Matīšu tautas nams: kā bija, kā ir
Patlaban lielākajā Burtnieku novada būvobjektā — Matīšu kultūras (agrākā tautas) nama ēkas rekonstrukcijas projektā — lielu rosību nemana. Celtnieki nojaukuši nevajadzīgo ēku kompleksa daļu, atbrīvojot placdarmu turpmākajām aktivitātēm. Pagaidām gan tur virsū nevar doties — dubļi līdz acīm... Otrdien, kad Burtnieks apsekoja objektu, tajā strādāja vien trīs puiši, kas mērīja paredzamo darba zonu lietus ūdens kanalizācijas izbūvēšanai. Visticamāk, galvenie ģenerāluzņēmēja — būvfirmas SCO Centrs — spēki šobrīd aizņemti Valmieras 5. vidusskolas sporta zāles objektā, tāpēc Matīšos salīdzinošs klusums. Līdz gada beigām vairs pāris mēneši, tāpēc atlikušajā laikā celtniekiem Matīšu kultūras nama ēkā nāksies pamatīgi iesvīst, lai paveiktu šogad plānoto.
Kamēr kultūras nams Matīšu centrā pagaidām tādā pārejas stadijā, ir vērts atskatīties uz šīs ēkas pirmsākumiem. Atvainojos, ka iepriekšējā reizē Kārļa Kalniņa atnestajā fotogrāfijā biju nepareizi novietojis Pēteri Lāci no Bauņiem — patiesībā viņš kopā ar sunīti uz jaunceļamā Matīšu kultūras nama jumta ir pirmais no labās!
Bet par fotogrāfiju, kurā arī toreizējais Valsts prezidents Jānis Čakste, Burtniekam izstāstīja un arī par Matīšu tautas nama tālāko dzīvi uzrakstīja Matīšu novada vēstures lietās zinīga kundze — DORE ŠMITE no Imantām. Abas vēsturiskās fotogrāfijas tieši no viņas krājumiem.
«Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados Matīšos nebija piemērotu telpu plašākiem sarīkojumiem. Līdz tautas nama būvei tika izmantota Alkšņa zāle, tagad Valmieras ielā 14. Un tā 1925. gadā tika uzsākta tautas nama būve bijušā baznīcas kroga stadulas vietā. Pamatakmens likšanas ceremonijā piedalījās Valsts prezidents Jānis Čakste ar kundzi, Pučurgas pamatskolas pārzinis Kārlis Buiva, Jānīša skolas pārzinis Ernsts Roķis, mācītājs Valters Blūmentāls, arī Valmieras apriņķa valdes priekšnieka vietnieks Kārlis Blanka, mans vectēvs. Vēl jāpiemin fotogrāfijā (priekšplānā pa labi) redzamā mazā meitene, kura pasniedza baltās rozes prezidenta kundzei, tā bija mana krustmāte — toreiz desmitgadīgā Alma Regīna Moors. Vēl fotogrāfijā no zināmiem cilvēkiem ir rakstnieks Augusts Melnalksnis.
PALIEKOŠS BRĪDIS MATĪŠU VĒSTURĒ. Ir 1925. gada vasara, un Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste kopā ar kundzi ieradies uz Matīšu tautas nama pamata akmens likšanas svētkiem. Dores Šmites arhīva foto
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv