Pasaule arī mums

- 8.Novembris, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Amatas novada Spāres muižā norisinājās Neredzīgo un citu personu ar invaliditāti integrācijas biedrības «Es redzu» bērnu un jauniešu iekļaujošā nometne «Pasaule visiem Latvijā. Deja un brīvība», kuru atbalstījuši ABLV Charitable Foundation un vietējā pašvaldība, lai veicinātu aktīvu dzīvesveidu jauniešiem ar redzes un citu invaliditāti, tā sekmējot viņu integrāciju sabiedrībā.

Deju nodarbības vadīja deju studijas «Kaprīze» un deju skolas «Dzirnas» trenere Sabīne Šiškanova. Notika arī līderības nodarbības un saliedēšanās uzdevumu risināšana integrācijas speciālista Rolanda Eglīša vadībā, vājredzīgās dzejnieces Laimas Mūrnieces pirmais autorvakars, kā arī sporta nodarbības. Par īpašu notikumu kļuva nakts pārgājiens uz nacionālo partizānu bunkuru.

Par nometnes programmas izpildi rūpējās neredzīgais Georgs Bārda un viņa draugs Kārlis Grāvis. «Esam daudz kam izgājuši cauri un guvām pieredzi, kā vairāk dot otram, pareizāk rīkoties, vieglāk pielāgoties dažādām situācijām, reaģēt uz pārsteigumiem. Pēc nakts pārgājiena uz nacionālo partizānu bunkuru, atbalstot citam citu, saruna par vēsturi tika uztverta daudz nopietnāk un lika aizdomāties. Atceļā pārsteidza īsts sniegputenis — pirmais šajā gadā. Domājām —  ko pārcieta latviešu strēlnieki pirms simt gadiem Ziemassvētku kauju laikā un nacionālie partizāni pēc Otrā pasaules kara. Pēc šādiem piedzīvojumiem vairāk novērtējam mūsdienu iespējas un ērtības.»

Nometnē piedalījās vēl viena «Es redzu» projekta «Draugs īpašam bērnam» jaunie dalībnieki ar īpašām vajadzībām un viņu četrkājainie draugi.

Latvijas Kultūras akadēmijas studente Laima Mūrniece šovasar pabeigusi Laikmetīgās mākslas centra mākslas vēstnešu kursus. Nometnes pirmajās dienās viņa uztraucās par savu pirmo dzejas autorvakaru. Uz nometni Laimu atveda iespēja pabūt skaistajā vietā, kā arī kopības un ģimenes gaisotne. «Te ir daba, miers un īpaša noskaņa. Ne tikai Rīgā, bet arī mazpilsētās grūti atrast tādu mieru un klusumu.»

Deju studijas «Kaprīze» un deju skolas «Dzirnas» trenere Sabīne Šiškanova augstu novērtēja jauniešu pozitīvo noskaņojumu un atvērtību. «Varēja redzēt, ka viņi grib iemācīties kaut ko jaunu. Ieklausās mūzikā un tad sāk kustēties, katrs savā tempā un stilā. Tāda ir dejas maģija. Tā dod cilvēkam gan fizisko spēku, stiprina muguru un muskuļus, bet reizē tā uzrunā dvēseli un ceļ pašapziņu.»

Nometnes un biedrības «Es redzu» vadītāja Aivija Bārda pastāstīja, ka biedrība saņēmusi sadarbības piedāvājumus no Ukrainas, Gruzijas un Portugāles, tātad neizpaliks starptautiskie projekti,  arī ar tradicionāliem «Es redzu» partneriem ASV un Krievijā.

Nākamā iekļaujošā jauniešu nometne Spāres muižā plānota no 26. decembra līdz 4. janvārim. Tās programmā būs līderības treniņi, sportošana un dejas, arī Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšana. Aicināti visi, kuri vēlas izbaudīt Ziemassvētku brīnumu Amatas novadā!

Nometne Spāres muižā turpina «Es redzu» iekļaujošo nometņu tradīciju, kas uzsākta 2015. gadā Īvandē pie Kuldīgas. Kopš 2016. gada septembra tā kļuvusi par divu NVO, «Es redzu» un Baltijas Arhitektūras centrs, programmas «Pasaule visiem Latvijā» sastāvdaļu. Tās pamatmērķis ir 2020./2021. mācību gada sākumā palīdzēt ieviest iekļaujošās izglītības pamatprincipus vismaz 15 skolās visā Latvijā. Lai iecerētais izdotos un bērni un jaunieši ar invaliditāti iegūtu integrējošo vispārējo un interešu izglītību, ir vajadzīgi mūsdienīgi risinājumi vides pieejamībā, atbalsts talantu izaugsmei un, pats galvenais, draugi.

NOMETNĒ. Spāres muižā. Aivara Ošiņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru