Vai kritiens ir bīstams?

17.Augusts, 2022
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Vasarā, kad bērni ir aktīvāki nekā ziemā, visbiežākās traumas, ar kurām sastopas bērnu mediķi, ir kritienu radītās traumas. Daudzas no tām rodas tāpēc, ka nav ievērota elementāra drošība. Kampaņa «Pārvērt pārdrošību par drošību!» skaidro, kā samazināt bērnu traumatismu, un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs JĀNIS UPENIEKS turpina stāsta par biežāk sastopamajām traumām un to, kā tās novērst.

Bērns krītot var gūt dažādas traumas: no it kā tikai sāpīgiem nobrāzumiem, sasitumiem vai mežģījumiem līdz pat daudz nopietnākām traumām, kas ne tikai neļaus izbaudīt atlikušo vasaru, bet var ietekmēt arī visu turp­māko dzīvi. «Diemžēl kritiena rezultātā iegūtās traumas smagumu varam noteikt tikai tad, kad tā gūta. Nav universālas receptes, kas noteiktu, no kāda augstuma bērnam krītot būs tikai sasitums, bet no kāda salūzīs kauls. Mēs, mediķi, sastopoties ar pacientu un viņa vecākiem, mēģinām noskaidrot, kā trauma gūta. Tas nav tādēļ, lai kādu strostētu vai «pratināšanas» pēc, bet gan lai saprastu traumas smagumu un kā to ārstēt,» stāsta dakteris.

Dažādās vecuma grupās atšķirīgi riski 

Ārsts novērojis, ka ir dažādas riskantas situācijas, kad iespējams gūt traumu kritienā, un tās atšķiras bērniem dažādās vecuma grupās. Pirmais kritiena traumu risks kļūst aktuāls zīdainīšiem apmēram 4 – 5 mēnešu vecumā. Tas ir brīdis, kad bērns iemācās darīt ko jaunu, sāk velties, pagriezties. «Bijām pieraduši, ka noliekam mazulīti uz gultas un tur viņš mierīgi guļ. Kad bērns iemācās pagriezties, tas var būt sekundes jautājums, kad no sāna viņš jau ir pārvēlies uz vēdera. Ja bērniņš ir dīvāna malā vai uz pārtinamā galdiņa, pat mirklīga uzmanības novēršana no viņa var novest pie kritiena,» skaidro speciālists. Taču vecākiem jāņem vērā, ka arī mazuļi, kas jaunāki par 4 mēnešiem noteikti nav atstājami vieni uz pārtinamās virsmas, gultas malas vai citām paaugstinātām virsmām. Arī šajā vecuma grupā pastāv risks gūt ievainojumus krītot.

Kad mazais cilvēciņš sāk staigāt, tad ir jau cita veida kritieni un iespējas gūt traumas. Līdzsvara izjūta vēl nav nostabilizējusies, ir vēlme kaut kur doties.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru