Valmieras stikla šķiedra meklē risinājumu

19.Jūnijs, 2019
Ekonomika
Laikrakstā

Pirmdien akciju sabiedrība Valmieras stikla šķiedra paziņoja par pieteikuma tiesiskās aizsardzības procesa uzsākšanai iesniegšanu.

Tiesiskās aizsardzības process nepieciešams, lai nodrošinātu ilgtspējīgu sabiedrību grupas darbības turpināšanu. Šāds kardināls solis tika sperts, neskatoties uz to, ka paralēli notiek sarunas ar vairākām ieinteresētajām pusēm saistībā ar iespējamu daļēju vai pilna apjoma Valmieras stikla šķiedras kontrolē esošā ASV meitas uzņēmuma P-D Valmiera Glass USA Corp. aktīvu iegādi.

Valmieras stikla šķiedras valdes priekšsēdētājs Stefans Jugels:

«Neskatoties uz vairākkārtēju inovatīvu pieeju un risinājumiem, ko īsteno mūsu ASV uzņēmuma vadība, tas turpināja patērēt naudas līdzekļus no citiem akciju sabiedrības darbības virzieniem. Vienlaikus Valmieras stikla šķiedras Latvijas un Apvienotās Karalistes ražotnes ir saglabājušas stabilu naudas plūsmu un rentabilitāti. Ir pienācis laiks pārorientēt mūsu resursus, un tāpēc esam spēruši juridiski korektu soli, lai vienotos ar mūsu kreditoriem.»

Tiesiskās aizsardzības procesa mērķis ir ļaut Valmieras stikla šķiedrai ar kreditoru piekrišanu pārstrukturēt savas saistības, nodrošinot iespēju nepārtraukti darboties galvenajām ražošanas līnijām un iegūt laiku, lai panāktu vienošanos ar kreditoriem par kreditoru prasījumu apmierināšanas kārtību. Uzņēmuma veiksmīga turpmākā attīstība joprojām ir skaidri noteikts akciju sabiedrības valdes un padomes mērķis.

9. maijā tika ziņots par padziļinātās izpētes procesa uzsākšanu uzņēmumā P-D Valmiera Glass USA Corp. Neskatoties uz šim procesam sekojošām sarunām, saistošs piedāvājums tā arī netika saņemts, kamēr papildus vēl viena trešā persona ir izrādījusi interesi par ASV ražotnes visu aktīvu kopuma iegādi. Tiesa, konkrēts piedāvājums no šīs trešās personas līdz šim vēl nav saņemts.

Kopumā ASV izveidotajā ražotnē laika posmā no 2014. līdz 2022. gadam bija plānotas investīcijas 110 miljonu ASV dolāru apjomā. Līdz šim  ASV otrās fāzes ražotnē ieguldīti vairāk nekā 80 miljoni eiro. Diemžēl projekta īstenošanas gaitā radušies vairāki neparedzēti šķēršļi, kuru sekas, neraugoties uz vairākkārtēju vadības inovatīvu pieeju situācijas risināšanai, līdz pat šai dienai nav pilnībā novērstas. Šo iemeslu dēļ otrās fāzes, vertikāli integrēta stikla šķiedras produktu, ražotne joprojām nespēj sasniegt nepieciešamās ražošanas jaudas un tādējādi nes materiālus zaudējumus, strauji patērējot naudas līdzekļus no citiem Valmieras stikla šķiedras darbības virzieniem.

Tā kā ASV ražotne nav spējusi izpildīt no kredītlīnijas līguma izrietošās saistības, kreditētāja – ASV banka, pamatojoties uz iepriekš minēto galvojuma saistību, 10. jūnijā ir pieprasījusi akciju sabiedrībai nekavējoties atmaksāt aizdevuma pamatsummu un uzkrātos procentus par kopējo summu nedaudz virs 3 miljoniem ASV dolāru. Diemžēl Valmieras stikla šķiedrai nav iespējams veikt tūlītēju un pilnīgu ar galvojumu nodrošinātā aizdevuma atmaksu.

Papildus Valmieras stikla šķiedrai ir būtiskas parādsaistības sindicēto aizdevumu ietvaros par summu vismaz 67014370 eiro un vismaz 17836071 ASV dolāru apmērā attiecībā pret vēl divām bankām. Pirmās kredītiestādes prasījums faktiski izraisa saistību neizpildes gadījumu arī attiecībā uz sindicēto aizdevumu līgumiem ar abām pārējām bankām.

Visa iepriekš minētā rezultātā Valmieras stikla šķiedra ir nonākusi finansiālās grūtībās, tāpēc akciju sabiedrībai šobrīd ir nepieciešams nodrošināt netraucētu un nepārtrauktu darbību tās galvenajām ražošanas līnijām un iegūt laiku, lai panāktu vienošanos ar saviem kreditoriem par kārtību visu kreditoru prasījumu apmierināšanai.»

Jebkurā gadījumā tagad bumba ir Valmieras stikla šķiedras lielo akcionāru laukuma pusē. Kā pirmdien intervijā LTV situāciju komentēja investīciju baņķieris Ģirts Rungainis, viņaprāt, uzņēmuma vadību pievīlušas pārāk optimistiskās biznesa prognozes (blakus milzīgs produkcijas noieta tirgus, salīdzinoši lēti energoresursi) un arī pārkarsušais ASV darba tirgus, kurā, viņaprāt, nepieciešamais atalgojums ASV ražotnē varētu būt pat trīsreiz lielāks nekā atalgojuma Valmieras ražotnē strādājošajiem.

Līdz šim Latvijā gan bijis maz tiesiskās aizsardzības plānu veiksmes stāstu, taču jāņem vērā, ka Valmieras stikla šķiedra līdz šim ir stabils ražošanas uzņēmums ar regulāru apgrozījuma  pieaugumu laika posmā no 2010. (55,73 miljoni eiro) līdz pat 2017. gadam (125,86 miljoni eiro). Uzņēmuma plānos bija šovasar īstenot papildu publisko akciju piedāvājumu, biržā iekļaujot ap 7,17  miljoniem papildu akciju. Par šiem plāniem akcionāri lems 28. jūnijā. Iespējams, netiks sasniegts šogad plānotais akciju sabiedrības Valmieras stikla šķiedra (visu triju ražotņu kopējais) neto apgrozījums – 151,7 miljoni eiro.

Savu viedoklis par situāciju pirmdienas Dienas Biznesā paudis Amenda Markets valdes loceklis Arturs Miezis:

«Tiesiskās aizsardzības plāns, iespējams, ir vairāk taktisks gājiens, tomēr šāda negaidīta kontroles atdošana kreditoriem īstermiņā nozīmē akciju izpārdošanu. Šobrīd atliek tikai minēt, kāda būs vietējo kreditoru vairākuma pacietība gaidīt pircējus uzņēmuma ASV aktīviem. Vai tiks organizēta ātrā aktīvu pārdošana, no kā momentā cietīs akcionāri, vai tomēr ne. Ņemot vērā pateicīgo ekonomisko situāciju ASV, to, ka bizness Latvijā ir stabils, un uzņēmuma salīdzinoši labo korporatīvo pārvaldību, visdrīzāk, uzņēmumam tiks dots vairāk laika.»

Vēlēsim Valmieras stikla šķiedras atbildīgajiem vīriem veiksmīgi atrisināt radušos situāciju, izkļūstot no tās ar iespējami mazākiem zaudējumiem uzņēmuma akcionāriem.

DARBS VALMIERĀ NEAPSTĀSIES. Valmieriešiem visbūtiskākais laikam tomēr ir Stefana Jugela pirmdien preses konferencē apgalvotais, ka «Latvijas ražotnē nav plānota darbinieku skaita samazināšana un uzņēmums turpinās darbību kā līdz šim.»


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru