No Burtnieku himnas līdz Burtnieku ostai

14.Jūnijs, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pagājušajā sestdienā vairākās vietās Burtnieka krastā varēja redzēt rosāmies jauniešus, kuri pieredzējušu ekspertu vadībā gan veica dažādus mērījumus, gan uzmanīgi klausījās runātājos, gan vienkārši baudīja vasaras sauli, vēju, ūdeni... Tas bija ieskaņas pasākums biedrības Burtnieku makšķerēšanas un tūrisma skola izglītības un iedvesmas dienai Burtnieks no akmens laikmeta līdz mūsdienām, kas notiks rīt, 15. jūnijā, pie Burtnieku ezera centra kanāla. Par to Burtniekam pastāstīja galvenais projekta rīkotājs un runasvīrs OJĀRS BEĶERIS.

Cik dalībnieku bija ieradušies?

Pavisam kopā bijām 65 cilvēki. Tas — ieskaitot arī visus pasniedzējus un mazliet organizatorus. Tā bija pirmā diena mūsu pasākumam, ko Burtnieku makšķerēšanas un tūrisma skola rīko kopā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu. Šis projekts ir veltīts Latvijas simtgadei, tajā paredzēta Burtnieku ezera pētīšana. Vadošie Latvijas zinātnieki katrs savā jomā strādās ar jauniešiem, kuri jau piecus gadus aktīvi darbojušies mūsu rīkotajās nometnēs, ievirzot viņus šajos jautājumos. Pa šiem gadiem viņi no nezinīšiem izauguši jau par topošajiem vides ekspertiem, vismaz daļa no šiem jauniešiem noteikti. Šoreiz visas nozares tika precīzi sadalītas pa konkrētām vietām Burtnieka piekrastē un arī ezerā, kur jaunieši, sadalīti grupās, ekspertu vadībā veica dažādus mērījumus.

Pastāsti, lūdzu, sīkāk par šiem mācību poligoniem!

Pie Burtnieku baznīcas, kur ezera Stāvkrasts, strādāja ģeologa Daiņa Ozola vadītā grupa, kas nodarbojās ar iežu pētīšanu, sijājot akmeņus, vērtējot iežu ilgmūžību un pārējās procesa lietas, kas palikušas redzamas pēc ledāja aiziešanas. Biologs Matīss Žagars un viņa kolēģi no Vides risinājumu institūta tepat Burtnieku centrā rādīja, kā notiek stāvvada tīkla vilkšana pa ezera piekrastes zonu. Jau iepriekš tieši tāds eksperiments te bija noticis, šoreiz 20 jaunieši paši piedalījās tīkla vilkšanā. Pēc tam noķertās zivis uz vietas vides laboratorijā tika izķidātas un izpētītas, vēlāk tika veikta arī situācijas analīze. Trešo jauniešu grupu vadīja hidrobiologs Andris Urtāns un pedagoģe Inta Soma, viņi pētīja ūdens sastāvu un augu bioloģisko daudzveidību pie un uz Kūkurīša salas. Vēl vienu grupu vadīja Valmieras muzeja vēsturniece Ingrīda Zīriņa, viņa muzejā ir vadošā speciāliste tieši Burtnieku jautājumos. Burtnieku jaunatnes centrā viņa jauniešus iepazīstināja ar vēsturisko pētījumu un arheoloģisko izrakumu rezultātiem. Šajā jomā daudz paveikusi vēsturniece Ilga Zagorska, viņa pati būs klāt pasākumā rītdien.

PARAUGU ŅEMŠANA. Lai pētītu ūdens sastāvu un augu bioloģisko daudzveidību, vispirms jātiek pie pētījumu objekta... Gintas Bergmanes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru