātus par dalību mācībās un biznesa idejas prezentāciju. Iegūtais sertifikāts dod tiesības startēt LLKC organizētajā konkursā «Laukiem būt». Ceram, ka viņi izmantos šo iespēju un savus darbus pieteiks šim konkursam. Pieteikšanās un konkursa nolikums tiks paziņots gada nogalē. No savas puses novēlam jauniešiem būt atvērtiem turpmākai sadarbībai – gan savā starpā, gan novadā, gan arī komunicējot ar Valkas un Valmieras konsultāciju biroja konsultantiem, risinot sev svarīgus jautājumus. Lai izdodas!

MĀCĪBU NOSLĒGUMĀ. Lauku jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanas 2018. gada mācību grupa, kuru arī šogad kopā organizēja un vadīja LLKC Valmieras un Valkas biroju speciālisti. Valdas Empeles foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru