Tiesības dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

- 4.Decembris, 2020
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Lai gan Valmierā jau ilgāk nekā gadu veiksmīgi darbojas grupu dzīvokļa pakalpojums cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un drīzumā šādu pakalpojumu sāks nodrošināt vēl 11 pašvaldībās Vidzemē, joprojām vietējo kopienu līmenī notiek asas diskusijas par pašvaldību plāniem. Atbildot uz iedzīvotāju bažām par to, ka kaimiņos uz patstāvīgu dzīvi pavisam drīz apmetīsies cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, Inga Brente-Mieze, Valmieras grupu dzīvokļu vadītāja, norāda: «Pieņemu, ka līdzcilvēki ir nevis pret pakalpojuma izveidi, bet gan drīzāk tā pauž savu piesardzību attiecībā uz visu jauno un nezināmo, kas ir dabiska pretreakcija.

Tomēr to iespējams mainīt, izglītojot sabiedrību. Manuprāt, mums katram ir tiesības dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Katram ir tiesības izvēlēties, kur dzīvot un kā dzīvot. Deinstitucionalizācija nav tikai par pakalpojumiem, bet tā parāda, cik inteliģenta ir sabiedrība, kā sabiedrībā cirkulē informācija un cik daudz virsroku ņem stereotipi, kas ir nevis pieredzē, bet stāstos balstīti.»

Valmierā grupu dzīvokļos uz patstāvīgu dzīvi apmetušies jau 15 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem un psihiskām saslimšanām. Cilvēki ir pārcēlušies gan no valsts sociālās aprūpes centra, gan no vecāku mājām, izvēloties dzīvot patstāvīgu pilngadīga cilvēka dzīvi. Pamatā cilvēki dzīvo istabās pa vienam, bet ir arī divi pāri, viens no tiem kopā pārcēlās no valsts sociālās aprūpes centra un grupu dzīvoklī turpina dzīvot kopā. I. Brente-Mieze, atskatoties uz aizvadīto gadu, to raksturo kā ļoti darbīgu, kurā iemītnieki ir apguvuši daudz jauna.

GRUPU DZĪVOKĻA IEDZĪVOTĀJI svin svētkus. Foto no personīgā arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Lasītāja - 4.Decembris, 2020 - 23:16

Kādēļ mana iebilde, ka garīgi atpalikušu cilvēku fotogrāfijas nedrīkst publicēt, jo tas ir rupjš cilvēktiesību pārkāpums, tika tik ātri izdzēsta? Ja jau tāda cenzūra par "Liesmai" netīkamajiem aizrādījumiem, nav arī nekāds brīnums, ka ir tik maz komentāru pat par interesantām publikācijām. Acīmredzot liela daļa tāpat tiek izdzēsti, kā mans iepriekš rakstītais.

sandris grasis - 20.Aprīlis, 2021 - 16:20

In reply to by Lasītāja

GKR-garīga rakstura traucējumi. Mēs esam sabiedrības locekļi un ,,trakie,, tikai pēdiņās...

Pievienot komentāru