Skolēnu pieredze Citā Bazārā

- 5.Aprīlis, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

1. aprīlī Rūjienas kultūras namā notika reģionālais  Skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgus «Cits Bazārs».

No idejas līdz realizācijai

Dzīvojam ļoti dinamiskā laikā, kad uzņēmīgam cilvēkam ir daudz iespēju parādīt sevi visdažādākajās dzīves jomās. Lai gūtu panākumus kādā no tām, bez uzdrīkstēšanās ļoti svarīgas ir arī zināšanas, veiksme un, protams, arī pašam sava pieredze. Lai ikviens skolēns tuvāko gadu laikā bez grūtībām varētu saskarties ar reālo darba dzīvi un tās prasībām, biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās — organizācija «Junior Achievement — Latvija» (JAL) — piedāvā īpaši efektīvu veidu, kā attīstīt uzņēmējspējas — veidot skolēnu mācību uzņēmumus.

Skolēnu mācību uzņēmums (turpmāk tekstā SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kas pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē — skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Darbojoties šajā mācību programmā, skolēni iepazīstas un izpēta uzņēmējdarbības vadības pasauli un apgūst pilnīgi visu uzņēmējdarbības ciklu, sākot no idejas radīšanas līdz tās īstenošanai.

Rūjienā paveiktais

Rūjienas vidusskolā skolēnu mācību uzņēmumi tiek dibināti jau otro gadu. Šajā mācību gadā no 10 nodibinātajiem uzņēmumiem  līdz pavasarim izturējuši seši, kuru darbībā iesaistījušies 10 skolēni no 5. līdz 10. klasei. Uzņēmumu dalībnieki atzīst — tas nav viegli! Iesaistoties šajā programmā, nepieciešama ne tikai vēlme darboties, bet arī prasme sadarboties — ieklausīties citu idejās, īstajā brīdī domāt ne tikai par savām, bet arī kopējām uzņēmuma interesēm, atrast brīvu laiku produkcijas ražošanai un atteikties no brīvdienām, lai kopīgi apmeklētu tirdziņus.

Lieldienu gadatirgū

1. aprīlī, tieši Lieldienu svētdienā, sadarbojoties ar Rūjienas novada pašvaldību un organizāciju JAL, Rūjienas kultūras namā notika reģionālais SMU pasākums «Cits Bazārs». Tajā jaunie uzņēmēji tirgojās plecu pie pleca ar apkārtējo novadu amatniekiem un mājražotājiem. Par nožēlu gan jāteic, ka no 20 uzņēmumiem, kas bija pieteikuši dalību šajā pasākumā, ieradās tikai astoņi — no Alojas Ausekļa vidusskolas, Bērzaunes pamatskolas un, protams, no Rūjienas vidusskolas.

Kā jau visos reģionālajos tirdziņos, SMU darbību, tās produkciju un skolēnu prezentēšanas spējas vērtēja ļoti kompetenta un stingra žūrija: Olita Untāla — AS «Altum» Valmieras reģionālā centra vadītāja, Gita Zariņa — Rūjienas Tautskolas vadītāja, Inga Rokpelne — Valmieras Izglītības pārvaldes speciāliste izglītības jautājumos, Jurģis Krastiņš — uzņēmējs, z/s «Kunturi» īpašnieks, un Jānis Bergs — AS «Swedbank» Valmieras filiāles klientu konsultants.

Izvērtējot SMU darbību, tika piešķirtas nominācijas un AS «Swedbank» simpātiju balvas:

* Labākais stends — «B&S Linen» (Rūjienas vidusskola);

* Inovatīvs produkts — «Annas deko» (Rūjienas vidusskola);

* Labākā pārdošanas komanda — «Glass Rose» (Bērzaunes pamatskola);

* Videi draudzīgākais produkts — «Koka meistari» (Alojas Ausekļa vidusskola);

* Kvalitātes produkts — «Saldais sapnis» (Rūjienas vidusskola);

* Labākā dāvana — «Mākonītis» (Rūjienas vidusskola).

Simpātiju balvas SMU dalībnieki saņēma arī no AS «Altum», amatnieku biedrības «Rūzele» un z/s «Kunturi». Šīs saņemtās dāvanas ir labs gandarījums par ieguldīto darbu. Paldies visiem žūrijas dalībniekiem par ziedoto laiku un darbu Lieldienu svētdienā, laikā, kad ir tik svarīga ģimeniska kopā būšana!

Vērtīgi atradumi un secinājumi

Žūrijas dalībnieki atzina, ka, intervējot skolēnus, varējuši noprast, cik liels darbs ieguldīts, saražojot produkciju, kāds ir izveidojies komandas darbs un cik lielu atbalstu viņi saņem no vecākiem. Izcelti tiek vairāki uzņēmumi. Viens no tiem ir «B&S Linen», kurā darbojas brālis un māsa Rūta un Jēkabs Zemīši. Uzņēmums ražo un tirgo lina izstrādājumus un kūku statīvus. Kūku statīvi top, otrreizēji izmantojot senus, bet kvalitatīvus dažādos toņos un krāsās saskanīgus šķīvjus. Savukārt lina izstrādājumu apdrukai tiek izmantoti pašu gatavoti spiedogi. Rūta, kura darbojas SMU jau otro gadu, atzīst, ka visvairāk interesē tirgošanās process, bet patīk arī tie vakari, kad kopīgi tiek realizētas pašu idejas. Rūta ir iemācījusies nošūt taisnas un pamatīgas vīles, savukārt Jēkaba uzdevums ir šīs vīles cītīgi izgludināt. Tagad abi zina, ka lins ļoti grūti padodas gludināšanai. Jā, grūtības abi ir izbaudījuši dažādos līmeņos, bet ieguvumu ir daudz, daudz vairāk, un tādēļ arī nākamajā gadā  viņi turpinās savu darbību.

Keita Romanova ir SMU «Krāsainās notis» dalībniece. Pēc tirdziņa viņa  gan bija nedaudz bēdīga, jo secen gājušas balvas un arī tirgošanās nav izdevusies tā, kā bija iecerēts. Šādos gadījumos uz visiem «Kāpēc?» ir jāmeklē atbildes un risinājumi. Par spīti neveiksmēm, Keita ir pārliecināta, ka ir iegūta vērtīga pieredze un pozitīvas emocijas. Vecāki ir viņas atbalsts, un Keita to prot novērtēt.

Organizējot šādus tirdziņus, skolēniem tiek nodrošināta iespēja iepazīt uzņēmējdarbības vidi, kurā var justies droši, piedāvājot un realizējot savas idejas. Tieši tāpēc visi kopā uzskatām, ka jāturpina iesāktais darbs, kas liek mums kļūt gudrākiem, drošākiem un labākiem.

Uz tikšanos nākamajā tirdziņā!

PAMANĪTI. NOVĒRTĒTI. GODALGOTI. Ulda Rusmaņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru