Stirnāzis bez Arhimēda — ni un ni!
Pieļauju, ka pirmais medību trofeju eksperts bija vajadzīgs jau tad, kad pirmais homo sapiens pasaulē nomedīja savu pirmo lāci vai briedi un gribēja šī dzīvnieka galvaskausu vai ragus salīdzināt ar kaimiņu alā dzīvojoša mednieka līdzīgām trofejām. Tāpēc ir īstā reize Vīru lietās aplūkot sīkāk šīs profesijas — sertificēta medību trofeju eksperta — īpatnības. Un kurš gan to zinās labāk par viņu! Esiet pazīstami: Latvijā galvenais medību trofeju eksperts JĀNIS BAUMANIS. Ikdienā viņš arī pats galvenais mūsu valsts mednieks — Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdis, tātad par medību lietām Latvijā zina gandrīz visu.
Nelielam statistikas ievadam — cik Latvijā pašlaik pavisam mednieku?
Apmēram 30 tūkstoši, bet tādu, kas uz mežu iet puslīdz regulāri, būs kādi 23 tūkstoši.
Tagad par tām lietām, ko veiksmīgi mednieki atnes mājās no meža, apstrādā un kar pie sienas vai kā citādi noliek apskatei. Kā notiek trofeju vērtēšana?
Vērtēšanas sistēma, pēc kuras mēs strādājam, ir tā sauktā CIC trofeju vērtēšanas sistēma. Tas ir saīsinājums no franču valodas, kuru es nepārzinu, bet franciskais nosaukums tulkojumā nozīmē, ka tā ir medījumu un medījamo dzīvnieku aizsardzības komiteja — pasaules organizācija, kas tika izveidota pagājušā gadsimta divdesmitajos gados Francijā, drīz tai būs 100 gadi. Kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem viņi ir izstrādājuši arī šo trofeju vērtēšanas sistēmu. Faktiski tāda pati, vien ar nelieliem precizējumiem un izmaiņām, šī sistēma darbojas nu jau gandrīz 80 gadus. Tas labums, kāpēc vajadzīga kaut kāda noteikta sistēma, kas netiek mainīta, ir tur, ja mēs visā pasaulē vai Eiropā pēc vienotiem kritērijiem un jau ilgstošā laika periodā trofejas mērām, tad varam salīdzināt trofeju kvalitāti gan telpā, gan laikā. Varam uzzināt, vai Latvijā brieži labāki nekā Lietuvā, Igaunijā, Ungārijā vai Bulgārijā. Un arī otru lietu varam noteikt — vai mūsu staltbriežu trofejas kļūst labākas, paliek tādas pašas vai, varbūt tieši otrādi, to kvalitāte pasliktinās. Ja kvalitāte pasliktinās, tad jāzvana trauksmes zvani, tas nozīmē, ka mēs kaut ko darām nepareizi... Jo labas trofejas ir tikai veseliem, spēcīgiem, pieaugušiem dzīvniekiem. Ja labu trofeju nav, tad vai nu mums nav pieaugušu dzīvnieku, vai kaut kas ir ar slimībām un ģenētiku. Ja agrāk bija labi, bet tagad ir slikti, tad mēs kaut ko esam salaiduši dēlī! Es mēdzu teikt, ka trofeju vērtēšanā ir divas lietas. Pirmā — atdot godu medījumam, trofejai, parādīt citiem, kas ir nomedīts, medniekiem arī savā starpā drusku palielīties vai sacensties. Otrā lieta — tas faktiski ir populācijas stāvokļa monitorings, mēs iegūstam zinātniskus datus, kas ļauj sekot līdzi populācijas stāvoklim.
GALVENAIS TROFEJU EKSPERTS. Jānis Baumanis ar krāšņiem staltbrieža ragiem. Tā gan nav viņa medību trofeja, bet kāda cita Vidzemes puses precīza šāvēja veiksme.
Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv