Ražīgākie ganāmpulki un pienīgākās govis

- 7.Februāris, 2018
Laikrakstā

Latvijas lauksaimniecības datu centrs pirms neilga laika ir darījis zināmus 2016./2017. gada rezultātus piena pārraudzībā.

Latvijā vidējais gada izslaukums no govs kopš pagājušā gada pieaudzis par 225 kilogramiem, bet pēdējo desmit gadu laikā — par divām tonnām (no 5478 kg 2007. gadā līdz 7520 kg 2017. gadā). Piena pārraudzībā esošo govju skaits kopš 2007. gada nav būtiski mainījies, taču ļoti samazinājies ganāmpulku skaits. Tas pamatā noticis uz mazo ganāmpulku rēķina, savukārt lielajos ganāmpulkos tagad tur aizvien vairāk dzīvnieku, un tas stabilizē kopējo Latvijas govju skaitu.

Līderu trijnieks — nemainīgs

Piena ražībā Latvijā jau ir izveidojies tāds stabils līderu trio. Tas ir zemnieku saimniecības «Vītoliņi» (Beverīnas novads), «Ceriņi» (Rūjienas novads) un «Kalējiņi 1» (Smiltenes novads). Šie labākie ganāmpulki gadu gaitā var samainīties vietām, taču no savām pozīcijām izcilnieku trijniekā tie neatkāpjas jau vairākus gadus pēc kārtas.

Jau otro gadu Latvijas visražīgākā ganāmpulka gods ir ticis Rutkovsku ģimenes zemnieku saimniecībai «Vītoliņi» Beverīnas novada Kauguru pagastā. 2016./2017. pārraudzības gadā tur slauktas 97 govis, un vienas govs vidējais izslaukums bija 14850 kilogrami piena ar 3,86% tauku un 3,26% proteīna. Izcils ir arī šī ganāmpulka piena kvalitātes rādītājs — somatisko šūnu daudzums «Vītoliņu» pienā sasniedz tikai 44 tūkstošus.

Tikai par septiņiem kilogramiem piena ražībā atpaliek otrais labākais valsts ganāmpulks Rūjienas novada Jeru pagasta zemnieku saimniecībā «Ceriņi», kur saimnieko Kļaviņu ģimene. Tur 2016./2017. pārraudzības gadā bija 291 slaucamā govs un vienas govs vidējais izslaukums bija 14843 kilogrami piena ar 3,20% tauku un 3,16% proteīna.

Trešais ražīgākais ganāmpulks ir Smiltenes novada zemnieku saimniecībā «Kalējiņi 1», un tur pērn izslaukti 14604 kg piena no govs.

Labāko ganāmpulku skaitā

Vēl Latvijas labāko ganāmpulku saraksta galvgalī ir z/s «Sporas» no Naukšēnu pagasta (12444 kg), z/s «Zilūži» no Kocēnu novada Bērzaines pagasta (12294 kg), SIA «Pērles A.A.J» (11938 kg) un z/s «Tīrumkalni» (11758 kg) no Naukšēnu novada Ķoņu pagasta, z/s «Kalntontes» no Rūjienas novada Lodes pagasta (11617 kg) un SIA «Birzgaļi» no Kocēnu novada Dikļu pagasta (11558 kg).

Mazo ganāmpulku grupā, kur slauc 1 — 5 govis, ļoti labus rezultātus uzrādījis Māras Meļķes ganāmpulks no Vecates pagasta — tur noslēgtajā pārraudzības gadā bijušas tikai četras govis un no vienas vidēji izslaukts 9281 kilograms piena.

Visu cieņu ‘Holšteinai’!

Visu pieminēto augstvērtīgāko ganāmpulku pamatā ir Holšteinas šķirnes dzīvnieki, kuri, ja vien tiek pareizi izaudzēti, baroti un turēti piemērotos apstākļos, spēj uzrādīt vislabākos rezultātus, tāpēc arī tieši šī liellopu šķirne visā pasaulē iemantojusi vislielāko popularitāti. Holšteinas šķirnes govju vidējais izslaukums Latvijā 2016./2017. pārraudzības gadā bijis 8276 kg no govs standartlaktācijā, un tas ir gandrīz par tonnu lielāks nekā vidējais Latvijas izslaukums no govs. Arī individuālu govju rezultāti Latvijā vislabākos rezultātus uzrāda tieši Holšteinas govju grupā. Ražīgākās Latvijas govis nemainīgi ir zemnieku saimniecībā «Ceriņi», kur pagājušajā pārraudzības gadā govs Īve devusi 21167 kg piena, Šķelme 20490 kg un Silva — 19509 kilogramus augstvērtīga piena.

Latvijas brūnā un citas sarkanās

Otra lielākā Latvijā ir tā saucamā sarkano govju grupa, pie kuras pieder tādas šķirnes kā Latvijas brūnā, Angleras, Dānijas sarkanā, Zviedrijas sarkanraibā, Šveices, Igaunijas sarkanā, Lietuvas sarkanā, Airšīras un Norvēģijas sarkanā. Šīs grupas govju vidējais izslaukums ir 6671 kg, taču piena tauku un proteīna saturs ir lielāks nekā Holšteinas šķirnei. Labākā šajā grupā bijusi Latvijas brūnās šķirnes govs Lāse no Talsu novada zemnieku saimniecības «Vītoliņi», kas devusi 15109 kg piena. Labus rezultātus uzrādījusi arī Latvijas brūnā govs Dvīne no zemnieku saimniecības «Zilūži», kas otrajā laktācijā devusi 14246 kg piena.

Par lielisku sasniegumu uzskatāms arī tas, ka, strauji palielinot izslaukumu, ir izdevies uzlabot ne vien no piena iegūtos piena olbaltumvielu kilogramus, bet nesamazinās arī piena olbaltumvielu procentuālais sastāvs. Tas liecina par to, ka piena ganāmpulku apsaimniekošana veicas arvien labāk. Ganāmpulku īpašnieki izglītojas un aizvien prasmīgāk liek lietā iegūtās zināšanas par kvalitatīvas lopbarības izaudzēšanu, sagatavošanu, uzglabāšanu un izēdināšanu. Lai sokas arī turpmāk!

LABĀKĀ! 2016./2017. gada piena pārraudzībā Latvijas ražīgākā ganāmpulka tituls pelnīti atkal ticis Beverīnas novada z/s «Vītoliņi». Foto — labākā ganāmpulka saimniece Ieva Rutkovska. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru