URDA palīdz izzināt dabu
Pārgaujas novadā viens no interesantākajiem objektiem ir dabas un tehnoloģiju parks URDA, kas dažu pēdējo gadu laikā izveidots tieši kaimiņos, faktiski pat blakus SIA ZAAO atkritumu noglabāšanas poligonam Daibe. Pirms gada sanāca būt uz parka galvenās ēkas atklāšanu, tāpēc viņnedēļ izmantoju iespēju šeit paviesoties pusstundu pirms pirmā pilnā darba gada jubilejas pasākuma atklāšanas. Mana sarunas biedrene – vides izglītības projektu vadītāja URDĀ IEVA FREIMANE-MIHAILOVA.
Šodien URDAI svinam pirmā gadiņa jubileju. Kādi šie divpadsmit mēneši bijuši skaitļos?
Pirmais gads pagājis ļoti strauji, atraktīvi un pilnvērtīgi. Tas bijis piepildīts – ne tikai mēs esam guvuši pozitīvas emocijas no mūsu zinātkārajiem apmeklētājiem, gan pieaugušajiem, gan bērniem, bet uzskatām un zinām, ka arī mēs viņiem esam kaut ko iedevuši. Vai tas bijis klikšķis, ka gribas kaut ko pārmainīt, vai kāds šeit redzēts eksperiments, kuru pēc tam mājās praktiski var pats izmēģināt, vai vienkārši kāds savas rīcības maiņas grūdiens, stimuls no mūsu puses ir iedots. Ja skaitļos, tad nu jau aizvadītajā mācību gadā pie mums ekskursijās un vides nodarbībās ir ciemojušies 3275 apmeklētāji – pabijuši ekskursijās atkritumu poligonā, darbojušies radošajās darbnīcās, eksperimentējuši, baudījuši dabas takas ar vides nodarbībām... URDAI ir arī aktivitāte uz āru, tā ir Skudras URDAS nodarbība pašiem mazākajiem – pirmsskolēniem, kuri vēl nevar atbraukt ciemos pie mums. Skudra URDA šajā mācību gadā satikusi vairāk nekā divus tūkstošus pirmsskolēnu.
Īsos vārdos – kas šodien ir URDA? Ko tā ietver?
Jau savā vārdā URDA ietver to domu un filosofiju, ko gribam vēstīt un ar ko piepildīt cilvēkus. Tā ir Universāla, Radoša Dabaszinātņu Apmācība. Protams, tas vārds saistīts arī ar to, ka cilvēku urda ziņkāre uzzināt kaut ko jaunu, sevi saprast, mainīties, tomēr šie četri lielie burti vispirms slēpj sevī mūsu domu, kā mēs gribam cilvēkiem iedot šo saprašanu par vides lietām, par dabu. Gan universāli, gan radoši, jo nevar tikai kalt tīrus faktus, ka tas ir slikti vai tas ir labi, to vajag caur radošām un aktīvām darbībām piedzīvot.
Ja varētu nedaudz pavērt aizkaru uz URDAS vides izglītības projektiem...
Jau 18 gadus vides izglītība darbojas ZAAO paspārnē, pašam uzņēmumam rit jau divdesmit pirmais gads. Visu šo laiku notiek konkursi, vides izglītības projekti. Šajā mācību gadā mēs izglītības iestādēm piedāvājām trīs konkursus. Pirmais, tradicionālais, kas notiek jau gadu gadiem un ko skolas katru gadu ar jaunu dvesmu atbalsta, ir makulatūras un PET pudeļu vākšanas akcija Dabai labu darīt. Tajā iesaistās gan pirmsskolas mācību iestādes, gan skolas. Tika savāktas 264 tonnas makulatūras un 350 kubikmetri (sapresētu) PET pudeļu, tas ir ļoti daudz! Nākamais konkurss bija Skudras URDAS gudrā māja, arī šis konkursiņš bija jau pieminētajai auditorijai. Te bija dažādi uzdevumi, piemēram, no izlietotajiem iepakojumiem jārada mājsaimniecībā derīgas lietas: vai kāds puķu pods, vai PET pudeļu birste... No tā, ko cilvēki nolēmuši izmest, mazie konkursanti kopā ar saviem pedagogiem un vecākiem bija izveidojuši ko mājsaimniecībā derīgu vai arī kādu dekoru pašu acu priekam. Šajā konkursā bija vairākas kategorijas, katrai savi uzdevumi.
LAIPNI LŪGTI URDĀ! Aizmugurē fonā milzīgais poligona Daibe noglabāto atkritumu kalns, pa kreisi dabas takas, pa labi – URDAS nams ar mācību klasi un laboratoriju. URDĀ ikdienā par vides izglītības projektiem gādā Ieva Freimane-Mihailova.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv