Pienācis laiks rīkoties!

- 15.Decembris, 2017
Viedokļi
Laikrakstā

Jautājums par darbaspēka ievešanu Latvijā vairs nav tikai diskusiju vērta problēma, bet tā jau ir iestājusies robežstāvoklī, kad daudziem uzņēmējiem vienkārši fiziski ir kaut kas jādara, bet nav, kur tos darbiniekus ņemt. Protams, nozaru klāsts, kurās trūkst speciālistu, ir diezgan plašs:  būvniecība, zivju pārstāde, arī IKT (informācijas un komunikāciju tehnoloģiju) sektors ar savu specifiku... Nupat pabeidzām aptauju Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedru vidū, jautājot tieši, kāda ir šī problēma, un iezīmējot arī kādus potenciālos risinājumus. Jautājām saviem biedriem, vai viņi redz problēmas risinājumu, piemēram, piesaistot ārvalstu studentus, varbūt arī ārvalstu darbaspēku. Un šobrīd lielākais vairums aptaujāto, apmēram 90% mūsu biedru, to patiešām uzskata par problēmu un iestājas par konkrētu risinājumu pieņemšanu.

Runāšana jābeidz, jāsāk pieņemt konkrētus lēmumus! Pretējā gadījumā drīzumā daudzas šīs tautsaimniecības nozares un uzņēmumi sāks bremzēties. Tas nozīmē, ka nebūs attīstības, tātad nebūs arī nodokļu iemaksas un ekonomika pārstās augt. Līdz ar to tam visam būs citas sekas.

Protams, katra nozare jāskatās atsevišķi. Viena lieta, kas parādās diskusijās, — loģiski, ka Eiropas Savienībā vidēji algas ir nedaudz lielākas, tāpēc daudzi ir aizbraukuši no Latvijas. Bet pašlaik šī problēma jau ir tādā līmenī, ka daudzi vietējie uzņēmēji pat gatavi maksāt relatīvi lielākas algas, taču vienkārši nav fizisku cilvēku, kas varētu nākt un to darbu darīt! Un daudzi bezdarbniekiem to nevar darīt strukturāli vai arī negrib... Līdz ar to uzņēmējam vienkārši nav, no kurienes darbinieku paņemt. Savukārt cita lieta ir augošais IKT sektors, kurā vajag specifiskas zināšanas. Tur situācija tāda — Latvijā gadā mācību iestādes pabeidz ap 500 līdz 600 šīs nozares absolventu, bet industrijai vajag, lai absolventu būtu apmēram trīs tūkstoši... Tas nozīmē — ja mēs nesāksim tūlīt pieņemt ļoti konkrētus lēmumus, tad visas šīs industrijas buksēs un vienkārši fiziski nebūs cilvēku!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru