Parunāsim!

- 8.Novembris, 2017
Izglītība
Laikrakstā

Mēs zinām, ka valodai ir liela sabiedriska nozīme. Tā ir gan komunikācijas un citu cilvēku ietekmēšanas līdzeklis, gan kultūras veidošanas, apgūšanas un izplatīšanas veids.

Skolā valodai ir milzīga loma arī atsevišķa cilvēka domāšanas un saziņas procesos. Tieši tāpēc Valmieras 5. vidusskola vienmēr ir piedalījusies Latvijas Gētes institūta un Vācu valodas skolotāju asociācijas organizētajos pasākumos un konkursos. Arī šoruden vācu valodas skolotājas Rudīte Markus un Lāse Balode sadarbojās ar Gētes institūtu un aktīvi iesaistīja skolēnus Vācu valodas dienās.

«Mēs bijām vieni no interesentiem, kuri vēlējās parādīt savu valodas prasmi, izdomu, veidojot pasākumu ciklu svešvalodā. Tāda veida akcija Latvijā norisinājās pirmo reizi. Tā aicināja paplašināt interesi par vācu valodu, uzzināt ko būtisku par šīs tautas kultūru, iemācīties pateikt nozīmīgas frāzes un saprast, ka varbūt tieši šī valoda ir tā, kuru varētu mācīties dziļāk,» stāsta Rudīte Markus.

Tā ir tālredzīga domāšana, jo mūsdienu pasaulē veidot labu karjeru, nezinot svešvalodas, nav iespējams. To akcentējot, Eiropas Savienībā politiķi ir noteikuši mērķi, lai eiropieši zinātu vismaz divas svešvalodas.

Rudīte Markus uzsver, ka arī iepriekšējos gados bija aktivitātes — filmu skatīšanās vācu valodā, izstādes utt., bet šogad visu Latviju aptverošajai akcijai bija īpašs spēks. Ikdienas pienesumu vācu valodai kuplināja izzinoša viktorīna ar informāciju par Vācijas kultūras, sabiedrisko un politisko dzīvi. Saistoši bija arī plakātu konkursi, kas sniedza priekšstatu par valsti. Piemēram, konkursā «Mana Vācija» skolēni reklamēja savu redzējumu caur sportu, mūziku, pilsētvidi, bet plakātu konkursā «Tas man ir svarīgi», kuru organizēja vācu valodas skolotāja Lāse Balode, skolēni pauda savu redzējumu par citas valsts kultūru. Daži izvēlējās veidot arī kolāžas, vizualizēt vai citādi atspoguļot kādu vācu sakāmvārdu.

Lāse Balode atzīst, ka ļoti intriģējošas bijušas arī audzēkņu veidotās intervijas svešvalodā. 9. klases skolēni intervēja savu klases audzinātāju Antru Saveli, bet 12. klases skolēni izzināja skolas psiholoģes Initas Trapānes viedokli. Interviju mērķis bija pārliecināties, ka cilvēki, kuri nav studējuši šo svešvalodu, prot veiksmīgi sazināties, saprasties, argumentēt, pamatot savu viedokli citā valodā. Tas ir ļoti būtiski mūsdienu globālajā mobilitātē.

Savukārt skolas sākumskolas 4. klašu skolēniem bija iespēja iejusties vācu tautas pasaku lasītāju lomā, kas stiprināja vācu – latviešu kultūras saikni. Literatūras stunda pārvērtās līdz nepazīšanai, jo paralēli mācību programmā aplūkotajām latviešu tautas pasakām tagad varēja apjaust tik daudz aizraujoša arī par vācu pasaku pasauli. Bērni atnesa grāmatas, zīmēja, stāstīja, lasīja, citēja fragmentus no galvas. Visiem patika, jo noslēgumā tika iegūtas arī Gētes institūta sarūpētās dāvaniņas.

Līdzās Vācu valodas dienām tiek domāts arī par to turpinājumu. Februārī trīs nedēļas tiks veltītas svešvalodām. Tas veicinās starpkultūru dialogu un pavērs līdzdalības iespējas kultūras procesos.

Rudīte Markus uzskata, ka iestrādnes ir labas un valodu jomā īpaši aktuālas, jo, kā slovāki saka, «cik valodu zini, tik reižu esi cilvēks».

Skolai jau divdesmit gadus ir nopietna sadarbība ar Halles ģimnāziju Vācijā. Mācību gada sākumā vācu delegācija viesojās Valmierā. «Runāsim latviski!» — tā skanēja vizītes moto, bet nākamajā gadā skolēni brauks pretvizītē — «Runāsim vāciski!». Tas tāpēc, ka valoda ir izcila atslēga, lai atvērtu daudzas pasaules valstu durvis. Tas ir mūsdienīgi un svarīgi.

VĀCU PASAKAS ir interesantas, secina Valmieras 5. vidusskolas 4. klašu skolēni. Vidagas Āboliņas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru